Východočeské divadlo Pardubice [Městské divadlo]

Tančírna

Premiéra: 10.3.2018
Na námět inscenace režiséra Jean-Claude Penchenata „Le Bal“ v divadle Théâtre du Campagnol a filmu Ettore Scoly. Dramaturgie: Jana Uherová. Scéna: Ivo Žídek. Kostýmy: Roman Šolc. Hudební spolupráce: Radek Škeřík, Lukáš Botta. Choreografie: Petra Parvoničová. Režie: Petr Novotný.
Poslední uvedení: červen 2020.
Tanečně herecká inscenace na známý námět, podle kterého vznikl i slavný film. Tančírna je místo, kde se lidé potkávají, seznamují, baví, touží, hledají sami sebe a milují a kde se protínají jejich osudy s českými i světovými dějinami. Protože dějiny tvoří i drobné příběhy, radosti a starosti obyčejných lidí. Každá doba má své hrdiny i slabochy, své tragédie i dobré konce. A při tom všem se tančí valčík, swing, chatanuga, rokenrol, tango, čača, disko a techno na nejslavnější dobové hity...


inscenace již byla stažena z repertoáru

Východočeské divadlo Pardubice
Hodnocení inscenace
Redakce
80 %
Uživatelé
60 %
6061000
Hodnocení redakce
Lukáš Dubský 80 %
Volby

Hodnocení (7)

HODNOCENÍ REDAKCE
Lukáš Dubský  80 %
13.3.2018 | 1114 hodnocení
+ souhlasím
V inscenaci jsou více akcentovány „velké“ dějiny před drobnými osobními příběhy. S výběrem důležitých momentů české země by se vždy dalo polemizovat (třeba politické procesy 50. let nejsou v inscenaci příliš tematizovány), ale pardubická Tančírna obsahuje mnoho skutečně povedených scén. Mezi ty emocionálně nejsilnější patří okamžik, kdy po osvobození z nacistického područí zní z úst herců nesměle zpívaná česká hymna, kterou hrubě přeruší burácivá ruská píseň. Režisér Novotný se pokusil ve zkratce charakterizovat i jednotlivé prezidenty, což se ve většině případů povedlo.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Ady_111  70 %
25.4.2019 | 66 hodnocení
+ souhlasím
Inscenace hodna k oslavě 100 let od vzniku Československé republiky. Je ovšem nutné, aby divák znal historii, to potom oceníi spoustu maličkostí. Bez znalosti dějepisu pak nemá hra pro diváka význam. Velmi se mi líbily kostýmy, herecké výkony a celé zpracování dějin Československa a to, že se v celé inscenaci skoro vůbec nemluvilo mi došlo až po představení.
Snekac  80 %
12.4.2019 | 280 hodnocení
+ souhlasím
Po pomalém začátku, než si člověk zvykl na formát, jsem byl nadšený. Krásná hudba, plno historických detailů i maličkostí, které, pokud člověk zná historii a souvislosti, opravdu oceníte a užijete si. S odstupem času jsem čím dál víc nadšený, toto se prostě povedlo. Uznávám však, že pro diváky, kteří si už podrobnosti z historie tolik nevybavují, může být formát hry nevyhovující, protože hra příliš nevysvětluje a spoléhá, že divák ví :-)
Cechoslovak  70 %
3.4.2018 | 95 hodnocení
+ souhlasím
Poněkud neuspořádaná mozaika výjevů z československých dějin, kde některé scény působí možná až příliš didakticky, zatímco jiné dojdou divákovi třeba až po představení (a možná i vůbec). Inscenace se jmenuje Tančírna, ale tancuje se tu jen místy, více tu promlouvají masky, kostýmy, rekvizity. Naše moderní dějiny jsou tu vystaveny hodně deziluzivnímu pohledu. Kolektivní výkon hereckého souboru směřuje k závěrečnému uvědomění si sounáležitosti všech-diváků i herců. Závěrečná děkovačka tak pro mě byla nejsilnějším dojmem. Rozhodně je to projekt, který do regionálního divadla patří.
Pavlahannich  10 %
21.11.2019 | 1 hodnocení
+ souhlasím
Tato hra měla údajně mapovat dějiny našeho národa. Poukázat na hrdiny a slabochy své doby.Smutná skutečnost je, že hra naopak dehonestovala českou společnost napříč celého století.Výročí, nevýročí. Ukázala náš národ jako národ, který lezl z nacistického zadku do bolševického a přitom jsme se stihli ještě skvěle pobavit, hezky si zatančit, "zašpásovat"a nevážit si vůbec ničeho.Ukázat Emila Háchu jako chudáčka na kapačkách, Edvarda Beneše jako zbabělce, Masaryka jako slízavače smetany a konečně Václava Havla jako naivku, který ztratil hlas, Václava Klause jako homosexuálního tenistu?
Unionboy  50 %
10.4.2019 | 435 hodnocení
Xcepek  80 %
19.4.2018 | 623 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.