Studio Ypsilon [malá scéna]

Zábava

Premiéra: 16.12.2014 | 1:05x
Překlad: Helena Stachová. Dramaturgie: Jan Tošovský, Kamila Krbcová. Výprava: Nikola Tempír. Úprava a režie: Braňo Holiček.
Poslední uvedení: rok 2016.
Slavná hra slavného dramatika trochu jinak. Mrożkova „Zábava“ (u nás obvykle hraná jako „Tancovačka“) nabízí znepokojivý pohled na naši současnost. Co se stane ve světě, který chce především bavit a být baven, když zábava jednoho dne prostě přestane fungovat? Absurdní černá komedie autora, jehož poetika je s Ypsilonkou úzce spřízněná, v režii zástupce nejmladší ypsilonkovské generace. A bude to nářez...
14!  

inscenace již byla stažena z repertoáru

Studio Ypsilon
Hodnocení inscenace
Redakce
56 %
Uživatelé
43 %
4331000
Volby

Hodnocení (8)

HODNOCENÍ REDAKCE
Jiří Koula  60 %
5.1.2016 | 1600 hodnocení
+ souhlasím
Za největší klad této inscenace považuji kontrast Mrożkovy hry a Holičkovy interpretace, to je skutečně geniální "obrat". Jenže kolik diváků ho ocení? Zůstaneme-li tedy v rovině viděného, pak ani poselství, že nutnou a vlastně bohužel často i dostatečnou podmínkou zábavy je touha publika se bavit, není k zahození, avšak má to takový ocas promarněné šance, kdyby se zahrál nejdřív Mrożek a pak Holiček (případně se tyto pohledy šikovně zkombinovaly), to by byla pecka.
Jiří Landa  60 %
3.6.2015 | 2993 hodnocení
+ souhlasím
55% Pokud chtěl tvůrčí tým poukázat na to, co jsou dnešní baviči schopni prezentovat jako zábavu (potažmo producenti filmů, divadel atd.) a čemu všemu je dnešní divák schopen a ochoten se smát, povedlo se. Jenže svým způsobem do této kategorie tak trochu nakonec zapadla i samotná inscenace, která nedokázala jasně oddělit míru zřetelného tvůrčího nadhledu zabývající se tímto tématem a míru herecké improvizace. Docela by mě zajímalo, jak by v režii B. Holička vypadala inscenace, kdyby se ji rozhodl zpracovat "klasicky". Třeba by pak v sobě objevil další možnosti rozvoje svého nesporného talentu.
Pavel Širmer  50 %
14.1.2015 | 1939 hodnocení
+ souhlasím
Tři herci, kteří odehrají celé představení ve slipech, vyrábějí na podkladě Mrożkovy aktovky zábavu za každou cenu. Prvotní nápad režiséra Braňa Holička smysl má, ke konci nastane jistý posun, ale ve výsledku inscenace působí příliš jednotvárně a sdělení vyznívá poněkud banálně. Přestože záměr režisérovi ve výsledku zcela nevyšel, snaha o experiment a aktualizaci se počítá. Je dobré nebát se riskovat a i těm nejlepším se prostě čas od času nezadaří.
Michal Novák  50 %
10.1.2015 | 1138 hodnocení
+ souhlasím
Dávná absurdní hříčka posloužila k rozehrání minimalistické eskapády, jež se motá kolem bavičských klišé. Vznikla do jisté míry kritika světa, který baží po zábavě. Smíchy v hledišti postupně ustávají, až se jeden z diváků (...). Schematickou předlohu tato inscenace převrací do schematičnosti jiné, je silná tam, kde staví na ryzí improvizaci a lehkosti. Jakmile zabředne do lascivnosti nejhrubší podoby, stala se (alespoň pro mě) nekoukatelnou a trapnou, nikoli tématem, ale provedením. Tvůrci podle mého naprosto podcenili fakt, že žijeme v mnohem absurdnějším prostředí než protagonisté této hry.
Pavla Haflantová  60 %
9.1.2015 | 355 hodnocení
+ souhlasím
Co se stane, když vezmete absurdní drama a seberete mu autorův kontext? Bude zábava? Musí být?
Braňo Holiček pokračuje ve své linii divadla kritizujícího stav dnešní společnosti, nicméně tentokrát už podle mě nedokázal vybalancovat sdělení a koukatelnost. Proto bych tuto inscenaci doporučila skalním příznivcům. A nejlépe si před tím ještě přečíst předlohu.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Falos  50 %
2.2.2016 | 224 hodnocení
+ souhlasím
herci mohli predvest vic
Nick  40 %
20.3.2015 | 46 hodnocení
+ souhlasím
Nejzábavnější na celé Zábavě je to, že vlastně vůbec zábavná není. Představení stojící kdesi na pomezí absurdního dramatu a frašky balancuje na velmi tenké hranici vtipnosti (jen chvilkami) a trapnosti (většinou). Celé představení je jen sérií odpovědí na otázku "Co vše je člověk ochoten udělat proto, aby byla zábava?" a nenabízí v podstatě žádnou přidanou hodnotu. Herecké výkony vzhledem k žánrů průměrné, výprava a režie taktéž. Naprosto výstižné jsou repliky "Proč tu není zábava?", "Pane bože, proč já?" a "Měli jsme zůstat doma!". I tak ale věřím, že si představení své příznivce najde.
Blumarik  40 %
12.1.2015 | 239 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.