Blog redakce i-divadla

Kolikrát jste dobíhali tramvaj, tak žejste ještě další dvě stanice nemohli popadnout dech?  Kolikrát jste věděli, že padáte několik vteřin předtím, než jste vážně upadli? Jak je člověku, kterému dochází síla? Jak musí být člověku, který nemůže ovládat své tělo? Co se stane, když vás začne ovládat Parkinsonova choroba? Jaké to je ztratit schopnost se bít o své bytí.

To vše představuje tanečnice a choreografka Markéta Vacovská ve hře svalů na jedné vlně s muzikantkou Lenkou Dusilovou. Dvě nebo tři ženy (viděla jsem představení v alternaci s Veronikou Kotlíkovou) v centru dění a jeden muž v pozadí – režisér Petr Boháč. K tomu skvělé osvětlení a nápaditá scéna. Boxerský ring, který se vám doslova objeví před očima. Není život sám jeden velký boj? Netoužíme náhodou občas, aby nás někdo vzal za ruku a přitáhl k sobě nebo položil na lopatky? Když se to nestane, nejsme pak ještě urputnější a bojovnější?

Veronika Kotlíková si je vědoma, co vše je schopno její tělo zvládnout a to téma jí dává prostor jít do krajních mezí. Používá své tělo jako nástroj, cíleně a promyšleně. Divák je fascinován a zcela připoután k dění na jevišti. Hudební údery a vzdechy Lenky Dusilové jsou přesné stejně, jako pohyby tanečnice. Jen ve chvíli, kdy se stroj začíná zasekávat, objevuje se cit, strach, bolest a obavy. To vše koloruje jemná tklivá muzika.

Věnováno Muhammadovi Alimu. Jak k sobě patří tanec a box?  Údery, přesné beaty, stupňující se napětí a vyvrcholení. Nečekejte křehké vílí tance, jde o dokonalou práci těla, kdy sice zahlédnete taneční prvky, ale jde hlavně o hru svalů. Není to podbízivá choreografie, ale boj o život. A možná ani ne tak o něj samotný, jako o jeho kvalitu. Kdy je život tanec a kdy už ne? A co se nám honí hlavou, když už padáme? O tom všem a nejen tom to je. Beze slov a přesto naprosto čitelně. Stojí za to, se na tu hranu pomyslně postavit a prožít si to.


Tento blog vyjadřuje stanovisko jeho autora, nikoli celé redakce.

Další články tohoto redaktora na blogu


Komentáře k tématu bloguPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.