Národní divadlo

Můj soused, můj nepřítel

Premiéra: 21.9.2011
Dramaturgie: Martin Urban, Matěj Samec. Výprava: Jana Preková. Hudba: Petr Kofroň. Režie: Viktorie Čermáková.
Inscenace vznikla v rámci mezinárodního projektu Nouzový vchod / Emergency Entrance.
Poslední uvedení: květen 2012.
Scénický výzkum zaměřující se na téma konfliktního etnického i sociálního soužití.


inscenace již byla stažena z repertoáru

Národní divadlo
Hodnocení inscenace
Redakce
65 %
Uživatelé
60 %
6011000
Hodnocení redakce
Pavel Širmer 60 %
Jiří Koula 60 %
Jiří Landa 70 %
Helena Grégrová 70 %

Volby

Hodnocení (5)

HODNOCENÍ REDAKCE
Pavel Širmer  60 %
19.12.2011 | 1868 hodnocení
+ souhlasím
Tvůrcům se podařilo vyjádřit trefné postřehy ke společenské, rasové a sociální otázce, poukázat na skutečné motivace „pomáhajících“. Ale přesto jsem došel k závěru, že se inscenace neubírala zcela správným směrem, její přínosnost mohla být mnohem zásadnější, téma nabízí větší potenciál. Tvůrci měli více zapracovat zejména na vyznění konce. Zajímavý experiment, nic víc.
Jiří Koula  60 %
9.10.2011 | 1599 hodnocení
+ souhlasím
Scénický výzkum, který nenabízí odpovědi. Bohužel ani otázky, alespoň ne nové. Nadprůměr za komplexnost uchopení "romské otázky", jinak si ale přínosem tohoto kusu nejsem jist.
Jiří Landa  70 %
29.9.2011 | 2964 hodnocení
+ souhlasím
Projekt, který se vydal podobnou cestou jako naše současná politická scéna, ukazuje, jak se veškeré dění kolem nás přeměnilo v jednu velkou frašku. To, že si mnoho lidí buduje na charitě kariéru, je dnes věc zřejmá. Hra ale poukazuje i na to, že velké množství těchto zasvěcenců nemá o danou problematiku zájem, natož o "nějaká lidská práva". Ze všeho nejdůležitější je přece být viděn. Inscenace v mnoha ohledech míří k jádru věci. A je jedno, zda k tomu využívá humoru, prezentaci tvrdé reality či několika srdceryvnějších momentů.
Helena Grégrová  70 %
22.9.2011 | 1535 hodnocení
+ souhlasím
Smích? Přejde! Zdařile gradačně vystavěno - od pasáží, které svedou vyvolat záchvaty smíchu, přes jemné šťouchání do svědomí po okamžiky, kdy se bez okolků buší do diváckých duší.. Projekt, který rozhodně má co říct!
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Vladimír Rogalewicz  60 %
9.12.2011 | 729 hodnocení
+ souhlasím
Projekt, který nevyužil své možnosti, přestože je herecky a režijně téměř dokonalý. Ovšem je-li jeho jedinou zprávou, že existuje romská otázka, kterou je těžké řešit, je to už dneska málo. Taková doba už je za námi. Očekával jsem alespoň pokus o pojmenování důvodů nebo nastínění nějaké možnosti (parciálního) řešení, nebo... prostě trochu skutečnosti, nikoli jen marketing. Nutno ještě dodat: díky za zpřístupnění (a dobré využití) dalšího zajímavého prostoru.

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.