Městské divadlo Kladno

Magdalena Dobromila Rettigová, Šimon Caban

Česká kuchařka

Premiéra: 6.5.2015. Dramaturgie: Jana Slouková. Kostýmy: Simona Rybáková. Hudba: Martin Wiesner. Scéna a režie: Šimon Caban.
2:00 | Poslední uvedení: rok 2017.


Divadelní adaptace největšího českého bestselleru všech dob. Domácí kuchařka Magdaleny Dobromily Rettigové vyšla poprvé v roce 1826, ihned se stala samozřejmou součástí téměř každé domácnosti, předávala se z generace na generaci a počtem vydání snadno předstihla všechna velká díla české literatury. Mnohem méně jsou známé osudy její autorky, Magdaleny Dobromily Rettigové, ženy činorodé, podnikavé, nápadité, která láskou k lidem, dobrotou, citem a touhou po kráse překonávala osobní trápení. Víme, co se odehrávalo na jejím kuchyňském a psacím stole. Co se ale dělo v její duši...?


inscenace již byla stažena z repertoáru

Městské divadlo Kladno
Hodnocení inscenace
Redakce
20 %
Uživatelé
33 %
Hodnocení redakce
Helena Grégrová 20 %
Jiří Landa 20 %
Volby

Hodnocení

HODNOCENÍ REDAKCE:
Helena Grégrová 20 %
(zadáno: 1.8.2015, počet hodnocení: 1404)
přínosný / zajímavý komentář
Vraž do toho jednoho Ivana Vodochodského a nebude to držet pohromadě. Ověřeno na vlastní diváckou chuť.
Jiří Landa 20 %
(zadáno: 31.7.2015, počet hodnocení: 2860)
přínosný / zajímavý komentář
Chápu, že repertoárové oblastní divadlo musí občas udělat krok stranou a vyhovět "odlišnému" typu diváka, ale zde se jednalo o vyslovený přešlap. Prapodivný textový, ale i scénický slepenec doháněl ještě více do absurdity I. Vodochodský, jehož herecký projev byl na pomezí snesitelnosti. Tohle se prostě nepovedlo. Zbylá procenta dávám za hereckou snahu ostatních, která byla i přes to všechno evidentní.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ:
Zzajic 50 %
(zadáno: 15.6.2017, počet hodnocení: 50)
Marcela 30 %
(zadáno: 30.12.2016, počet hodnocení: 399)
Cechoslovak 50 %
(zadáno: 8.12.2016, počet hodnocení: 62)
přínosný / zajímavý komentář
Téma samozřejmě současného diváka nesthrne, ale je vlastně docela zajímavé. Ten, kdo se nechce příliš vzdělávat a přišel se jen bavit nebo naopak za nějakou avantgardou, bude zklamaný. Oceňuji, že životopis hlavní postavy není vyprávěn lineárně, ale v několika rovinách, pražská defenestrace v úvodu je ale hodně zbytečná. Žoviálnost postavy režiséra byla značně nepříjemná, po přestávce už ale paradoxně pan Vodochodský v roli Rettigové působil lépe. Viděl jsem jen v televizi, ale v divadle bych na konci určitě zatleskal. Kdybych odešel o přestávce, přišel bych o výrazně lepší druhou polovinu.
Zeleny_caj 20 %
(zadáno: 5.12.2015, počet hodnocení: 20)
přínosný / zajímavý komentář
Poprvé v životě jsem na konci první půlky ani nezatleskala a teprve podruhé jsem představení opustila o přestávce. Strašné a to mám dobu národního obrození ráda. Kdyby se vykašlali na Vodochodskýho a jeho "vtipný" vsuvky a aktualizace, pak by ta hra byla o dost lepší.
Bedrich.spesny 20 %
(zadáno: 16.7.2015, počet hodnocení: 53)
přínosný / zajímavý komentář
Ještě, že jsem na to nejel z Kojčic u Pelhřimova! Čtyřka. Spánembohem!
Wild 30 %
(zadáno: 2.6.2015, počet hodnocení: 24)
přínosný / zajímavý komentář
Nerada to takto hodnotím, ale tak slabé představení. Některé scény s p. Vodochodským mi přišli až trapné. Ale věřím, že se inscenace třeba usadí.
Už kvůli hercům. Viděno 26.5.

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.