Komorní scéna Aréna

Budovatelé říše

Premiéra: 19.3.2016 | 1:01x
Překlad: Jan Tomek. Dramaturgie: Tomáš Vůjtek. Výprava: Milan David. Výběr hudby a režie: Vojtěch Štěpánek.
Poslední uvedení: duben 2017.
Absurdní groteska, v níž se rozehrává ponuré podobenství o konci naší „prosperující“ společnosti. Spořádaná rodinka prchá před tajemným hlukem do stále vyšších pater, kde však nachází vždy o něco menší a stísněnější bytový prostor. Přesto rodiče ujišťují svou dceru, že i nadále žijí v blahobytu, přinejmenším ve srovnání s těmi druhými, kteří takovéto štěstí nemají. Veškerou zlost si přitom vybíjejí na zvláštní postavičce jménem Schműrz, která jim slouží jako fackovací panák...


inscenace již byla stažena z repertoáru

Komorní scéna Aréna
Hodnocení inscenace
Redakce
75 %
Uživatelé
61 %
6181000
Hodnocení redakce
Jiří Koula 80 %
Lukáš Dubský 70 %
Volby

Hodnocení (10)

HODNOCENÍ REDAKCE
Jiří Koula  80 %
4.4.2017 | 1600 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
75 % Sečteno a podtrženo, ve Struktuře vědeckých revolucí postuluje Thomas S. Kuhn, že staré paradigma zcela umírá až se svými zakladateli, kteří s ním spojili svou kariéru. Ač sám autor varuje před zobecňováním této teze mimo pole vědy, přijde mi, že v univerzu ideologií platí totéž. A právě Štěpánkovi Budovatelé říše to ukazují velmi výmluvně, lepší analýzu zániku myšlenky společně s jejími příznivci těžko najdete. Více viz blog.
Lukáš Dubský  70 %
10.12.2016 | 1133 hodnocení
+ souhlasím
Vianova hra mísí prvky absurdního divadla s poetickým jazykem plným metafor. Tříčlenná rodina se služkou neustále utíká před tajemným Hlukem. Nikdo neví, co se může stát, ale útěk je lepší než vyčkávání na krutý osud. Vize apokalyptického světa je hmatatelná v podařené výpravě, jejímž autorem je Milan David. Rodina se před nebezpečím stěhuje do stále menších bytů, postupuje domem směrem nahoru. Co se ale stane, až schody už nepovedou dál? Takovou otázku začne klást dcera (Z.Truplová), která jediná si pamatuje, jaké to bylo, když rodina žila v luxusním šestipokojovém bytě. Více viz blog (více v článku na blogu)
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Studený Čumáček  70 %
12.4.2020 | 409 hodnocení
+ souhlasím
75%
(záznam)
Rodiče, Zenobia a služka jménem Husa, utěšená vzorná domácnost žijící vlastně v přepychu proti jiným, tak to říká tatínek. Ale když se ozve "hluk", utíkají uprostřed noci se stále se zmenšující hrstkou věcí do menších a menších bytů výš a výš po schodišti. Už jen Zenobia si pamatuje, že "dole" měli šest pokojů, že měla desky, knížky, školní sešity, rodiče tvrdí, že to, co žijí teď, bylo vždy. Ze zdí se loupou tapety v cárech a v koutě dřepí podivná neustále bitá postava...
Skvělý V. Georgiev/otec, nádherná a přesvědčivá Z. Truplová/Zenobia. Působivá depresivní scéna.
Denisa H.  70 %
31.5.2017 | 377 hodnocení
+ souhlasím
Jsou hry, které nechápete a nebaví vás je pak ani sledovat. Ale jsou i takové, kterým sice taky nemůžete přijít úplně na kloub, ale rádi se snažíte dál. A právě do druhé skupiny bych zařadila Budovatele říše. Ještě o příčku výš je pro mě pozvedl rozbor J. Kouly - smekám a děkuji za něj.
Z herců nezaujme výrazněji nikdo, protože výborní jsou všichni do jednoho! Dobře, snad Zuzana Truplová a A. Čuba, ten ale jen díky komediálnějšímu ladění, čímž se vymykal.
Monulinka  60 %
26.4.2017 | 391 hodnocení
+ souhlasím
Přiznávám, že to na mě bylo ten den trochu náročné, pořádně pod povrch jsem asi nedohlédla. Absurdní text plný symbolů a metafor rozhodně není oddechovkou, i když trocha odlehčení se také najde, strach, rozklad a sebeklam tíží všechny. Líbila se mi výprava i všechny herecké výkony. Nadšení není, ale ráda jsem zhlédla derniéru. 65 %
Tomas64  30 %
8.6.2016 | 2 hodnocení
+ souhlasím
Snad až příliš absurdní a bezdějové. Minimalistické ztvárnění scény tolik nevadí, ale např. fackovací panák je až příliš statický a nevýrazný a jeho týrání nepochopitelné. Zcela chybí jakékoli vyústění či katarze i když autor námětu to tak možná chtěl. Ocení asi jen skalní příznivci minimalismu.
Bernardblack  70 %
7.1.2021 | 328 hodnocení
Mata Ferri  70 %
3.6.2018 | 24 hodnocení
Rivah  50 %
23.11.2016 | 261 hodnocení
MGL  70 %
17.9.2016 | 67 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.