Docela velké divadlo

Lucerna - s láskou, ale bez slitování

Premiéra: 5.10.2018 | 2:05
Úprava: Jana Galinová. Scéna: Hynek Dřízhal. Kostýmy: Tomáš Kypta. Hudba a texty písní: Jan Turek. Choreografie: Lenka Lavičková. Režie: Jurij Galin.
Nejhranější česká divadelní hra o tom, že ten, kdo zapomene na svá práva, zůstane vždycky jenom sluhou nebo otrokem. Příběh malého panství, kam přijíždí nová paní kněžna a místní úředníci na ni chtějí udělat dojem. Témata lásky, manželských šarvátek, mládí, stáří a hlavně téma touhy po právu a svobodě a nutnost za ně bojovat, jsou v dnešní době současnější, než bychom si přáli...
D12+  
Docela velké divadlo
Hodnocení inscenace
Redakce
60 %
Uživatelé
80 %
8011000
Hodnocení redakce
Jiří Landa 60 %
Michal Novák 60 %
Helena Grégrová 60 %
Chci vidět - přidat do seznamu
Termíny představení
Aktuálně pro tuto inscenaci neevidujeme žádný termín.
Aktuálně pro tuto inscenaci neevidujeme žádný termín.

Volby

Hodnocení (4)

HODNOCENÍ REDAKCE
Jiří Landa  60 %
26.8.2023 | 2993 hodnocení
+ souhlasím
65 % Zdařilá úprava J. Galinové. Viděl jsem reprízu hranou na zámku Libochovice, do jejíhož prostředí se přesně hodila. I po pěti letech od svého uvedení si inscenace drží svoji tvář, pochlubit se může i vyrovnaným obsazením. Ze všech bych určitě rád jmenoval L. Lavičkovou v roli Kněžny, Mlynáře P. Erlitze, Haničku M. Velánové a vlastně mě bavilo i svérázné uchopení postavy starého vodníka Ivana P. Novým. Milým doplňkem jsou připsané písně, které atmosféru představení hezky umocňují.
Michal Novák  60 %
28.7.2019 | 1138 hodnocení
+ souhlasím
Velice pěkně dramaturgicky zpracovaná klasika, nelítostná svým pohledem na lid v české kotlině. Bez obav na ni vezměte starší dětí, porozumí a pochopí, co je obsahem Jiráskova vzkazu z roku 1905, platného i dnes! Inscenace se opírá o tradiční znaky poetiky DVD. Zemitost a sveřepost Mlynáře přesně vystihl Petr Erlitz, Kněžna Lenky Lavičkové je až jakousi mediátorkou v celém tom nadělení – až si řeknete, že i feudál v sukni by byl vzorem pro politické nuly současnosti. Některé další figury jsou tu pro úsměvný vjem, bohužel z nich trčí pojetí vodníka Michala v „hurvínkovské“ stylizaci. Tato komika je silně kontraproduktivní.
Helena Grégrová  60 %
26.3.2019 | 1594 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Dík za další důkaz, že klasika inscenovaná klasicky prostě a jednoduše a dobře funguje. Stejně tak mě oslovila v podtitulu zmiňovaná forma "nastudování s láskou, ale bez slitování", čecháčkovské ohýbání hřbetu rezonovalo velmi výmluvně, o slovo se ale neopomněla přihlásit ani nám vlastní hrdost, umanutost a sympatická rebelie. Iritoval mě ale, bohužel, mladý vodník, neboť se domnívám, že jeden Hurvínek mezi pohádkovými bytostmi postačuje, navíc je nezaměnitelný a jakékoli jeho parodování ve výsledku kontraproduktivní. Připsané písně měly oživující šmrnc, ta závěrečná pak byla trefnou pointou.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Jitrenka  80 %
9.4.2020 | 86 hodnocení
+ souhlasím
Neuvěřitelné, jak je Jiráskovo dílo stále živé. Oceňuji, že se divadlo věrně drželo předlohy. Je i po těch letech stále trefná a tne do živého.

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.