Městské divadlo Kladno

Letní byt

Premiéra: 30.11.2013 | 2:50
Překlad: Eva Bezděková. Dramaturgie: Daniel Přibyl. Scéna: Jan Štěpánek. Kostýmy: Lucia Škandíková. Hudba: Daniel Fikejz a citace. Režie: Zdeněk Dušek.
Poslední uvedení: duben 2015.
Hořká komedie slavného italského komediografa, na níž je patrné, jak málo se za tři století změnila marnivá lidská touha po přepychu a pozlátku. Leonardo a jeho sestra Vittoria si už delší dobu žijí nad poměry, předstírají život v luxusu, ale vězí po krk v dluzích. Ačkoli si dovolenou nemohou dovolit, přesto horečně balí na letní byt. Leonardo totiž nemůže přenést přes srdce, že jeho milovaná Giacinta odjíždí na venkov v doprovodu pohledného mladého rivala. Život na vysoké noze není bez následků, a tak rychle narůstají dluhy i zmatky. A kolotoč komických situací se nezadržitelně roztáčí...


inscenace již byla stažena z repertoáru

Městské divadlo Kladno
Hodnocení inscenace
Redakce
60 %
Uživatelé
53 %
5341000
Hodnocení redakce
Jiří Koula 60 %
Jiří Landa 60 %
Pavel Širmer 60 %
Volby

Hodnocení (7)

HODNOCENÍ REDAKCE
Jiří Koula  60 %
18.6.2014 | 1600 hodnocení
+ souhlasím
U dálkového běhu je prý důležité "nepřepálit začátek", aby zbylo dost sil na zbytek závodu. U divadelní inscenace to bude podobné a v tomto případě je toto pravidlo hrubě porušeno. První polovina je sice vlastně "jen" expozicí, ale náramně živou a vtipnou. Bohužel po přestávce přichází zvrat a na diváka čeká zdlouhavé čekání na konec (asi proto, že děj jde celou dobu k jasnému cíli... aby k němu skutečně dospěl), předchozí lehkost se vytrácí, což je mi líto i kvůli hercům, kteří se objeví právě až v této části (a že jich není málo). Kvůli oné první polovině však nemohu jít pod šedesát procent.
Jiří Landa  60 %
13.6.2014 | 3031 hodnocení
+ souhlasím
Ačkoli nemám Goldoniho komedie rád, díky nastudování Z. Duška, jenž ji přenesl do současnosti, mě kladenská verze docela bavila. Především tedy první část inscenace, dění po pauze by potřebovalo ráznější dramaturgickou ruku s tužkou snad na všech prstech. Zkrácení tak o 30 minut by celku jistě napomohlo. Velkou zásluhu na dobrém výsledku má i celý soubor včele se Š. Benonim, J. Böhmem, E. Josefíkovou (nikdy jsem ji na divadle neviděl hrát lépe) a B. Pavlíkovou. Omylem bylo pojetí postavy Tognina, jehož poněkud ploše ztvárnil P. Buchta. Je však otázkou, nakolik to bylo vinou režie či herce.
Pavel Širmer  60 %
13.12.2013 | 2013 hodnocení
+ souhlasím
65%. viz recenze
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Guildenstern  50 %
28.3.2014 | 447 hodnocení
+ souhlasím
Málo vtipná komedie s minimálními dramaturgickými zásahy pod slabým režijním vedením? Spíše pro nadšence. Nemělo by se stát, že kvůli neschopnosti režiséra škrtnout scénu zkazí dojem neherci. Například scéna s karaoke je zajímavá a pomáhá ozřejmit charaktery postav, je ovšem nedotažená a dlouhá jako celá inscenace. Herci se snaží, někteří zaujmou výrazem (Josefíková, Veselý), specifika žánru comedie dell arte zvládají dobře všichni, nicméně při dopolední repríze pro školy (hráno po delší době) neměli příliš kázně, často se odbourali a druhá půle se jaksi rozpadla. V Kladně uvidíte lepší věci!
Frankovka  70 %
18.1.2014 | 278 hodnocení
+ souhlasím
Další povedený kousek do kladenské sbírky. Goldoni? Čekal jsem laciný, dlouho avizovaný vtip, ale nic takového se nekonalo. Herci hráli s ohromnou chutí, bavilo je to stejně jako nás.
Těším se na další návštěvy kladenského divadla.
Vedee  30 %
14.1.2014 | 112 hodnocení
+ souhlasím
Inscenace trpí především tím, že je zbytečně dlouhá a převážně také velice nudná. Jediný světlý okamžik je "karaoke" v druhé polovině představení. Herecké výkony nikterak oslnivé, bohužel- nedoporuřuji.
LavinieCamui  60 %
26.1.2014 | 825 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.