Divadlo DISK [katedra alternativního divadla]

Die Young! (verze 01)

Premiéra: 23.10.2014 | 1:50
Překlad: David Drozd. Úprava: Martina Schlegelová, David Košťák. Dramaturgie: David Košťák. Výprava: Lucie Wildtová. Hudební spolupráce: Tomáš Vtípil & kol. Režie: Martina Schlegelová, Tomáš Vtípil & kol.
Poslední uvedení: červen 2015.
Dvě žánrově odlišné části v jeden večer. Dvě svébytné umělecké výpovědi o tématu sebevraždy jako kulturním fenoménu euroamerických dějin posledních dvou staletí. POKUSY O JEJICH ŽIVOT - inscenovaná sebevražda podle Martina Crimpa v režii M. Schlegelové. INSCENOVANÝ KONCERT - v hudební režii skladatele a multiinstrumentalisty T. Vtípila.


inscenace již byla stažena z repertoáru

Divadlo DISK
Hodnocení inscenace
Redakce
50 %
Uživatelé
60 %
6011000
Hodnocení redakce
Jiří Koula 70 %
Jiří Landa 30 %
Jan Pařízek 50 %
Volby

Hodnocení (4)

HODNOCENÍ REDAKCE
Jiří Koula  70 %
6.1.2016 | 1600 hodnocení
+ souhlasím
Proboha, kolego Lando, jaké jasnější režijní uchopení? Naopak, Crimpova síť asociací zachycující sebevraždu v doslovném i metaforickém smyslu, otázky umění a možnosti zaujmout diváka, potřebu bezpečí a touhy po dokonalosti, pro niž sami sebe přetváříme ve věci (sebevražda ducha) a vnímáme tak druhé (sebevražda vlastní lidskosti), není něčím, co by se dalo zpřehlednit (jak líbivý termín pro vraždu), její podstata tkví právě v nelineárnosti (a z ní plynoucí nepředžvýkatelnosti), na jejíž úplný rozbor by byl potřeba sáhodlouhý blog, ve výsledku však spíše trapný než užitečný.
Jiří Landa  30 %
28.7.2015 | 3011 hodnocení
+ souhlasím
35% Téma sebevraždy bylo zpracováno způsobem, že bylo možné se orientovat jen v dílčích scénických výjevech. Těžko stravitelná Crimpova hra by potřebovala jasnější režijní uchopení, které by divákovi autorovy myšlenky aspoň trochu zpřehlednilo. Zde tomu však bylo bohužel naopak. Vlastně mě paradoxně více oslovila koncertní část po pauze, kterou jsem na sebe nechal jen tak působit. Prostřednictvím studenty skvěle interpretované hudby se dal vycítit smysl a naléhavost jejich sdělení.
Jan Pařízek  50 %
11.12.2014 | 879 hodnocení
+ souhlasím
U mě tady forma jasně vítězí nad obsahem, ale bohužel až skoro kontumačně. Určitě svým způsobem zajímavé zpracování, ze kterého je ale dost těžké odnést si něco jiného než ztvárnění některých scén či hudební projev v druhé polovině. Je tam sice určitý náhled do možných psychologických pochodů sebevrahů, ale přiznávám, že jsem je příliš nepobral.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Furciferka  60 %
29.10.2014 | 255 hodnocení
+ souhlasím
Ve chvílích, kdy jsem se nepokoušela chápat, o čem to vlastně celé je (ano, já vím, že se v popisu představení píše, že jsou to dva různé přístupy k fenoménu sebevraždy), tak mě to docela dost bavilo. Kdyby druhá část byla o něco málo kratší, myslím, že by to nebylo ku škodě.

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.