Národní divadlo moravskoslezské [Divadlo Jiřího Myrona]

Tristan a Isolda

Premiéra: 13.6.2013 | 2:20
Překlad románu: Eva Musilová. Dramaturgie: Klára Špičková. Scéna: David Bazika. Kostýmy: Tomáš Kypta. Výběr hudby a režie: Janusz Klimsza.
Poslední uvedení: duben 2014.
Nová dramatizace románu, zpracovávajícího legendárního příběhu milenců, kteří v osudové hře prohráli své štěstí. Zlatovlasá Isolda zachrání nenáviděného Tristana, nevědomky s ním ale vypije čarovný nápoj lásky, který je určen pro ni a jejího ženicha krále Marca. Milostný trojúhelník, zrada a osudová vášeň Tristana a Isoldy se ale může stát zhoubou pro celé království...


inscenace již byla stažena z repertoáru

Národní divadlo moravskoslezské
Hodnocení inscenace
Redakce
30 %
Uživatelé
48 %
4841000
Hodnocení redakce
Jiří Landa 30 %
Volby

Hodnocení (5)

HODNOCENÍ REDAKCE
Jiří Landa  30 %
30.11.2013 | 3002 hodnocení
+ souhlasím
Klimszova dramatizace příběhu o Tristanovi a Isoldě se bohužel nepovedla. Mnoho dialogů bylo vystavěno tak, že ve scénickém provedení působily nechtěně směšně. Režisér navíc samotnou inscenaci zanesl patosem a velkými gesty, což jen rozporuplný pocit z viděného umocňovalo. Výsledku nepomohla ani scéna D. Baziky, která měla možná působit jednoduše funkčně, jenže opak byl pravdou. Na scéně tak neustále něco padalo, bouchalo, točna se otáčela, ale bez zásadního významu. A co je to za Tristana a Isoldu, kde je především Isolda A. Mohylové méně výrazná než např. Abatyše A. Cónové provázející dějem?
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Národosolsobě  40 %
1.12.2013 | 324 hodnocení
+ souhlasím
nebo tak...60%,pohlédnu-li na to následující optikou: V době, kdy se půlka tvůrců snaží o záměrnou béčkovitost, jsme díky časové bublině obklopující ,,kamenná divadla měšťanského typu''(ta formulace mě nikdy neomrzí) shlédli béčko starosvětsky upřímné, anachronicky naivní, téměř dojemné. Je to jako Xena, než v ní převládla ta sebereflexivní tendence pozdějších sérií, nebo jako televizní inscenace ze sedmdesátých let (to je vzhledem k užitému vizuálu patrně nejpřesnější přirovnání.) Jen škoda, že obdiv k autentickému braku nevydrží cca 3 hodiny, mohlo to být i 70%.
Papuka.  50 %
13.3.2015 | 13 hodnocení
Bina  60 %
25.12.2014 | 27 hodnocení
TimCurry  40 %
5.12.2014 | 28 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.