Z tiskových konferencí

Fotbalová pohádka
vydáno: 7.12.2018
Jako fotbalovou pohádku označili tvůrci inscenaci Klapzubova jedenáctka, která vznikla podle známého vyprávění Eduarda Basse o jednom nebývale úspěšném rodinném týmu. V premiérovém schématu Městského divadla Brno prosinec vždy patří odlehčenějšímu kusu, příjemnou zábavu tento titul bezesporu slibuje. Pozorný divák si však jistě odnese mnohem více, už autor do díla vetkl nabuzující sdělení tomuto národu, něco jako cestu za „americkým snem“, akorát nikoli jednotlivce, ale za úspěchem kolektivním. A vlastně se to tehdejšímu Československu na sklonku 20. let minulého století v jistém smyslu podařilo, než se světaběh zhoupnul do krize, která vynesla na svět zrůdné režimy.

„Bass ve svém příběhu o sourozencích, kteří vynikají nejen svou umnou fotbalovou hrou, ale především soudržností, kamarádstvím a smyslem pro fair-play, napsal vlastně moderní pohádku o statečných chlapcích z malé vesnice, kteří se nezaleknou nástrah velkého světa. Při vší laskavé i potutelné nadsázce zároveň vystavěl pomník nehynoucí české lásce ke hře zvané fotbal,“ uvedl dramaturg Jan Šotkovský a dodal: „Jako povinné čtení někdy v 6. třídě jsme to měli všichni, spolu s Cirkusem Humberto jde o nejtrvalejší Bassovo dílo, psané navíc velmi jednoduše. Jednoduchost a nekomplikovanost se jistě odrazí i v naší inscenaci.“

vizuál k inscenaci
vizuál k inscenaci


Autorské trio Slovák–Šotkovský–Štěpán (autoři nedávno uvedené inscenace Osmyčky) přistoupilo k látce tradičně hravým způsobem. Bassova Klapzubova jedenáctka se pro ně stala přitažlivou výzvou k vytvoření hudební komedie pro nejširší publikum. Protentokrát je autorský tým doplněn o hudebního skladatele a jazzmana Jiřího Levíčka, který inscenaci opatří svižnými i líbeznými písněmi v rytmu swingu. Režijní taktovky (nebo vlastně píšťalky) se ujme úspěšný fotbalový trenér Stanislav Slovák, podpořen věrnými spoluhráči-spolupracovníky: dirigentem a autorem hudebního nastudování bude Martin Procházka, scénu navrhuje Jaroslav Milfajt, kostýmy Andrea a Adéla Kučerovy, choreografem inscenace bude Martin Pacek a dramaturgy Miroslav Ondra a Jan Šotkovský. V rolích představitelů slavného fotbalového klanu Klapzubů se objeví Zdeněk Junák (Děda Klapzuba), Viktor Skála (Táta Klapzuba), Alena Antalová (Máma Klapzubová) a jedenáctka playerů Kristian Pekar, Ondřej Studénka, Jonáš Florián, Jakub Przebinda, Marco Salvadori, Lukáš Kučera, Jakub Uličník, Patrik Földeši, Petr Drábek, Michal Matěj a Dominik Brychta. Jako novináři, fanoušci, bafuňáři a další se představí Tomáš Dalecký, Tomáš Sagher, Zdeněk Bureš, Miloslav Čížek, Rastislav Gajdoš, Ondřej Halámek, Robert Jícha a Alan Novotný. Větší prostor oproti knize v divadelní inscenaci dostane Máma Klapzubová (pěkná role pro Alenu Antalovou - a objevují se hlasy, že i role příznačná, neboť je čtyřnásobnou maminkou).

„Dohodli jsme se, že se nechceme na Basse jakkoli vytahovat, nechceme jeho dílo nijak přeonačovat ani měnit, je to napsané krásně a svěže. Bass píše o věcech, které nepominuly. Po Osmyčkách, kde jsme nevybíravě šťouchali do některých nehezkých rysů české národní povahy, jsme si řekli, že by bylo dobré nyní nabídnout antitezi a ukázat, že tento národ má potenciálně i rysy hezké a mohl by je mít, kdyby se o to trochu více snažil,“ filozofuje s cukavým koutkem tváře Jan Šotkovský.

„Od nekorektního humoru Osmyček či obskurního humoru Bítls jsme se snažili vrátit k humoru laskavému. Je otázka, zdali jsme toho ještě schopni…,“ dodal Stano Slovák.

Při prvním pohledu na výčet postav jistě hned překvapí rozdělení partu Táty Klapzuby. „Kromě toho, že jsme chtěli vytvořit prostor pro písně, jsme se uchýlili jen k těmto drobným změnám. Tou první je posílení role Mámy Klapzubové, aby nebyla ve veskrze pánském příběhu tak upozaděná. A pak v naší úpravě je Táta Klapzuba zdvojený dědečkem, povznášejícím se moudře nad vodami...,“ vysvětluje Jan Šotkovský.

na tiskovém setkání v klubu MdB
na tiskovém setkání v klubu MdB


Podstatná součást inscenace bude hudba, ale muzikál nečekejte, půjde o činohru se zpěvy. Na rozdíl od Osmyček tady bude hudba znít v jednom celistvém swingovém dobově laděném stylu. Hudba jazzmana Jiřího Levíčka mimochodem vynalézavě pracuje s přeléváním či spojováním stylů: od dixielandu bude v této inscenaci velmi blízko třeba k hospodské dechovce…

Pokud vás zajímá, zdali herci absolvovali nějakou fotbalovou průpravu, tak vězte, že nikoli. Z prostého důvodu, že to nepotřebují, každý z nich někdy ten fotbal hrál, šest playerů dokonce na výkonnostních úrovních.

Premiéra inscenace Klapzubova jedenáctka proběhne na Činoherní scéně MdB ve dnech 15. a 31. prosince 2018. Ve vybraných termínech Klapzubáci zavítají i na Hudební scénu (jsou za tím provozní důvody). A všechna představení budou více méně stejná, improvizaci si v takovém krásném titulu zapovídá i velký šprýmař Viktor Skála. Vše by pak podle něj ztratilo kouzlo. Drobné improvizační výstřelky snad můžeme čekat jen od Alana Novotného v roli Reportéra. Ale i tady bude režie „hlídat mantinely“.

Přijďte se pobavit příběhem z doby, kdy se kopaná ještě nehrávala kvůli závratným honorářům, ale především pro radost ze hry samotné, a staňte se fanoušky sympatického mančaftu Klapzubáků z Dolních Bukviček, kteří se stanou nejen mistry Evropy a světa, ale seznámí se také s velšským princem a padnou do rukou nebezpečným lidojedům.
.