Počet komentářů: 0
Nový komentář

Za oponou

Kapeska přechazí na karlínské jeviště
[vydáno: 25.4.2019]
Hudební divadlo Karlín a produkční společnost Pixa-pro, která stojí za úspěšnými rodinnými muzikály (dosud uváděné v Divadle Hybernia), zahajují spolupráci. Oznámili to na středeční tiskové konferenci ředitel Hudebního divadla Karlín Egon Kulhánek a producentka Lenka Pixová.

ředitel HDK Egon Kulhánek
ředitel HDK Egon Kulhánek


Od listopadu 2019 společnost Pixa-pro tak přechází se svými muzikály do Hudebního divadla Karlín, kde bude působit pod hlavičkou HDK Junior. V rámci této nové dramaturgické řady nejprve bude uvedena obnovená premiéra muzikálu Královna Kapeska. Připravuje se i spolupráce na nových projektech.

Muzikál Královna Kapeska nedozná žádných velkých změn, jen se využije toho, že karlínské jeviště je větší, a bude tak rozšířena scénografie. Další (drobné) změny se týkají obsazení muzikálu, jehož tým posílí Michaela Kuklová (nastuduje roli Královny Katky) a Ines Ben Ahmed - ta se představí v úloze Bětky.

Jan Pixa
Jan Pixa


Společnost Pixa-pro má na svém kontě již čtyři původní rodinné muzikály: první se jmenoval Kapka medu pro Verunku (2012), druhý Sněhová královna (2014), následovala Alenka v kraji zázraků (2016) a tím posledním je muzikál Královna Kapeska (2018), jenž je volným pokračováním Kapky medu pro Verunku. V tomto novém příběhu se opět dostaneme na pohádkový ostrov, kde spolu žijí tři království známá z pohádek – království Popelky, Zlatovlásky a Hloupého Honzy. Celý ostrov chce ovládnout Král temných sil (Kates), jehož úmyslem je zničit veškerou přírodu i její Královnu přírodních sil (Kapesku). Králové, královny a především jejich děti se pustí do nerovného boje se zlým vetřelcem, aby všechno skončilo tak, jak se na správnou pohádku sluší a patří. Tvůrci v čele s legendou české scénáristiky Janem Pixou upozorňují, že pro návštěvu nového muzikálu není bezpodmínečně nutné znát „jedničku“, příběh je svébytný.

na tiskovém setkání v klubu Theatro Music Clubu
na tiskovém setkání v Theatro Music Clubu


Královna Kapeska baví děti i dospělé nejen svým aktuálním příběhem (a trochu ekologickým tématem), ale i chytlavou hudbou Tomáše Berana, efektními choreografiemi či výpravností.

„Nedávnou premiérou show ´Jak se dělá muzikál´ jsme zahájili pouť našeho divadla vstříc mladším divákům. Spojením Hudebního divadla Karlín se společností Pixa-pro a jejím tvůrčím týmem, který se systematicky a dlouhodobě věnuje tvorbě pro mladé diváky, jsme udělali další logický a velmi významný krok na této cestě,“ říká Egon Kulhánek.

„Je to pro nás velká pocta a zároveň výzva. Velmi oceňujeme vedení Hudebního divadla Karlín pro cílevědomou a záslužnou práci, se kterou započal realizovat nový zábavný a edukační projekt HDK Junior, nové jsou tak i možnosti a podmínky pro naši další práci s dětmi a mládeží. Chceme v něm společně připravovat nová zábavná hudební a divadelní představení pro děti, mládež, rodiny i školy,“ uvedla Lenka Pixová.

Egon Kulhánek, Jan Pixa, Alena Pixová
Egon Kulhánek, Jan Pixa, Alena Pixová


Za propojením dvou poměrně rozdílných subjektů (příspěvkové organizace HMP a soukromé produkční skupiny) a vůbec za vznikem nové dramaturgické řady HDK Junior jsou i pragmatické důvody. „Prováděli jsme už kdysi interní průzkum, který nám ukázal, že starší věkové skupiny prakticky přestaly k nám do divadla chodit, a tento výpadek jsme řešili orientací na diváka z jiného věkového spektra, alespoň některými inscenacemi. Perspektivně jsme se chtěli věnovat i těm ještě mladším divákům, až vnikla značka HDK Junior. Bylo logické, když jsme se rozhlíželi na tom našem malém trhu, že došlo ke spojení právě s Pixa-pro a hlavně s jejich tvůrčím potenciálem! Dohodli jsme se, že nejdříve přenesme něco z jejich stávajícího repertoáru. Máme ale i poměrně ambiciózní plány společné… Účinkující z Kapesky sem chtěli jít z toho důvodu, že zde v Karlíně jsou větší šatny, než které měli v Hybernii,“ dodal se smíchem Egon Kulhánek.

„Hlavním důvodem jsou nejen ty šatny, ale divadlo celé! Hudební divadlo Karlín je v tuto chvíli v Praze jedinou muzikálovou scénou, která se chce orientovat také na dětského diváka. Sledujeme stejný cíl,“ pochvaluje si Jan Pixa.

Jiří Zonyga, Miroslav Hrabě, Michaela Kuklová, Michaela Nosková, Martina Pártlová, David Gránský, Anna Julie Slováčková, Ernesto Čekan, Kateřina Průšová
Jiří Zonyga, Miroslav Hrabě, Michaela Kuklová, Michaela Nosková, Martina Pártlová,
David Gránský, Anna Julie Slováčková, Ernesto Čekan, Kateřina Průšová


.....
foto: Michal NovákKomentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.