Docela velké divadlo

Lucerna - s láskou, ale bez slitování

Premiéra: 5.10.2018. Úprava: Jana Galinová. Scéna: Hynek Dřízhal. Kostýmy: Tomáš Kypta. Hudba a texty písní: Jan Turek. Choreografie: Lenka Lavičková, Antonín Klepáč. Režie: Jurij Galin.
2:05


Nejhranější česká divadelní hra o tom, že ten, kdo zapomene na svá práva, zůstane vždycky jenom sluhou nebo otrokem. Příběh malého panství, kam přijíždí nová paní kněžna a místní úředníci na ni chtějí udělat dojem. Témata lásky, manželských šarvátek, mládí, stáří a hlavně téma touhy po právu a svobodě a nutnost za ně bojovat, jsou v dnešní době současnější, než bychom si přáli...
D12+
Docela velké divadlo
Hodnocení inscenace
Redakce
60 %
Uživatelé
-
Hodnocení redakce
Michal Novák 60 %
Helena Grégrová 60 %
aktivovat hlídání nových termínů
Chci vidět - přidat do seznamu
Volby

Hodnocení (2)

HODNOCENÍ REDAKCE:
Michal Novák 60 %
(zadáno: 28.7.2019, počet hodnocení: 1067)
přínosný / zajímavý komentář
Velice pěkně dramaturgicky zpracovaná klasika, nelítostná svým pohledem na lid v české kotlině. Bez obav na ni vezměte starší dětí, porozumí a pochopí, co je obsahem Jiráskova vzkazu z roku 1905, platného i dnes! Inscenace se opírá o tradiční znaky poetiky DVD. Zemitost a sveřepost Mlynáře přesně vystihl Petr Erlitz, Kněžna Lenky Lavičkové je až jakousi mediátorkou v celém tom nadělení – až si řeknete, že i feudál v sukni by byl vzorem pro politické nuly současnosti. Některé další figury jsou tu pro úsměvný vjem, bohužel z nich trčí pojetí vodníka Michala v „hurvínkovské“ stylizaci. Tato komika je silně kontraproduktivní.
Helena Grégrová 60 %
(zadáno: 26.3.2019, počet hodnocení: 1421)
přínosný / zajímavý komentář
Dík za další důkaz, že klasika inscenovaná klasicky prostě a jednoduše a dobře funguje. Stejně tak mě oslovila v podtitulu zmiňovaná forma "nastudování s láskou, ale bez slitování", čecháčkovské ohýbání hřbetu rezonovalo velmi výmluvně, o slovo se ale neopomněla přihlásit ani nám vlastní hrdost, umanutost a sympatická rebelie. Iritoval mě ale, bohužel, mladý vodník, neboť se domnívám, že jeden Hurvínek mezi pohádkovými bytostmi postačuje, navíc je nezaměnitelný a jakékoli jeho parodování ve výsledku kontraproduktivní. Připsané písně měly oživující šmrnc, ta závěrečná pak byla trefnou pointou.

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.