Městské divadlo Zlín [velký sál]

Špína

Premiéra: 23.9.2023
Hra významného současného maďarského dramatika. Zima, jaro, léto až podzim. Od ledu přes setbu, žně až ke sklizni. Takový je čas na vesnici. Žena a muž. Ona sociální pracovnice, on majitel biopekařství uprostřed vesnice v čistém, hezkém malém domku s velkou zahradou. Ke štěstí jim chybí už jen dítě. Když se z mouky udělá kvásek. Když se zadělá na chleba, těsto kyne. Pak bude na chleba. Když se však obilí neurodí, není co jíst. Takový je řád. Irena ví, že nikdy neotěhotní. A tak se rozhodne pro adopci. Z dětského domova si však nepřivede nemluvně, nýbrž dvě dospívající dívky: Růži, přezdívanou Špína, a její kamarádku Anitu. Dvě holky bez rodiny, bez lásky, bez kořenů. Do zcela cizího prostředí...
Městské divadlo Zlín
Hodnocení inscenace
Redakce
70 %
Uživatelé
95 %
9551000
Hodnocení redakce
Iva Bryndová 70 %
Lukáš Dubský 70 %
Chci vidět - přidat do seznamu

Volby

Hodnocení (6)

HODNOCENÍ REDAKCE
Iva Bryndová  70 %
4.4.2024 | 555 hodnocení
+ souhlasím
Když se divák zamýšlí nad logikou a realističností této hry a všech situací v ní, chtě nechtě naráží. Z logického pohledu se chování postav v ní pohybuje z extrému do extrému, nejen bez smysluplných, bez v podstatě jakýchkoli motivací, které by divákovi představila a bez pochopitelného vývoje. Zvraty jsou vždy maximální a zřejmě odůvodněné jen potřebou postavit postavy před další a další výzvy k řešení a dostat je do dalších a dalších dramatických situací odrážejících celospolečenská témata, nálady a problémy. Ve spojení s folklorem, který inscenace využívá ve značné míře, a s řadou efektních mizanscén mě to vše nicméně velmi bavilo sledovat.
Lukáš Dubský  70 %
20.1.2024 | 1141 hodnocení
+ souhlasím
Hra maďarského autora B.Pintéra se dobře sleduje, jelikož obsahuje zajímavě vystavěné situace, několik výrazných zvratů a funkční dialogy. Mám s ní ovšem problém, pokud se na děj podívám optikou pravděpodobnosti - je totiž dosti vyspekulovaná. Také charaktery postav se mění scénu od scény, což přináší překvapivé pointy, ale i určitou frustraci z toho, že člověk nemá žádný záchytný bod. Režisér P.Lančarič svou inscenaci stylizoval skrze folklorní prvky, nezatěžoval ji psychologizujícím herectvím a vlastně to docela dobře funguje. Hra nabízí velkou řadu motivů, z nichž asi nejvíce vystupuje otázka rasismu.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Petr Zimák  100 %
13.2.2024 | 22 hodnocení
+ souhlasím
Takjako 100 by se měla dávat při zážitku na celý život - a jak tu špinu sfajroval, to byl zážitek na celý život. Oko za oko. Poznámka viděno krátce po útoku Hamásu na Izrael v roce 2023 a v divadelní hře se silně řeší židovská otázka.
Cechoslovak  100 %
17.1.2024 | 100 hodnocení
+ souhlasím
Kvůli takovýmto zážitkům se chodí do divadla. To u televizní obrazovky nejde. Neuvěřitelně mnohovrstevnatá hra, ve které je všechno: psychologie s vážnými tématy, absurdní scény, pozoruhodné divadlo na divadle, groteska (Jiráskův Hronov), hudební a pohybové kreace... Je vidět, že šlo původně o autorské divadlo, radost z tvoření a hraní je z toho cítit. V české premiéře se hra šťastně potkala s valašským folklórem. Touha po dítěti, adopce, předsudky, rasismus - ale ani náznak schematismu. Během hry si několikrát představíte, jak to asi dopadne, ale ono je to vždycky jinak. Ve spojení s krásnou scénou vás to pohltí.
Mike_2319  90 %
22.10.2023 | 71 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Je moc dobře, že Marie Vojtěchová s Markem Příkazkým konečně dostali šanci ukázat, že nejsou jen komediální herci. Tady se ukázalo, že umí být i skvělými dramatickými herci. Celkově je to moc krásný divadelní zážitek, který už delší dobu ve Zlíně chyběl.
Hvezdicka  90 %
27.10.2023 | 3 hodnocení
+ souhlasím
Skvěle zpracované téma. Nevtahuje diváka do přílišných hloubek, ale spíše otevírá možnost každému se zamyslet nad tím, co jej zrovna zaujme nejvíc. Bylo skvělé, že se podařilo do hry zakomponovat spoustu vtípků a humorných situací, což bylo velmi uvolňující a můžete smíchem nahromaděné emoce ventilovat. Tvůrcům se podařilo dobře přiblížit atmosféru moravské vísky. Výborná hudba, kostýmy, scéna nápaditá svou jednoduchostí. Herci 'starší' nezklamali, hráli skvěle, ale chtěla bych vyzdvihnout mladou generaci v čele s M. Gorskou, která roli Růži i díky svému zabarvení hlasu zahrála bravurně. Hra má spád, druhá půlka přináší spoustu zvratů.

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.