Blog redakce i-divadla

To lidské v počítači a to strojové v člověku
vydáno: 2.10.2020, Šárka Schmarczová

I.A.M.A.I. je poněkud netradiční název nového představení taneční skupiny Dekkadancers. Na záčatku přichází laser show, namakaní mladíci s pomyslnou pistolkou, předvádějí boj, jak vystřižený z Overwatche. Ne, že bych si v tu chvíli nepřipadala, jak když vrazím do pokoje mého čtrnáctiletého syna, který přesně tohle dělá dost často (skáče jako, že s pistolí po pokoji). Litovala jsem, že jsem ho nevzala sebou a nebyla jsem si úplně jistá, zda to bude představení i pro mě. Nechtěli si kluci prostě jen tak zahrát na to, co mají rádi, nebo to má znamenat víc?
Robot v podání Viktora Konvalinky mě okouzlil. Byl fakt, jak umělej. Nepoznat ho, neuvěřila bych, že není opravdovej. Miluju roboty, už proto krásný Čapkovo slovo. Budoucnost ukáže, ale vždy mi spíš přišli jako něco, co člověku svět zlepšuje a líbí se mi ti hodní roboti z vědeckofantastický filmů a on byl přesně takovej. Roboti mi nepřipadají nelidský, lidi někdy ano.
Nástrahy sítě, komunikace dneška. Komické, ale i lehce mrazivé historky z rodinného prostředí. To vše v přítmí Zkušebny Jatek 78 s světelnou vizualizací, která nás odvádí jinam, do virtuálního prostoru.
Looper, mechanické opakování, slov, pohybů, to vše dodává pocit světa, do kterého jen nakukujeme, ale nevidíme na jeho konec. Máme pocit, že se dá vypnout, ale není tu s námi pořád?
Láska? Jak se hledá láska ve světě, kde vládne virtuálním realita? Seznámení podle přesných instrukcí? Je to běžné, nebo divné? Jak předvedou lásku, tři charismatičtí chlapi na jevišti? Svůdce Štěpán Pechar, nebo jemný Ondra Vinklát? Jak ovládnout lásku? Pomůže nám s tím robot? Může se láska programovat? Jsou něžní, jsou smyslní a jejich těla se v malém prostoru nedají přehlédnout. Tančí ve trojici, dvojici, jen s rekvizitou i bez. Pracují na zemi i s hlasem, slovy a vytváří hudbu. Nemělo to jedno hluché místo a děj se zajímavě prolínal.
Na konci, když jako přikovaní stojí u sloupu, vypadají jako svatá trojice s obrovskou svatozáři. Napadají vás různé myšlenky a jen vy jste jejich strůjcem, nebo ne? Hlavně to nezapomenout uložit.


Tento blog vyjadřuje stanovisko jeho autora, nikoli celé redakce.

Další články tohoto redaktora na blogu


Komentáře k tématu bloguPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.