Počet komentářů: 0
Nový komentář

Za oponou

Casanova nebyl jen prostopášníkem
[vydáno: 6.2.2013]
Divadlo Broadway uvede v květnu premiéru komediálně laděného muzikálu Casanova, který přiblíží život nejen proslulého dobyvatele ženských srdcí, ale také schopného diplomata a cestu ke slávě této rozporuplné osobnosti. Označení „Casanova“ se stalo synonymem pro člověka žijícího pro milostné avantýry, prostopášníka z rodu Dona Juana. „Kdyby náš muzikál líčil pouze jeho milostná dobrodružství, mohla by to být pekelná nuda. My ale chceme sledovat život galantního muže, který ženy nevyužíval pouze pro svou rozkoš, ale spíš jako mecenášky, přímluvkyně a dokonce jako zdroj cenných informací, ze kterých těžil jako diplomat a špión. Náš příběh se odehrává na sklonku jeho života, kdy působil jako knihovník na Duchcově. Dopisoval si a „diskutoval“ tam odtud o politice a filosofii s největšími osobnostmi své doby, jakými byli například Voltaire, Jean-Jacques Rousseau nebo carevna Kateřina Veliká. Byl autorem třiadvaceti knih, dokázal se proslavit ale až svojí autobiografií „Historie mého života“, kterou sepsal právě na Duchcově. A tato Casanovova „cesta ke slávě“ bude hlavním motivem muzikálu,“ přibližuje autor libreta a textů písní Petr Markov.


Zdeněk Barták, Zuzana Benešová, Filip Renč, Dita Hořínková, za nimi Josef Vojtek a Oldřich Lichtenberg


Autorem hudby je skladatel Zdeněk Barták, jehož dílo nás provází, aniž to možná víme: napsal hudbu k mnoha celovečerním filmům (např. Drsná planina, Romaneto, Dostih, Vítr v kapse, Láska z pasáže, Pěsti ve tmě, Discopříběh I. + II., Svatba upírů), dále k úspěšným televizním seriálům (za všechny jmenujme hudbu ke kultovní Zdivočelé zemi), spolupracoval s předními osobnostmi české populární hudby. Napsal také hudbu k několika muzikálům, např. Cesta kolem světa za 80. dní či výpravnému muzikálu Baron Prášil, který uvádí Divadlo Hybernia (další reprízy se chystají po prázdninách). Je také držitelem dvou asijských Oskarů za muzikály The Tempest a Romeo a Julie, které slavily velké úspěchy v jihokorejském Soulu. Muzikál Casanova je pátým společným muzikálem autorské dvojice Barták – Markov.

Stejně jako v případě Barona Prášila režisérem muzikálu Casanova bude Filip Renč, uznávaný filmový režisér, který si čas od času s chutí vymění filmovou práci za tu divadelní. Do titulní role muzikálu Casanova tvůrci obsadili Josefa Vojtka, do role hraběte Josefa Emanuela z Valdštejna pak Mariána Vojtka. Okouzlující Lízu ztvární Zuzana Benešová a Karolínu, živelnou ženu, „která pohřbila čtyři manžely“, Dita Hořínková.

Pepa Vojtek
Pepa Vojtek, vždy v nakažlivě dobré náladě


Muzikál Casanova není tak úplně nový. Producent Oldřich Lichtenberg říká: „Úspěšně se již hrál loňské léto na Hluboké. S poměrně velkým ohlasem, tak logicky vznikl tlak na otázku, kdy se bude hrát v Praze. Jsem rád, že Divadlo Broadway se právě Casanovou vrací ke klasičtější podobě muzikálu, má totiž krásný rozvětvený scénář, pomalu jak u amerických muzikálů. Premiéra bude sice v květnu, ale nečekejte inscenaci tak zvaně na dohrání sezony, pryč je doba sériového hraní, chtěli bychom točit na repertoáru vždy více titulů. Muzikál se pochopitelně dočká zcela nových dekorací a kostýmů, využije technologických možností scény a obsazení se částečně kryje s obsazením z Hluboké, částečně bude nové. S tím souvisí i konkurzy, které jsme vyhlásili na 25. a 26. února, abychom obsazení doplnili. Naším záměrem mimo jiné je zpívající company, žádné halfplaybacky.“ Zvláštností muzikálu také bude, že hlavní role až na drobné výjimky by neměly být alternované.

Zuzana Benešová
Zuzana Benešová


„Je to první inscenace, kterou dělám jako převzatou z jiného prostoru a místa. Divadlo Broadway nabízí zcela jiné možnosti než malý, byť krásný prostor na zámku Hluboká. Věřím, že diváci uvidí živé, komediální, v mnohém originální představení, které neobsahuje – i přes své téma – nic temného,“ uvedl režisér Filip Renč.

„Já jsem se nejdřív zařekl, že to dělat nebudu, ...muzikál o nějakém proutníkovi,“ směje se Per Markov. „Ale když jsem si o něm něco přečet, úplně jsem užasl. Budete překvapeni, jakými zajímavými osudy si tento muž prošel, co všechnu zvládnul a co udělal! Muzikál nemá žádnou předlohu, vychází z historických faktů. Casanova v něm bude trojjediný, postihneme celý jeho život, a to v podobě dvanáctiletého chlapce, muže v nejlepších letech a nakonec ho uvidíme jako 61letého, kdy pobývá na Duchcově. Děj se však bude retrospektivně vracet a tyto tři postavy se budou prolínat.“

Dita Hořínková, Josef Vojtek, Zuzana Benešová
Dita Hořínková, Josef Vojtek, Zuzana Benešová


Největší oříšek údajně byl, jak roli pětadvacetiletého Casanovy přepsat na Pepu Vojtka. Ale to tvůrci jistě myslí v mírné nadsázce. A co na to Pepa Vojtek? „Já jsem ten muzikál na Hluboké viděl, zaujal mě, jen mě ani v nejmenším nenapadlo, že si v něm taky zahraju. Měl jsem tu čest v té době pracovat na muzikálu Baron Prášil týchž autorů, a když mě pánové Barták a Markov oslovili, jestli bych do toho šel, tak jsem neváhal, protože s nimi je vždy krásná práce. No, Casanova dožil na severu Čech, takže možná ten jeho duch tam někde lítal a kus se dost možná dostal i do mě a mých zkušeností, tak snad to mohu hrát... (smích)“


Oldřich Lichtenberg, Petr Markov, Zuzana Benešová, Dita Hořínková,
Filip Renč, Daniel Barták, Zdeněk Barták, Josef Vojtek


-mys-
[foto: Michal Novák]Komentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.