Divadlo DISK [katedra činoherního divadla]

Grázlové

Premiéra: 22.9.2012 | 1:20x
Dramaturgie: Martin Hýča. Scéna: Andrijana Trpković. Kostýmy: Anna Hrušková. Režie: David Šiktanc.
Poslední uvedení: rok 2013.
Razantní adaptace prvotiny Friedricha Schillera. Příběh dvou ukřivděných bratrů, smutných a bezradných, odsouzených trpět a působit utrpení ostatním. Rozpad rodiny, promarněná láska, ztracené ideály, boj na život a na smrt. Osud, který nelze zvrátit...


inscenace již byla stažena z repertoáru

Divadlo DISK
Hodnocení inscenace
Redakce
60 %
Uživatelé
53 %
5341000
Volby

Hodnocení (9)

HODNOCENÍ REDAKCE
Helena Grégrová  60 %
8.4.2015 | 1575 hodnocení
Jan Pařízek  60 %
23.1.2013 | 859 hodnocení
+ souhlasím
Docela těžší hra, která není úplně jednoduchá na pochopení a vyžaduje od diváka maximální pozornost a soustředění. Přesto si myslím, že se ji zde povedlo zpracovat vcelku dobře. Posunutí do současnosti hře nijak neuškodilo a zobrazované témata jsou stále aktuální, byť možná ne přímo v našem evropském kontextu. Pochvalu zaslouží oba hlavní představitelé, tedy A. Bilík a F. Kaňkovský. Jsou to oni kdo drží hru na vyšší úrovni. Krom nich pak ještě vyniknul M. Nechvátal, který zahrál též velmi dobře. Nemůžu říct, že by mě hra výrazně strhla a odcházel jsem nadšen, ale i tak se mi hra líbila.
Jiří Koula  60 %
16.1.2013 | 1599 hodnocení
+ souhlasím
Pro mě z této inscenace vyčnívá Matěj Nechvátal, jehož schopnost pracovat se záměrně zpřelámaným jazykem mě "fakt dostala". Naopak "muži v pozadí" (Martin Hýča a David Šiktanc) u mě mají za celkový výsledek malé bezvýznamné mínus.
Jiří Landa  60 %
10.11.2012 | 2975 hodnocení
+ souhlasím
Zajímavý pokus o zesoučasnění klasiky, který ovšem vyšel jen zčásti. Ještě nikdy jsem například neslyšel partičku podobných grázlíků jako v inscenaci mluvit podobně vznešeným jazykem. Stejně nešťastně na mě působilo i pojetí postavy otce – jednalo se o zbytečně matoucí záležitost bez hlubšího smyslu. Režie často hrála pouze na efekt, nicméně se začínajícími herci dokázala pracovat velmi solidně, takže ve výsledku mě představení bavilo sledovat a zároveň jsem si představoval, jak by si asi poradili třeba právě s Schillerovými Loupežníky...
Pavla Haflantová  60 %
1.11.2012 | 351 hodnocení
+ souhlasím
Minimálně kvůli výkonu Filipa Kaňkovského stojí za to tuto absolventskou inscenaci vidět!
Ovšem pozitiv je možno najít více, velice se mi líbila scéna rozdělená na temný les, kde přebývají loupežníci, a barevné panství Moorů. Marie Poulová plně využívá své němé role, kterou uhrála na výbornou. A protože je to mé první setkání s tímto ročníkem, vytipovala jsem si pár jmen k dalšímu sledování.

Co je trošku škoda, že Aleš Bilík ještě takto náročný text neumí podat přesvědčivě. Potenciál tam je, najdou se světlé momenty, ale jako celek má jeho výkon zatím rezervy.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Mlha  70 %
30.3.2013 | 24 hodnocení
+ souhlasím
Moderně pojatý (pre)romantismus, zajímavá scéna, dobré herecké výkony.
Kuba_r  40 %
13.12.2012 | 100 hodnocení
+ souhlasím
Nemůžu si pomoct, ale na mne ta snaha být moderní a jakože strašně drsný a hlavně za každou cenu působila strašně směšně. Nejlepší Kaňkovský, byť vykrádá H. Ledgera z Batmana a M. Poulová. Grázlové ve světě dole jsou jen banda chudáků a chcípáků, kterých není člověku snad už ani líto...
Subaudition  40 %
2.1.2013 | 28 hodnocení
Národosolsobě  60 %
6.10.2012 | 320 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.