Divadlo F. X. Šaldy Liberec [Malé divadlo]

Mučedník

Premiéra: 6.10.2017 | 1:50x
Překlad: Kateřina Bohadlová. Dramaturgie: Martin Urban. Výprava: Jitka Fleislebr. Hudba: Christian Fischer. Režie: Martin Tichý.
Poslední uvedení: březen 2019.
Hra nabízející mrazivě groteskní, ale především neobvyklý pohled na problematiku náboženského fanatismu. Dospívající žák Benjamin se rozhodl, že nebude z náboženských pohnutek chodit na hodiny plavání. Chce stát mučedníkem a jeho touha nakonec vyústí v rozhodnutí zabít svou učitelku...
14!  

inscenace již byla stažena z repertoáru

Divadlo F. X. Šaldy Liberec
Hodnocení inscenace
Redakce
70 %
Uživatelé
75 %
7561000
Hodnocení redakce
Pavel Širmer 70 %
Volby

Hodnocení (7)

HODNOCENÍ REDAKCE
Pavel Širmer  70 %
13.10.2017 | 2000 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Již šestá česká inscenace Mayenburgovy hry, která v době „novodobé expanze“ islámu vyznívá výmluvněji než v době svého vzniku. Zdařilé zpracování. Jednoduchá scéna se školní lavicí a přestavovanými lavicemi plní účel. Hlavní představitel J. Böhm dosáhl souznění s rolí, závěrečná nečitelnost Benjaminova lhaní překvapí svou logikou. Erika bývá ztvárňována mladšími herečkami, M. Tallerová v (záměrně?) neslušivém kostýmu odpovídala jinému typu kantorek, interpretace však přijatelná byla. Obstojné výkony ostatních, něčím „navíc“ své role obohatili zejména J. Hejret Vojtková a M. Polách.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Jirkan  70 %
7.5.2018 | 564 hodnocení
+ souhlasím
4.5. 2018 - Divadlo v Celetné: Nápaditost ve scéně a některých doprovodných akcí, jako je zvuková kulisa, se úplně nestřetávají s vykreslením postav. Možná za to trochu může hostování na jiných prknech než jsou ta domácí. Třeba i já jsem neměl den... Na druhou stranu některé menší role, jako je ředitel, jsou přesné a uvěřitelné. Ještě nad tím přemýšlím a to asi taky není špatná cesta...
Čiko  60 %
6.5.2018 | 1085 hodnocení
+ souhlasím
65% To je tak když se člověk těší až příliš, protože mu už všichni okolo řekli, jek je to skvělý... Chvílema se to táhlo na hranici nudy, dobré tempo měla jen poslední třetina. Jiří Böhm byl místy trochu topornější a měl jsem pocit, že se snaží přesvědčit spíše diváky, než své kolegy na jevišti..
Falos  80 %
26.3.2018 | 224 hodnocení
+ souhlasím
uzasenej jiri bem
Teufel  70 %
28.2.2018 | 78 hodnocení
+ souhlasím
Mučedníka je potřeba vidět, přináší otázky, které jsou v současnosti velmi naléhavé. Hru jsem neznal a skvělý text mě bezpečně nesl inscenací, takže mi nepřišla tak dlouhá, jaká je skutečná stopáž. Problematické mi přišly herecké výkony, Jirka (Georg) a Benjamin byli víceméně přesvědčiví, dál už to bylo podstatně strojenější, místy až mechanické, což vážně poškozovalo dojem z celku. Neustálé přestavby a hudba, která v nich zní, začínají s časem otravovat a posouvají inscenaci možná trochu na sílu víc směrem ke komedii. Obávám se, že nebýt kvalit samotného textu, byl by výsledek spíše špatný.
J.anek  80 %
12.11.2017 | 476 hodnocení
+ souhlasím
Liberecká inscenace má v Jiřím Böhmovi především skvělého Benjamina. Má dobrou scénu, hezky pracuje se zvukem. Projekce už jsou slabší, práce s herci vysloveně slabá, režijních nápadů je poskrovnu. Zbytečné jsou světelné a hudební předěly mezi jednotlivými výstupy - bleskový přechod mezi kostelem a domovem naznačuje, jak parádně by to celé mohlo fungovat. A doufám, že se Kateřina Bohadlová koupe v penězích - její překlad zní moc dobře.
Coward  90 %
7.10.2017 | 279 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.