Činoherní studio Ústí nad Labem

Višňový sad

Premiéra: 27.2.2022
Překlad: Leoš Suchařípa. Dramaturgie: Tereza Marečková. Scéna: Jan Štěpánek. Kostýmy: Zuzana Krejzková. Hudba: Vladimír Franz. Režie: David Šiktanc.
Slavná Čechovova lyrická komedie, kruhový tanec několika generací pod střechou starého domu. Sad je plný kvetoucích višní, je o ně třeba pečovat. Aby rostly a plodily, což ale už nikdo neumí. Už se zapomnělo, jak sušit višně, navazovat hluboké vztahy a starat se o rodinný dům, aby nepropadl v exekuci. Co jen s ním bude? S jeho krásou, s úvěry, s tím jak moc nás potřebuje. Je to dům, v němž je uloženo naše „dětství“ a naše „nevinnost“. Potrhané krajkoví vztahů lze složitě žít, udiveně pozorovat, smát se nad ním, ale není možné se z něj vyvázat. Ještě, že jde lidstvo stále kupředu...
Činoherní studio Ústí nad Labem
Hodnocení inscenace
Redakce
65 %
Uživatelé
73 %
7391000
Hodnocení redakce
Iva Bryndová 60 %
Pavla Haflantová 70 %
Chci vidět - přidat do seznamu

Volby

Hodnocení (11)

HODNOCENÍ REDAKCE
Iva Bryndová  60 %
(zadáno: 23.4.2022, počet hodnocení: 353)
+ přínosný / zajímavý komentář
Krátce po zhlédnutí libeňské inscenace jsem se nedokázala vyhnout srovnávání a bohužel nedokážu říct, že by z něj ta ústecká vyšla vítězně. Vlastně mi přišla velmi podobná. V jiné výtvarné stylizaci, která mě osobně tolik nezaujala, a v níž mě poněkud rozčilovala práce se světly, se odvíjela opět v podstatě klasická inscenace, z níž nejvíc (a výrazně víc proti zbytku obsazených) zaujaly herecké výkony Kláry Suché a Jana Bidlase. Druhá polovina je sice víc svěží, ale bohužel ani ta mě nepřesvědčila a nedovedla k nějakému zásadnímu sdělení či poznání.
Pavla Haflantová  70 %
(zadáno: 14.4.2022, počet hodnocení: 344)
+ přínosný / zajímavý komentář
65%
O přestávce jsem byla poněkud na rozpacích, moderní scénografie rámovala veskrze tradiční až nudné pojetí inscenace. Druhá polovina ovšem celkový dojem velice vylepšila.
Herecky mě nejvíce oslovila Klára Suchá jako Varja.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Stepan.chalousek  80 %
(zadáno: 4.5.2022, počet hodnocení: 28)
přínosný / zajímavý komentář
Viděno v Komedii.
David Šiktanc v plné síle a s ním i herecký soubor Činoheráku. Dynamická inscenace sršící vtipem, kde místy pokulhává postava Raněvské, ale o to víc vynikají postavy jiné. Oceňuji scénografii a hudbu.
Studený Čumáček  70 %
(zadáno: 12.4.2022, počet hodnocení: 338)
přínosný / zajímavý komentář
75%
Byl již dloouhý. Též mejercholdovsky zívavý. Jednou téměř punkový. K naštvání. Neuvěřitelně nudný a patetický, ale nikdy nebyl tak zábavný. Až "anglicky" zábavný. Tam, kde u Čechova repliky končí tečkou, zde bobtnají do společenského ticha a hovorů o počasí, obvykle končících v tázavém či zmateném "...eeh...". Není ani obvyklé potlačení patosu Firsova/J. A. Haidler posledního monologu, či akcent na samostatnost a sebevědomí Varji/K. Suchá. J. Bidlas coby Lopachin je prostě přiopilá perla, i J. Plouhar/Piščik na podpatcích a večírkové zbytky důstojnosti chytající Raněvská/M. Vítů.
Čiko  70 %
(zadáno: 3.4.2022, počet hodnocení: 862)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
75% Když se Čechov nepovede, tak nudí. A bohužel se to občas stává. Ne však v ústeckém Činoheráku. Zárukou kvality Višňového sadu v Ústí nad Labem je dobrý inscenační tým a pěkné herecké výkony. Jen Raněvská Marty Vítů je v některých situacích tak nějak příliš sama za sebe a ne úplně přesvědčivá. Celkově ale povedená klasika...
Igor David  100 %
(zadáno: 23.5.2022, počet hodnocení: 1)
přínosný / zajímavý komentář
Modernizování klasické divadelní hry je pouze zdánlivé. Je to geniální zrušení jejího času. Postavy tak k nám promlouvají z přítomnosti každého času. Scéna je redukována pouze na několik symbolů, rekvizit, vlastně skoro vše zde zastanou pouhé kufry. Nemáme se čeho chytit, do čeho bychom mohli promítnout vlastní klišé. Herectví protagonistů je absolutní. Svou existenci na jevišti plně odevzdávají čechovovým figurkám, propůjčují jim svá těla, tváře a srdce. Jejich kostýmy mistrně odkazují k jejich podstatám. Malá scéna ústeckého studia dodává intimní atmosféry. Naše setkání je nevyhnutelné.
Darek mousa  80 %
(zadáno: 6.3.2022, počet hodnocení: 3)
přínosný / zajímavý komentář
Nejnovější činoherácký počin proměnil Višňový sad v atraktivní, dynamické a výtvarně velmi pohledné představení. Nikoliv ve smyslu nějaké avantgardy, ale moderním přístupem, navíc v rámci dvouletých pandemických zkušeností, které proměnily vnímání společnosti, ať už to chcete nebo ne. O zcela nečekané situaci s válečným konfliktem nemluvě.
https://www.naseveru.net/2022/03/06/muze-byt-dnes-cechov-nevsednim-zazitkem-rozhodne-dokazuje-ustecky-cinoherak/
Ba-jo  80 %
(zadáno: 7.7.2022, počet hodnocení: 227)
Malý Tonda O'Reilly  60 %
(zadáno: 30.6.2022, počet hodnocení: 30)
Gaba84  70 %
(zadáno: 10.6.2022, počet hodnocení: 6)
Vaklav  50 %
(zadáno: 21.5.2022, počet hodnocení: 261)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.