Divadlo Viola

Kabaretní bramboračka (Lesk a bída zemských jablek)

Premiéra: 3.3.2017 | 1:00x
Scéna: Karel Čapek. Kostýmy: Petra Krčmářová. Hudba: Emil Viklický. Režie: Milan Šotek.
Poslední uvedení: leden 2018.
Původní hra rozvíjející kabaretní poetiku, vyprávění s několikerými dějovými odskoky. Alfréd Rumkovský, největší dramatik současnosti, nemůže vystát manýry Ellen Mandelinové, největší herečky současnosti. Proto svou „Marii Antoinettu“, přislíbenou původně Velkému divadlu, začne psát pro divadlo bramborové – nejplebejštější ze všech loutkařských technik. S tím se pochopitelně odmítá smířit Mandelinová, jež už se v Rumkovského Antoinettě dávno zhlédla. Bude však v jejích silách zahrát to, co dramatik předepsal bramborovým „herečkám“...?


inscenace již byla stažena z repertoáru

Divadlo Viola
Hodnocení inscenace
Redakce
50 %
Uživatelé
45 %
4521000
Hodnocení redakce
Pavel Širmer 50 %
Lukáš Holubec 50 %
Volby

Hodnocení (4)

HODNOCENÍ REDAKCE
Pavel Širmer  50 %
1.2.2018 | 2000 hodnocení
+ souhlasím
Začátek o dramatikovi, jenž se rozhodl psát pro „bramborové divadlo“, vypadal jako slibný rámec. Posléze se tvar přehoupl do několika činoherních, loutkových a hudebních částí, v nichž občas zajiskřily nezaměnitelné slovní hříčky Milana Šotka (svůj um v tomto ohledu nezapřel ani tentokrát), ale přes snahu a nasazení herců se částečně míjely účinkem a nepodařilo se dosáhnout celkového souznění. Možná by pomohlo výraznější režijní přispění. Malý divácký ohlas a krátká doba uvádění potvrdily nesplněná očekávání projektu, viditelná poctivá práce inscenačního týmu si přesto zaslouží respekt.
Lukáš Holubec  50 %
21.4.2017 | 735 hodnocení
+ souhlasím
Celou inscenaci provází hraní si s jazykem a slovní hříčky, na kterých si dal Milan Šotek skutečně záležet. Bohužel je to to jediné, co hra nabízí divákovi. Možná bych ještě zmínil loutkářské umění s bramborami v podání Anity Krausové a Jiřího Suchého, ale to je asi tak vše, co stojí za zmínku. V případě, že by se jednalo o představení pro děti, či dospělé, kteří se do dětství již vrací, mohlo by své opodstatnění mít. Takhle zůstal jen "tak trochu zvláštní kabaret". Pokud však byl záměr odreagovat se od běžného divadla, můžete si tu bramboračku klidně objednat. Ovšem schází více soli a pepře.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Zdeněk Malinský  40 %
26.1.2018 | 59 hodnocení
+ souhlasím
Dle hodnocení i z poměrně brzké derniéry (10 měs.po premiéře) jsem to očekával horší. Dobré a vtipné momenty střídaly úseky slabší, žel ponejvíce bylo hluchých míst. Bylo to takové celé divné, nekoherentní (nedrželo pohromadě), jako by si s tím autor nevěděl rady a úplně nejdivnější byl konec. Prakticky nikdo z diváků po skončení netleskal, protože nepoznal, že je konec. Po dlouhé trapné pauze se ozval rozpačitý potlesk, spíše jen ze slušnosti.
Přirovnal bych to k sérii Kameňák = zfilmované vtipy. Výkony herců slušné - profesionální, jen u Anity Krausové mi připadalo, že ji to snad i baví.
Plšík  50 %
4.5.2017 | 755 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.