Klicperovo divadlo Hradec Králové [Studio Beseda]

Václav Havel

Asanace

Premiéra: 17.9.2016. Výprava: Jan Dušek. Režie: Andrej Krob.
2:20


Tragikomedie kritizující byrokratickou aroganci a ničení přirozeného lidského světa. Skupina architektů je povolána do nejmenovaného malebného městečka se středověkým hradem, aby zde provedla jeho asanaci a uvolnila tak prostor pro nové sídliště. Celkem rutinní úkol však architektům naruší jedna zdánlivě bezvýznamná petice...
Klicperovo divadlo Hradec Králové
Hodnocení inscenace
Redakce
65 %
Uživatelé
77 %
Hodnocení redakce
Lukáš Dubský 60 %
Jiří Landa 70 %
aktivovat hlídání nových termínů
Chci vidět - přidat do seznamu
Volby

Hodnocení

HODNOCENÍ REDAKCE:
Lukáš Dubský 60 %
(zadáno: 23.3.2017, počet hodnocení: 766)
přínosný / zajímavý komentář
A.Krob vede herce k civilnímu pojetí, jde po smyslu Havlova textu. Nějaký výraznější výklad ale chybí, což nic nemění na tom, že Havlův text stále zůstává zajímavým mixem čechovovské tragikomedie, absurdního dramatu a politické satiry. Řemeslně kvalitní, ale zbytečně pietní zpracování Havlovy předlohy. Více viz blog (více v článku na blogu)
Jiří Landa 70 %
(zadáno: 9.11.2016, počet hodnocení: 2858)
přínosný / zajímavý komentář
Režie A. Kroba se plně soustředila na Havlův text a práci s herci, kteří vesměs přesně vystihli různorodé charaktery postav. Inscenace sice postrádala zásadnější režijní vklad, zároveň mě ovšem utvrdila v přesvědčení, že hry V. Havla potřebují režiséry, kteří se s nimi nesnaží moc experimentovat. Nalezení přesvědčivých hereckých poloh a vypointování předepsaných situací naprosto stačí k tomu, aby vznikla nadprůměrná inscenace - tak tomu bylo i v tomto případě.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ:
Zahon.blaha 90 %
(zadáno: 16.3.2018, počet hodnocení: 17)
Michal Vávra 60 %
(zadáno: 11.4.2017, počet hodnocení: 22)
Xcepek 80 %
(zadáno: 27.2.2017, počet hodnocení: 371)
Mandevillek 80 %
(zadáno: 21.1.2017, počet hodnocení: 42)
přínosný / zajímavý komentář
Mám rád předlohu, mám rád toto zpracování, vadí mi jen natěsnání haly gotického hradu do Besedy. Luisa skvělá, Bergman správně slabošsky nechutný, děsivý tajemník. A moje srdcová záležitost: "Co o tom soudíte, kolegyně Macourková?"
Capinka 70 %
(zadáno: 28.12.2016, počet hodnocení: 58)
Marcel Strnadel 80 %
(zadáno: 26.11.2016, počet hodnocení: 9)
Koeman2 90 %
(zadáno: 21.11.2016, počet hodnocení: 111)
přínosný / zajímavý komentář
Vynikající Havlův text a ještě lepší herecké výkony všech hlavních aktérů (Sedlárová, Zaoralová, Sklenář, Staněk, Zapletal, Bílek, Vápeník, Čepelka, Eliášová). Asanace podhradí jako symbol a paralela s totalitním režimem v konfrontačních dialozích plných filozofických přesahů. Dokonalé vykreslení charakterů jednotlivých postav. Havlův text nesmírně živoucí a aktuální v každé době.
MAB 100 %
(zadáno: 27.10.2016, počet hodnocení: 1)
přínosný / zajímavý komentář
Popravdě, toto představení je mistrovské dílo. Scenografie formuluje dobové kánony krásy, bezpohlavnost čs. estetiky 80.let. Kostýmy jsou přiměřené této koncepci, která směřuje k texty hry. Inscenace pro svou provázanost a komplexnost zjevně nebude pro návštěvníky "odlehčenéhoceláfirmamusívidět".
Zlom myšlení v 70.letech, jde proti této hře. Rytmus představení je dokonalý a herci hrají fantasticky. Opravdu vynikající práce všech tvůrců. Bohužel, podobně jako mnozí jiní autentičtí čeští autoři, i VH se zde stal pro současné generace,nesrozumitelný. Je to připomínka celkové devastace.
Michvon 40 %
(zadáno: 16.10.2016, počet hodnocení: 148)
přínosný / zajímavý komentář
Ač text zastaral, stále má co říci. Inscenace je ale bohužel absolutně bez nápadu, náboje, lehkosti. Zatuchlost, doslovnost a těžkopádnost z ní čiší na sto honů. Scéna hnusná až k smíchu. Neodešli jsme jen z úcty k autorovi. Srovnám-li s aktuálně uváděnou hrou Protest/Rest ve Švandově divadle, zasloužil by si Protest tak 300 %.

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.