Počet komentářů: 0
Nový komentář

Blog redakce i-divadla

Pro napsání nového článku se, prosím, přihlaste.
Mozart!
Michal Novák, 4.10.2009
Kdyby to byla biografie W. A. Mozarta s rokokovými kudrlinkami, zíval bych nudou. Pokud by se k tomu z orchestřiště přidaly nadpozemsky poskládané tóny, málem bych opět dramaturgii Městského divadla Brno podezříval z podbízivosti a vytvoření komerčně vábivého magnetu. Muzikál Mozart! se však hraje o něčem jiném. O člověku, kterému osud nalinkovala jeho drtivá genialita a racionální prostředí osvícensky nabuzené společnosti. Pronásledován svým géniem nadpozemského projevu neměl šanci. Taky ta dokonalost sama mu vrazí brk, kterým útrpně přepisuje obsah své mozkové sopky, přímo do srdce. Dramatická konfrontace dredatého mladíka „Wolfiho“ se sebou samým i okolím je plná emocionální kadence už od jeho vstupu na scénu. Kolo osudu přitom se točí bez výrazných efektů, tiše je přítomno v každé scéně. A má to sílu jako bejk snad i proto, že se hraje o ryze současném pocitu ze světa kolem.

Aleš Slanina v titulní roli – to je výkon!!! Dává rebelující postavě takovou dávku energie, která žhaví jeviště do červena. Nezůstává jenom u toho, že je ho plné jeviště, ještě k tomu si suverénně pohrává s detaily dokreslujícími emoce postavy. Interpretace muzikálových čísel famózní. Tak, až se ptám, proč by zvukař nemohl zvuk jeho i orchestru ještě kapánek vyhulit, ať ještě víc vibrují kosti. K dalším superlativům inscenace jistě patří i úroveň přebásnění libreta potažmo textů Michaelem Prostějovským. Z výkonů na jevišti bych ještě vyzdvihl Janu Musilovou, Jiřího Macha a Hanku Holišovou.

Městské divadlo Brno znovu dokázalo, jak (všeho)schopný má ansámbl a jak bez okatých efektů vytvoří strhující muzikálovou inscenaci. Troufám si tvrdit, že kdekdo jiný by si tady na muzikálu světoznámé autorské dvojice Michael Kunze a Sylvester Levay (s nimiž jsem měl možnost se osobně setkat, heč!) vylámal zuby. Sice ani v Brně nebylo vše dokonalé a doladěné (no jo, ta zlobivá technika...), ale to spraví reprízy. Pokud uvidíte alternaci s Alešem Slaninou, pište jeho jméno do anket! (I do naší, zde na i-divadle.)

A hudba? NÁDHERNÁ!!!

Viděl jsem to, co jsem viděl, a celkový dojem z viděného je 90 %.

Tento blog vyjadřuje stanovisko jeho autora, nikoli celé redakce.

Další články tohoto redaktora na blogu
[Editovat tento článek]


Opravdu smazat


Komentáře k tématu bloguPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.