Divadlo DISK [katedra činoherního divadla]

Netrpělivost srdce

Premiéra: 19.11.2021 | 2:15
Překlad románu: Božena Koseková. Dramaturgie: David Košťák. Výprava: Michaela Semotánová. Hudba: Johann J. Foss, Karolína Hanzlová, Jakob Schubert. Pohybová spolupráce: Martin Pacek. Režie: Monika Hliněnská.
Poslední uvedení: červen 2022.
Adaptace klasického románu, který je groteskní, avšak naléhavou a zcela současnou výpovědí jedince, jenž se snaží zalíbit svému okolí natolik, že ztrácí vlastní identitu. Anton Hofmiller chce být dobrým člověkem. Nesnese pomyšlení, že by si o něm ostatní mysleli opak. A dobrý člověk přeci neodmítne pozvání do lepší společnosti. Dobrý člověk přeci nebude odmítat štědré dary. Dobrý člověk přeci neodepře pozornost dívce, která je chromá, byť je to v rozporu s tím, co si žádá srdce. Nadějný poručík dělá jeden ústupek za druhým, zatímco doba se neomylně řítí vstříc 1. světové válce...


inscenace již byla stažena z repertoáru

Divadlo DISK
Hodnocení inscenace
Redakce
60 %
Uživatelé
61 %
6171000
Hodnocení redakce
Pavel Širmer 60 %
Volby

Hodnocení (8)

HODNOCENÍ REDAKCE
Pavel Širmer  60 %
17.12.2021 | 1962 hodnocení
+ souhlasím
Zweigův román M. Hliněnská záměrně trochu vytrhla z doby, v níž se odehrává. U hlavního hrdiny Antona tak mohla odpadnout formální maska, jeho charakter a jednání šly výrazněji a čitelněji odkrýt, k čemuž přispěl i P. M. Cibulka svým do detailu propracovaným výkonem. Už jen to činí inscenaci hodnou pozornosti. U ostatních postav byl takový přístup možný jen do určité míry nebo vůbec, solidní výkony jednotlivců se nespojily v sourodý celek. Zřetelný nebyl ani smysl volby výrazného líčení, resp. bílých tváří u některých rolí. I když se vizi nepodařilo zcela naplnit, osobně jsem na další práci režisérky zvědavý.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Kjell  50 %
20.5.2022 | 31 hodnocení
+ souhlasím
Adaptace by i ušla nebýt jednoho zásadního problému - o spalující lásce v ní jenom slyšíme hlavní ženskou postavu mluvit, neprožijeme ji s ní. A tím je to celé bez napětí knižní předlohy. Možná za to do velké míry může výkon skutečně netalentované (je mi líto) Barbory Vágnerové. Výkony ostatních vyrovnané v průměru, z něhož čněl leda Marek Frňka. Každopádně Monika Hliněnská se jeví jako talent, o němž může být už brzy slyšet.
Guildenstern  70 %
24.4.2022 | 427 hodnocení
+ souhlasím
Obdivuhodný výkon Petra Cibulky a jeho nasazení je asi hlavní devizou této povedené studentské inscenace letošní Činohry. Režisérce se povedlo vytvořit zajímavou atmosféru a po pozvolném rozjezdu a expozici postupně gradující tempo inscenace. Nepochopil jsem ovšem líčení některých postav. Nelze mluvit o skupinové souhře ročníku, každý ze studentů uchopil svoji postavu po svém a vykreslil ji jinými prostředky, ne vždy ve vzájemném souladu. Projev B. Vagnerové mě nejprve spíše iritoval, ale nakonec i jí se podařilo přesvědčivě vyklenout oblouk své postavy. Rozhodně stojí za vidění.
Teufel  50 %
28.11.2021 | 78 hodnocení
+ souhlasím
Jak může obyčejný lidský soucit lapit člověka a čím dál těsněji ho obtáčet, to je vlastně stále aktuální téma. První půle se mi ale hodně táhla, vlastně se mi nepodařilo si najít k postavám vztah. Zůstalo to všechno tak nějak "jenom jako", jako trochu odtržená historka z dávných časů.
Gabbymeg  100 %
21.12.2021 | 2 hodnocení
+ souhlasím
Naprosto skvělé představení - a to jak poutavým příběhem, vkusnými kostýmy, jednoduchými, leč velmi nápaditými kulisami, a zejména skvělým hereckým obsazením do rolí, které byly snad šité na míru. Všechna čest hlavnímu protagonistovi "Tonymu", který bravurně přeskakuje z příběhu do současnosti. Drama je odlehčeno vtipnými a nenucenými momentky, které vykouzlí úsměv na tváři i ve vážných situacích a tím tak zaručují příjemný divácký zážitek. Profesionalita mladých herců je hodna velkých divadel.
Skubanek  60 %
18.11.2023 | 47 hodnocení
Momo  60 %
15.5.2023 | 19 hodnocení
Jan Ledovka  40 %
4.11.2022 | 26 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.