Blog uživatelů i-divadla

Ještě že Astrologa hraje Jiří Hána
vydáno: 6.11.2010, Mouser
Inscenace, která se vysmívá podvodníčkům a zlodějům, jakož i všem naivním důvěřivcům. Komedie z renesanční doby pochopitelně nedisponuje bůhvíjak zamotanou zápletkou a samozřejmě pointou příběhu samozvaného astrologa Abu Mašara je, že podvedeným zůstane nakonec i on sám. Konotace k současnosti jsou zjevné: počet podvodníků i lidí, kteří se nechají napálit, vykazuje právě dnes nadlimitní výskyt.

Zbývá se ptát, jak je stará komedie z 16. století na scéně Divadla Rokoko inscenována. Chválím proto razantní uchopení tématu, neboť bez razance by z toho byla jen stará dobrá anekdota. Nikolaj Penev vytvořil prostou lidovou grotesku, do níž bez rozpaků vkládá cynický podtext. A v tomto rámci dal nemalý prostor pro bláznění herců, možná až příliš. Inscenaci by prospělo pevnější režijní vedení. Úprava textu je povedená, což o to, akorát pobaveně budu čekat, kdy na MDP přijdou trestní oznámení, jednak od DrRatha a jednak za tu „bulharskou“ hudbu ve spojení se čórkařením všeho druhu.

Byla tam asi dvě místa, kdy lidi regulérně padají smíchem pod židle, ale celek bych rozhodně nevnímal až tak nadšeně. Výsledný dojem dost kazí nevkusné, kýčovitě barevné a zkrátka absolutně nepovedené kostýmy nebo také pár fórů ze čtvrté cenové, kterým se prostě smát nedá. Představitelé mileneckých dvojic v této koncepci nemají co hrát. Proti všem výtkám ovšem stojí jedinečný borec Jiří Hána v titulní roli mazaného manipulátora, která jeho hereckému naturelu sedí snad ještě více než Saturnin. Bez něj by to bylo poloviční – komiků jeho formátu moc není. Další jistotou představení je Vasil Fridrich v roli Vinaře, který svým bezprostředním řečněním dominuje zejména druhé půli večera. Diváky jistě také potěší užití několika kouzelnických triků.

Viděl jsem to, co jsem viděl, a celkový dojem z viděného je 40 %.

Tento blog vyjadřuje stanovisko jeho autora, nikoli celé redakce.

Další články tohoto redaktora na blogu


Komentáře k tématu bloguPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.