Blog redakce i-divadla

Vztahové drama v Divadle Ungelt
vydáno: 8.6.2015, Pavel Širmer

Konverzační vztahové drama je standardně napsanou hrou. Nepřináší nic objevného, ale kdo měl nebo má podobné problémy, může být osloven.

Režisér Janusz Klimsza hru uchopil za správný konec a směroval herce vhodným směrem. Inscenaci však bohužel částečně ublížilo nepříliš šťastně vybrané obsazení. S rolí Honor se Regina Rázlová nesetkala ve správném věku a postavě o přibližně deset let mladší se zcela nepřizpůsobila. Zejména v první polovině se občas uchylovala k hereckým „fíglům“, které ubíraly na autenticitě jejího projevu. Ve druhé části již hrála přirozeněji a mnohem přesvědčivěji a odkryla vnitřní svět ženy v nelehké situaci. Charakter jediného mužského hrdiny George se pochopit dal, ale podání Milana Heina na tom nemělo velkou zásluhu; herec sice svým výkonem inscenaci „nepohřbil“, ale víceméně pouze odříkal text. Nešlo se zbavit pocitu, že by roli pomohl tvárnější a zkušenější představitel. Někdo může kritizovat, že si ředitel divadla svým obsazením splnil sen. Na jeho omluvu je však dobré si uvědomit, že tak učinil ve svém soukromém divadle a za své peníze. Má na to právo, zvlášť když dosud dával prostor převážně jiným. Má-li někdo s jeho herectvím problém, není povinen na inscenaci chodit. Výborná Jitka Čvančarová naprosto přesně vyjádřila vlastnosti postavy i její motivace, byla výrazná a přitom přirozená. Zejména ve slabší první polovině se chvílemi jevila skoro jako záchrana. Roli „radikální“ dcery Sophie autorka obdařila náhlými a těžce ztvárnitelnými zvraty a přechody, postavu není snadné zpřístupnit divákům. S některými úskalími se Petra Nesvačilová nedokázala zcela vypořádat, ale přesto její spontaneita a energie měly něco do sebe.

Z hlediska úrovně Divadla Ungelt stojí tato inscenace zhruba uprostřed. Nepatří k nezapomenutelným počinům, ale vznikly zde i méně podařené tituly. V současnosti v repertoáru převažují sentimentálnější, divácky vstřícnější hry. Byť volba samotného textu je sporná, drama na toto téma přineslo vítanou změnu.


Tento blog vyjadřuje stanovisko jeho autora, nikoli celé redakce.

Další články tohoto redaktora na blogu


Komentáře k tématu bloguPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.