Divadlo v Řeznické

Kalifornská mlha

Premiéra: 26.3.2015. Překlad: Pavel Dominik. Dramaturgie: Yvetta Srbová. Výprava: Vilma Cibulková, Yvetta Srbová. Hudba: Pavel J. Ryba. Režie: Vilma Cibulková, Yvetta Srbová.
1:25x | Poslední uvedení: říjen 2016.


Bouřlivý i komický souboj mezi zemitou barmankou a suchoprdským expertem na výtvarné umění nejen o pravost zbloudilého obrazu malíře Jacksona Pollocka, ale i o smysl života vůbec, o odvahu a sílu umět vstát a žít, nepoddat se nepřízním osudu, nenechat se ničím ani spoutat ani převálcovat...
v průběhu představení se na jevišti kouří

inscenace již byla stažena z repertoáru

Divadlo v Řeznické
Hodnocení inscenace
Redakce
60 %
Uživatelé
67 %
6771000
Volby

Hodnocení (12)

HODNOCENÍ REDAKCE:
Helena Grégrová 60 %
(zadáno: 6.6.2017, počet hodnocení: 1421)
Jiří Koula 70 %
(zadáno: 3.1.2016, počet hodnocení: 1558)
přínosný / zajímavý komentář
Hodnotím výše než kolegové, protože Vilma Cibulková pro své herectví pravděpodobně upsala duši ďáblu a Lubor Šplíchal mě bude bavit kdykoliv a kdekoliv. A na vše ostatní v tomto případě vykonává pes velkou potřebu.
Michal Novák 50 %
(zadáno: 13.4.2015, počet hodnocení: 1044)
přínosný / zajímavý komentář
Údajný hit amerického divadla? Obsahuje-li divadelní text od samého počátku až do konce boj o pravdu jedné zemité barmanky, ke škodě všeho působí i dost schematicky, je zřejmé, že hodně rychle vystřílí své náboje směrem k divákovi. Možná by tomu tak nebylo, kdyby duelu nechyběla barevnost, zvraty, pronikavější pohled na ty dva diametrálně rozdílné charaktery, k tomu ale také režijní důslednost nebo větší herecká jistota Lubora Šplíchala. Zavítáte-li do Řeznické na tuto hru, přesto zklamáni odcházet nebudete. Herectví Vilmy Cibulkové, to je svým způsobem fenomén.
Veronika Boušová 60 %
(zadáno: 11.4.2015, počet hodnocení: 277)
přínosný / zajímavý komentář
Premiérové představení jakoby se až příliš drželo anotace v tom smyslu, že se jedná o "souboj mezi zemitou barmankou a suchoprdským expertem na výtvarné umění". Text vybízí k tomu, aby sondy do tajů Pollockova uměleckého vyjadřování šly ruku v ruce se sondou do hlubin duší obou postav. Herecky má k tomuto modelu mnohem blíže Vilma Cibulková.
Pavel Širmer 60 %
(zadáno: 7.4.2015, počet hodnocení: 1606)
přínosný / zajímavý komentář
Konfrontace dvou rozdílných osobností a světů nabízí překvapivé střety nejen v oblasti názoru na umění, ale i v otázkách osobních životů. Uvedení hry představuje určité riziko, neboť je třeba pečlivě vybírat z mnoha možností ztvárnění. Hrát hlavní roli a zároveň hru režírovat není snadné. Nelze říci, že by režijní debut V. Cibulkové dopadl špatně, ale rezervy patrné byly. Pohled „zvenčí“ by pomohl vyznění některých okamžiků a také důsledněji vedení herci by třeba charaktery vykreslili přesněji. Přes některá hlušší místa však zaujme nasazení a nezaměnitelné herectví V. Cibulkové.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ:
Luciferie 60 %
(zadáno: 5.8.2015, počet hodnocení: 121)
přínosný / zajímavý komentář
Skvělá V. Cibulková, děj místy trošku nelogický, i když ne nezajímavý.
Marsed 70 %
(zadáno: 2.4.2015, počet hodnocení: 148)
přínosný / zajímavý komentář
Herecky moc povedená hra,. Tempo hry je malinko stereotypni, závěr by mohl více gradovat.
Tomkom 80 %
(zadáno: 1.4.2015, počet hodnocení: 78)
přínosný / zajímavý komentář
Divadlo v Řeznické málokdy zklame. Kalifornská mlha je zážitek z herectví Vilmy Cibulkové, která se tentokrát ujala i režije (výborně!). Její drsná, ale zároveň lidská barmanka rozhodně nenudí.... Doporučuji a tleskám:-)
Garcia 60 %
(zadáno: 2.4.2015, počet hodnocení: 1)
přínosný / zajímavý komentář
Kalifornská mlha mě spíš zklamala svým stereotypním pojetím hlavních postav a zápletky. Ona "obyčejná ženská", on "velký znalec umění" a uprostřed nich obraz Jacksona Pollocka. Podobným úvahám o ceně a pravosti uměleckých děl jsme vystaveni téměř každý den. Tahle divadelní hra nepřináší do diskuze téměř nic nového. Hra plyne prakticky stejným tempem bez většího zvratu a lpění na pravdě hlavní hrdinky v závěru mi přijde nepravděpodobné a spíš ukazuje, která postava je autorovi sympatičtější. Ve srovnání s inscenací Červená, ve stejném divadle, mi Kalifornská mlha přijde povrchnější.
Zupri 60 %
(zadáno: 4.4.2016, počet hodnocení: 96)
Kaklapak 70 %
(zadáno: 2.11.2015, počet hodnocení: 71)
Vlkous 70 %
(zadáno: 14.10.2015, počet hodnocení: 8)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.