Klicperovo divadlo Hradec Králové [Studio Beseda]

Až spáč procitne

Premiéra: 30.12.2019
Dramaturgie: Martin Satoranský. Scéna: Tereza Gsöllhoferová. Kostýmy: Eva Justichová. Hudba: Jan Šikl. Pohybová spolupráce: Martin Pacek. Režie: Adam Skala.
Poslední uvedení: říjen 2021.
Původní autorská adaptace slavného vizionářského románu. Na pomezí sci-fi a grotesky pojednává o dystopické technokratické společnosti, která se řídí jednoduchým pravidlem: vlastnit, nebo být vlastněn. Graham Griffin se chtěl jenom pořádně vyspat. Když se ale probudil, nevěřil vlastním očím. Svět ovládají mocné obchodní korporace, všichni a všechno je na prodej a on sám je uctíván pomalu jako bůh. Než si ale pořádně stihne uvědomit, co se s ním děje, je zatažen do víru povstání, revolucí a brutálního boje o moc. Je totiž Spáčem. A kdo ovládá Spáče, ovládá úplně vše...


inscenace již byla stažena z repertoáru

Klicperovo divadlo Hradec Králové
Hodnocení inscenace
Redakce
50 %
Uživatelé
67 %
6731000
Hodnocení redakce
Lukáš Dubský 50 %
Volby

Hodnocení (4)

HODNOCENÍ REDAKCE
Lukáš Dubský  50 %
12.10.2021 | 1132 hodnocení
+ souhlasím
Nejsem si úplně jistý, zda jde o příběh vhodný k divadelní adaptaci, žánr sci-fi se na jeviště převádí dost obtížně. Režisér A.Skala využívá postupy filmových grotesek, ale všechny ty honičky a souboje s robotomy působí na divadelních prknech po chvíli trochu zdlouhavě. Dystopický příběh o diktátorské společnosti je zatlačen do pozadí, více prostoru dostává komediální rovina příběhu. Místy se objevují povedené hlášky nebo jednotlivé scény, ale celek působí nedotaženě.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Koeman2  70 %
5.2.2020 | 181 hodnocení
+ souhlasím
Futuristická hříčka, sci-fi groteska, adaptace vizionářského románu H.G. Wellse. To vše je tato originální hra Klicperova divadla (zejména nových mladých tváří souboru) o tom, co se stane, až spáč procitne po 200 letech spánku. Neotřelé zpracování, jednoduchá a přitom nápaditá scéna, zábavné, pohybové divadlo a v hlavních rolích skvělí Kryštof Bartoš a Anna Peřinová. A kdo odepře poslušnost, dostane klobouček.
Pavel Pešek  70 %
5.2.2020 | 45 hodnocení
+ souhlasím
Svižné, hravé představení, plné půvabných režijních a výtvarných nápadů, přiléhavé hudby, dobře vymyšlené i herci zvládnuté choreografie; to vše na jednoduché, působivé scéně. Absence klíče pro hereckou interpretaci hlavní dvojice (znatelněji u postavy Grahama) způsobuje, že není vždy zcela zřejmé, zda jde o dystopické varování hrané s mírnou nadsázkou či o parodii na různá "sci-fi klišé" či o obojí. Přesto je zaděláno na divácky (napříč generacemi) úspěšnou, přitom nepodbízející se inscenaci (noc v Černigově budiž přehlédnuta). Na jevišti i v zákulisí všichni šlapou naplno. Punťa je Bůh! Haf!
Tech.KA  60 %
24.10.2021 | 52 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.