Národní divadlo

Můj soused, můj nepřítel

Premiéra: 21.9.2011. Dramaturgie: Martin Urban, Matěj Samec. Výprava: Jana Preková. Hudba: Petr Kofroň. Režie: Viktorie Čermáková.
Inscenace vznikla v rámci mezinárodního projektu Nouzový vchod / Emergency Entrance.
Poslední uvedení: květen 2012.


Scénický výzkum zaměřující se na téma konfliktního etnického i sociálního soužití.


inscenace již byla stažena z repertoáru

Národní divadlo
Hodnocení inscenace
Redakce
65 %
Uživatelé
60 %
6011000
Hodnocení redakce
Pavel Širmer 60 %
Jiří Koula 60 %
Jiří Landa 70 %
Helena Grégrová 70 %
Volby

Hodnocení (5)

HODNOCENÍ REDAKCE:
Pavel Širmer 60 %
(zadáno: 19.12.2011, počet hodnocení: 1606)
přínosný / zajímavý komentář
Tvůrcům se podařilo vyjádřit trefné postřehy ke společenské, rasové a sociální otázce, poukázat na skutečné motivace „pomáhajících“. Ale přesto jsem došel k závěru, že se inscenace neubírala zcela správným směrem, její přínosnost mohla být mnohem zásadnější, téma nabízí větší potenciál. Tvůrci měli více zapracovat zejména na vyznění konce. Zajímavý experiment, nic víc.
Jiří Koula 60 %
(zadáno: 9.10.2011, počet hodnocení: 1560)
přínosný / zajímavý komentář
Scénický výzkum, který nenabízí odpovědi. Bohužel ani otázky, alespoň ne nové. Nadprůměr za komplexnost uchopení "romské otázky", jinak si ale přínosem tohoto kusu nejsem jist.
Jiří Landa 70 %
(zadáno: 29.9.2011, počet hodnocení: 2883)
přínosný / zajímavý komentář
Projekt, který se vydal podobnou cestou jako naše současná politická scéna, ukazuje, jak se veškeré dění kolem nás přeměnilo v jednu velkou frašku. To, že si mnoho lidí buduje na charitě kariéru, je dnes věc zřejmá. Hra ale poukazuje i na to, že velké množství těchto zasvěcenců nemá o danou problematiku zájem, natož o "nějaká lidská práva". Ze všeho nejdůležitější je přece být viděn. Inscenace v mnoha ohledech míří k jádru věci. A je jedno, zda k tomu využívá humoru, prezentaci tvrdé reality či několika srdceryvnějších momentů.
Helena Grégrová 70 %
(zadáno: 22.9.2011, počet hodnocení: 1422)
přínosný / zajímavý komentář
Smích? Přejde! Zdařile gradačně vystavěno - od pasáží, které svedou vyvolat záchvaty smíchu, přes jemné šťouchání do svědomí po okamžiky, kdy se bez okolků buší do diváckých duší.. Projekt, který rozhodně má co říct!
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ:
Vladimír Rogalewicz 60 %
(zadáno: 9.12.2011, počet hodnocení: 573)
přínosný / zajímavý komentář
Projekt, který nevyužil své možnosti, přestože je herecky a režijně téměř dokonalý. Ovšem je-li jeho jedinou zprávou, že existuje romská otázka, kterou je těžké řešit, je to už dneska málo. Taková doba už je za námi. Očekával jsem alespoň pokus o pojmenování důvodů nebo nastínění nějaké možnosti (parciálního) řešení, nebo... prostě trochu skutečnosti, nikoli jen marketing. Nutno ještě dodat: díky za zpřístupnění (a dobré využití) dalšího zajímavého prostoru.

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.