Východočeské divadlo Pardubice [Městské divadlo]

Opory společnosti

Premiéra: 15.12.2018
Překlad: Karolína Stehlíková. Dramaturgie: Jana Pithartová. Výprava: Juliána Kvíčalová. Hudba: Ondřej Švandrlík. Úprava a režie: David Šiktanc.
Poslední uvedení: listopad 2019 (na domovské scéně), leden 2020 (na zájezdě).
Méně známé, ale překvapivě aktuální Ibsenovo drama. Příběh ze života vysoce postavených, jejichž lež může mít hodně dlouhé nohy, ale když klopýtne, pád je prudký. Zámožný podnikatel a významný konzul Bernick je v malém přístavním městě pokládán za příkladnou oporu společnosti, zušlechtil město hospodářsky i mravně, má příkladné manželství. Klidnou hladinu rodinné i společenské idyly však zčeří nečekaná návštěva. Bratr jeho manželky a nevlastní sestra, kteří spolu před lety za nevyjasněných pohnutých okolností odcestovali do Ameriky, se náhle vrátí. Dávno zamlčené pravdy jsou najednou neúprosné a k odvrácení tragických následků je třeba velká síla dobré vůle...


inscenace již byla stažena z repertoáru

Východočeské divadlo Pardubice
Hodnocení inscenace
Redakce
60 %
Uživatelé
44 %
4451000
Hodnocení redakce
Pavel Širmer 50 %
Lukáš Dubský 70 %
Volby

Hodnocení (7)

HODNOCENÍ REDAKCE
Pavel Širmer  50 %
11.2.2019 | 2013 hodnocení
+ souhlasím
Poslední desetiletí u nás opomíjená Ibsenova hra o tom, co se skrývá pod povrchem zdánlivé spořádanosti, má rozhodně co nabídnout. Režisér D. Šiktanc umístil děj do současnosti, ale text nebyl upraven natolik, aby dění s výpravou zcela souznělo. Ve výkladu nešlo přehlédnout řadu smysluplných aktualizací, koncepci se však zvládlo přizpůsobit jen několik herců, zejména představitelé vedlejších rolí se nezbavili svých stereotypů. Nezvyklá hudba pomáhala vzbuzovat napětí, ale temporytmus občas pokulhával. Škoda, že se dobrý záměr nepodařilo dotáhnout do konzistentnějšího tvaru.
Lukáš Dubský  70 %
16.12.2018 | 1134 hodnocení
+ souhlasím
75%. Tato přes 140 let stará hra potvrzuje Ibsenovo vizionářství, jelikož její téma je prudce aktuální (i díky povedenému překladu K.Stehlíkové). Nicméně z hlediska struktury to není nejpovedenější Ibsenova hra, v první části je potřeba představit řadu postav a složité vztahy mezi nimi, což brzdí tempo. Ve druhé půli už ale zřetelně vyniká téma politické kariéry vystavěné na lži a manipulaci. M.Němec je jako konzul Bernick obratným technologem moci, který se pro udržení na vrcholu neštítí jít přes mrtvoly. V menších rolích zaujmou hlavně M.Sikorová či L.Špiner.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Ady_111  70 %
11.6.2019 | 72 hodnocení
+ souhlasím
Tato hra mne velmi zaujala. Rozhodně je nutné poslouchat a dávat od začátku pozor na každé slovo, protože jak vám nějaká informace unikne, začněte ztrácet souvislosti. Prvních asi 20 minut je věnováno představení minulosti a postav, pak už se ale hra začne být o dost zajímavější. Díky skvělému výkonu Milana Němce v hlavní roli jsem měla pocit, jako bych byla v tom málem přístavním městě a naprosto Berenicka chápala.
Bunak  30 %
18.1.2019 | 2 hodnocení
+ souhlasím
Prvni polovina predstaveni je natolik ubijejici, ze jsem druhou uz radeji vynechal.
Teres  40 %
16.5.2023 | 256 hodnocení
Snekac  40 %
17.12.2019 | 291 hodnocení
Unionboy  40 %
17.12.2019 | 449 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.