Národní divadlo Brno [Mahenovo divadlo]

Figarova svatba

Premiéra: 19.6.2015 | 2:00
Podle stejnojmenné hry Pierre-Augustin Caron de Beaumarchaise. Překlad: Jakub Škorpil. Dramaturgie: Ilona Smejkalová, Martin Sládeček. Scéna: Nikola Tempír. Kostýmy: Tereza Kopecká. Hudba: Jiří Hájek. Režie: Tomáš Svoboda.
Poslední uvedení: listopad 2016.
Tak trochu nekorektní adaptace starého dobrého Beaumarchaise, jehož slavnou a kdysi skandální komedii převádí britský autor do současného Skotska a do bankovního prostředí.


inscenace již byla stažena z repertoáru

Národní divadlo Brno
Hodnocení inscenace
Redakce
50 %
Uživatelé
42 %
4251000
Hodnocení redakce
Lukáš Dubský 50 %
Volby

Hodnocení (6)

HODNOCENÍ REDAKCE
Lukáš Dubský  50 %
21.9.2015 | 1155 hodnocení
+ souhlasím
Režisér Tomáš Svoboda má dostatek nápadů, jak jednotlivé scény oživit, jenže hlavně v první půli to moc nefunguje. Pro inscenaci se nepodařilo najít vhodnou polohu, a tak trochu bezradně osciluje někde mezi relativně civilně pojatou satirou a nespoutanou groteskou. V druhé části už se daří režisérovi vystavět více opravdu zábavných scén. Herecky se nejvíce daří E.Novotné, typově dobře obsazená je také J.Jackuliak. Více viz blog (více v článku na blogu)
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Candie254  30 %
14.9.2015 | 222 hodnocení
+ souhlasím
Původní hru bych v tom ani skoro nenašla. Na jednu stranu mi to přišlo naprosto nevhodné, ale některé scény byly zajímavé a vcelku působivé (dirigent, tučňák a závěrečné číslo Kláry Apolenářové..). Sleduji, že Mahenka se snaží tlačit do svých her taktéž písně, ale stále mi přijde, že se tam úplně nehodí a nezapadají, přestože herci umí i dobře zpívat.... Moc dobrý dojem hra nezanechala, nebyla ani komedií, jak by měla být. Ve srovnání s Figarovou svatbou z Klicperova divadla je toto opravdu slabý odvárek...
Cindy.92  30 %
14.7.2015 | 314 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Režie Tomáše Svobody ve mě zájem tedy opravdu nevzbudila. Sázka na sprostá slova ani sexistické narážky (a kolikrát nejen narážky!) na mě nezapůsobily. Některé nápady ale byly dobré (scéna - kanceláře a neustálý pohyb v ní, atp.). U J. Jackuliak si nejsem jistá, zda svou roli hrála tak výborně nebo je takhle hrozná vždycky. R. Blumaier měl dodat "komické" hře vtip, ale přišlo mi, že je mu akorát trapně. Kdo mě naprosto zklamal, byl M. Veselý. Zbytečná role M. Bumbálka. Zajímavý pokus o inovaci Beaumarchaise, bohužel podle mě dost nedůstojný a nenaplněný.
Eva123  60 %
29.6.2015 | 152 hodnocení
+ souhlasím
Jednalo se o komedii ze současného bankovnictví se zpěvy na motivy Figarovy svatby. Nejpozoruhodnější tah inscenátorů byl ten, že v programu (i denním ve foyer) byli vyjmenováni herci hrající členy správní rady banky, s kterou se banka měla spojit pomocí videokonference, ale podle scénáře video nefungovalo, takže tam vyjmenovaní herci (Durnová, Kuneš, Halberstadt) vůbec neúčinkovali. Z účinkujících herců mě nejvíce zaujali Eva Novotná, Martin Veselý a také Pavel Doucek coby dirigent neexistujícího orchestru.
Eva42  50 %
3.10.2017 | 40 hodnocení
MorIska  40 %
6.4.2016 | 49 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.