Z tiskových konferencí

Křest nového CD a premiéra v Divadle S+H
vydáno: 16.10.2019
Divadlo Spejbla a Hurvínka představuje plány na divadelní sezónu 2019/20. V těchto dnech vstupuje do distribuce nové CD Taťuldo, zhasni!, které bylo pokřtěno za účasti známých osobností. Začátek sezony v Divadle Spejbla a Hurvínka dále patří premiéře hry Past na Hurvínka. Inscenace vznikla na motivy legendární hry Miloše Kirschnera a Vladimíra Straky. Sezona vyvrcholí oslavou 100. narozenin pana Spejbla.

Spejbl a Hurvínek představují novou inscenaci
Spejbl a Hurvínek představují novou inscenaci "Past na Hurvínka"


Novinkové album z dílny Spejbla a Hurvínka pokračuje v linii zábavných a trochu poučných příběhů věcí kolem nás. Po vesele napínavé historii vysavače (CD Hurvínek a Funící Billy) a žvýkačky (CD Hurvajz, vyžvejkni se!) je na řadě žárovka. Kdo ji vymyslel, jaké kolem toho byly zápletky a co způsobila prasklá žárovka u Spejbla a Hurvínka, na to odpoví nový příběh, který napsala Denisa Kirschnerová: „Snažím se vybírat objevy, jež dnes zcela samozřejmě používáme, a to ještě takové, při jejichž objevování docházelo díky okolnostem nebo přímo i díky objevitelům ke kuriózním situacím.“

„Nejdříve jsem se lekl, když nám z divadla poslali název. „Taťuldo, zhasni!“ může být poměrně defétistické sdělení...,“ se smíchem poznamenal Karel Deniš, šéfproducent mluveného slova vydavatelství Supraphon. „Pak jsem si uvědomil, že dřevák nikdy nezemře. Takže bylo to v pořádku. Taťulda sice zhasne, ale jinak. Je to již třetí pokračování neformální řady novinek na tradičně veselé i trochu poučné téma. Cédéčko dává šanci dozvědět se zábavnou formou leccos o epochálním vynálezu, kterým byla žárovka. Je určeno všem chytrým dětem a možná i všem dětinským dospělým. Do krásného povídání se promítne i český živel a vynálezci své doby.“

Kmotrami a kmotrem nového CD jsou Leona Machálková, Hanka Křížková, Vendula Pizingerová, Lucie Vondráčková a Milan Peroutka
Kmotrami a kmotrem nového CD jsou Leona Machálková, Hanka Křížková,
Vendula Pizingerová, Lucie Vondráčková a Milan Peroutka


Nahrávka vznikla v režii Miki Kirschnera a s muzikou Jana Lstibůrka. Spejbla a Hurvínka namluvil Martin Klásek a Máničku Marie Šimsová. Titul Taťuldo, zhasni! vychází na CD i v digitálních formátech.

Hned pět kmotrů uvedlo nové CD do života. Za účasti zpěvaček Leony Machálkové, Hanky Křížkové, Lucie Vondráčkové, zpěváka a muzikálového herce Milana Peroutky a také prezidentky a zakladatelky NF Kapka Naděje Venduly Pizingerové se křtilo přímo na jevišti Divadla Spejbla a Hurvínka - to znamená, že se raději nic nepolévalo, aby se při večerním představení loutky snad nepřilepily. Což přivítal zejména pan Spejbl.

křest CD
křest CD "Taťuldo, zhasni!" z vydavatelství Supraphon


Taková úžasná sestava osobností samozřejmě má řadu osobních vzpomínek na legendární tvorbu Divadla S+H. „Nikdy nezapomenu na Spejblovu větu o tom, jak chytil u splavu chrousta. Měli jsme tuto scénku s tématem větného rozboru na LP desce a byla už úplně poškrábaná, jak jsem si ji pouštěla stále dokola. Tady je asi důvod, proč jsem pak ve škole měla ráda češtinu. A nyní, po téměř pětatřiceti letech nemůžu na křest nového CD Spejbla a Hurvínka nepřijít. Jsem zároveň moc ráda, že je můžu představit svým dětem,“ říká populární zpěvačka a herečka Lucie Vondráčková.

„Asi jako všichni, i já si nejvíce pamatuju na černobílého Spejbla a Hurvínka ve večerníčkovském seriálu, do divadla jsme se pohříchu dostala až se svými dětmi. Spejbl a Hurvínek rozesmávají generace, vždycky mě bavilo to jejich neustálé hašteření, neustále jiskření mezi nimi, jsou to takoví laskaví popletové. Líbí se mi, jak jsou srozumitelní a jdou svým slovníkem s dobou, ačkoli Spejbl už bude stoletý a Hurvínkovi je přes devadesát,“ usmívá se Leona Machálková.

Milan Peroutka říká: „Nevím, jak to mají dnešní malé děti, jenom doufám, že Spejbla a Hurvínka znají dokonale jako moje generace. Poslouchal jsem to jako malej z kazet a o mých současných citech k těmto loutkám vypovídá to, že mám loutky Máničky, Spejbla a Hurvínka v ložnici nad hlavou. Jako fakt.“ (smích)

Pan Spejbl se sklence sektu nebrání...
Pan Spejbl se sklence sektu nebrání...


Vedle nového CD začátek sezony v Divadle Spejbla a Hurvínka patří premiéře hry Past na Hurvínka. Inscenace vznikla na motivy legendární hry Miloše Kirschnera a Vladimíra Straky. V příběhu s detektivní zápletkou, který je určený i pro ty nejmenší diváky, se Hurvínek vydá pátrat po své koloběžce. Není však sám, kdo ve městě něco hledá a podezřelý je Hurvínkovi už úplně každý…
„Prsty v tom má taťulda, který si myslí, že lajdačím, a přemluví paní Kateřinu, že mi ukáží, zač je toho loket. Vymyslí na mě past, ale znáte to: kdo jinému jámu kopá…,“ naznačil Hurvínek tak, že prozradil pointu. (Ale předpokládáme, že není nikoho, kdo by původní příběh neznal.)

„Rozhodli jsme se zprostředkovat divákům obnovenou hru s detektivní zápletkou, tentokrát v režii Ondřeje Lážnovského. Představení nastudovali služebně nejmladší členové souboru divadla. V roli Spejbla a Hurvínka se představí právě Ondřej Lážnovský,“ říká Denisa Kirschnerová, ředitelka Divadla Spejbla a Hurvínka.

Vzorný Hurvínek odmítá nabídnuté víno od Lucie Vondráčkové
Vzorný Hurvínek odmítá nabídnuté víno od Lucie Vondráčkové


Z řady dalších novinek je nutné zmínit zapojení Divadla Spejbla a Hurvínka do programu Zavěšená vstupenka. „Po speciálních představeních pro seniory nebo neslyšící a nevidomé děti, která budou díky finančnímu přispění NFP pokračovat i v roce 2020, spustí divadlo Spejbla a Hurvínka spolu s fondem také projekt „Zavěšená vstupenka“. Ten umožní navštívit divadlo dětem ze sociálně znevýhodněných rodin,“ vysvětluje Denisa Kirschnerová.

„Každý, kdo v příštím roce prostřednictvím Nadačního fondu pomoci zakoupí zavěšenou vstupenku, umožní některému ze znevýhodněných dětí zažít představení, na které by se jinak nepodívalo. V případě prvních 441 vstupenek se bude fond podílet na jejich nákupu pomocí násobení zlatým řezem, tj. x 1,618. Dárci tak zaplatí 136 korun a fond tuto částku navýší o 84 korun,“ říká Darina Danielová, ředitelka Nadačního fondu pomoci Karla Janečka.

Zajímavým tipem na vánoční dárek dětem, vnoučatům nebo přátelům, aniž by to byl jen další lapač prachu na poličce, je dárkový poukaz do Divadla Spejbla a Hurvínky! Vánoční dárkové vstupenky do Divadla Spejbla a Hurvínka jsou již v prodeji a jejich platnost je až do května 2020.

Atraktivní pro malé (a věříme, že i velké) diváky jistě budou Dny otevřených dveří v Divadle Spejbla a Hurvínka. První z nich proběhne již na jaře a návštěvníci se mohou těšit na bohatý program uvádějící do zákulisí a tajů divadla.
Spejbl a Hurvínek se také dočkají nové webové prezentace svého divadla.

CD
CD "Taťuldo, zhasni!"


A již nyní divadlo srdečně zve na zahájení oslav 100. narozenin pana Spejbla, které se bude konat 23. dubna 2020 v podvečer v Paláci Lucerna za účasti mnoha gratulantů z řad známých osobností. Spolu s panem Spejblem slaví i divadlo 75 let svého působení v Praze, Žeryk a Mánička 90 let, a proto je na celý rok připraveno velké množství akcí. Oslavy zahrnují např. uvedení dokumentu České televize z cyklu Neobyčejné životy, který bude věnován právě panu Spejblovi. „Tato význačná jubilea chceme oslavit spolu s našimi diváky. Proto jsme připravili např. unikátní výstavu věnovanou panu Spejblovi v Pellého vile nebo Klub Hurvajz, zážitkový klub pro naše fanoušky, který odstartuje v den svátku pana Spejbla,“ uvedla Denisa Kirschnerová, ředitelka divadla Spejbla a Hurvínka. „Nově také přicházíme s představením pro diváky od jednoho do tří let i s novým představením pro dospělé diváky, takže těšit se může na příští rok v našem divadle opravdu každý,“ dodala. Miminí představení Žeryčku, hop! bude opravdu unikátní. Je totiž připraveno seznámit ty nejmenší s divadlem prostřednictvím interaktivní divadelní inscenace pro všechny smysly. Děti (1 až 3 roky) se s pejskem Žerykem vydají do světa nad zemí, do světa těch, co umí létat, do světa ptáků, mraků, kouzelných vesmírných tvorů i zářících hvězd. Po půlhodinové inscenaci bude následovat dětská herna.

Na starší děti mezi 6 a 12 lety čeká v příštím roce kurz loutkového divadla, který je provede různými uměleckými složkami – od výtvarna přes práci s dramatickým textem po samotnou dramatickou akci. To vše samozřejmě v souladu s historií divadla s důrazem na marionetu. Děti se prostřednictvím kurzu seznámí s loutkovým divadlem a třeba i nadchnou pro úžasný loutkový svět…

Do konce tohoto roku, v říjnu a listopadu se mohou děti těšit na hry Past na Hurvínka, Hurvínek mezi osly, Hurvínkova NebesíčkaHurvínkův popletený víkend. Na přelomu listopadu a prosince pro ně divadlo chystá tematicky hru Hurvínkův Mikuláš a od poloviny prosince se již i Spejbl s Hurvínkem naladí na vánoční atmosféru, a to s představením Štědrý den u Spejblů. Konec roku potom bude patřit klasice – Pohádkám pro Hurvínka.
Speciální pozvání patří seniorům na hru Dějiny kontra Spejbl, které Divadlo S+H uvede 16. listopadu od 15 hodin. Večerní představení pak bude součástí tradiční Noci divadel. V prosinci mohou dospělí také navštívit inscenaci hry Ve dvou se to lépe....

.....
foto: Michal Novák