Z tiskových konferencí

Letní shakespearovské slavnosti se vrací do prostor Nejvyššího purkrabství
vydáno: 25.5.2023
V březnu ta zpráva letěla médii a potěšila nejednoho fanouška divadla pod širým nebem. Letní shakespearovské slavnosti se vracejí do historických kulis Pražského hradu a po šesti letech se tak na oblíbeném Nejvyšším purkrabství znovu začne hrát divadlo. „Sezonu zahájíme 27. června premiérou komedie JAK SE VÁM LÍBÍ  v režii Jakuba Nvoty a jsme nesmírně rádi a upřímně vděčni za umožnění návratu na to „nejtradičnější“ místo konání shakespearovského festivalu. Celkem divákům nabídneme 14 her Williama Shakespeara v celkem 139 představeních od 27. června do 2. září v Praze, Brně, Ostravě a Bratislavě,“ vypočítává Michal Rychlý, ředitel Letních shakespearovských slavností. Jejich generálním partnerem je opět skupina PPF.

Letní shakespearovské slavnosti se vrací do prostor Nejvyššího purkrabství
Letní shakespearovské slavnosti se vrací do prostor Nejvyššího purkrabství


Po loňském Macbethovi bylo zřejmé, že pro letošní ročník Slavností se bude hledat komedie. V nové inscenaci Shakespearovy hry JAK SE VÁM LÍBÍ  uvidíte Lucii Štěpánkovou, Václava Matějovského, Romana Zacha, Markétu Děrgelovou, Pavlu Tomicovou, Tomáše Jeřábka, Jaromíra Noska, Jakuba Žáčka a další skvělé herce. S touto novinkou je připraveno celkem 35 večerů v Praze, Brně a Ostravě.

Roman Zach
Roman Zach


Markéta Děrgelová
Markéta Děrgelová


Jde o komedii, jejíž obsah si ne každý divák hned vybaví, na rozdíl od známějších komedií a samozřejmě vrcholných tragédií. Přitom jde o hru, která patří k poměrně často uváděným, jenže její děj je opravdu hodně zamotaný. „Tahle komedie je opravdu velice zamotaná, směšná, ale zároveň vypovídá i něco o nás tady a teď,“ potvrzuje režisér Jakub Nvota. „Koneckonců myslím, že každý občas v dnešním světě zatouží po nějakém svém Ardenském lese, kam by se na chvíli uchýlil mimo běžnou realitu. Kde by prožíval čisté emoce bez všednosti, kde by filozofoval pro krásu té činnosti, a ne z pocitů marnosti. Ať je pro nás ten les čímkoliv, jsem přesvědčený, že mnoho lidí ho v dnešním světě hledá, touží po něm anebo si ho v nějaké podobě našlo.“

Václav Matějovský
Václav Matějovský


Pavla Tomicová
Pavla Tomicová


V anotaci čteme: Ve jménu lásky se v této Shakespearově komedii dějí opravdu nečekané věci, postavy si různě a často mění identitu, kdekdo by si spletl děvče s chlapcem, mnozí, trápeni náhlými záchvaty vášně, se ztrácejí a zase nacházejí v lese, v němž na stromech podezřele přibývá milostné poezie. Bratři zjišťují, že nepřekonatelné rozpory, které je ženou až na okraj nenávisti, je možné ve skutečnosti řízením osudu překlenout, ženy si zase celkem nečekaně koupí ovčín. Les je tu zázračným místem, v němž se lze snadno ztratit, ale i náhle najít. Každý v něm může nalézt odpověď na svoje trápení či melancholii. Ta odpověď je jednoduchá, obvykle se nazývá láska. A proto, jak praví Rosalinda: prosím vás ve jménu lásky, aby se vám tahle hra líbila tak, jak se vám líbí.

A název hry díky této replice tak přestává být záhadou. Více vysvětluje ten nejpovolanější, profesor Martin Hilský: „Zatímco Mnoho povyku pro nic říká o povyku, který bude pro nic, Sen je o snu, a tak dále, tak Jak se vám líbí neříká, vlastně ani nenaznačuje nic z obsahu hry, ale říká všechno o Shakespearovi: je to jeho pozvánka ke svobodě v interpretaci.“

profesor Martin Hilský
profesor Martin Hilský


„V této hře jde o to, jaký Ardenský les v sobě objevíme, a z toho v naší inscenaci vycházíme,“ uvedl Jakub Nvota. „Ta realita, která mu předchází, je realita intrik, všední závisti, ale i bolesti a utrpení, prázdnoty a vyprázdnění pojmů, ztráta smyslu... to je svět, ze kterého postavy příběhu utíkají. A při bloudění v lese jako v bludišti, při hledání jeho prázdného středu, kde je možné náhle někoho potkat, to postavy mění. Začíná se v nich ozývat jejich skutečný hlas, začínají se měnit. To je někdy velmi komický proces, začínají se otvírat. Je to návrat do míst mimo čas a dějiny. Někdo tomu říká ráj, někdo vyhnanství, někdo pavilon duševního zdraví.“

Lucie Štěpánková
Lucie Štěpánková


„Na Shakespearovi se mi nejvíc líbí, že nepředkládá – a v této hře obzvlášť – konkrétní návod, jak si postavy vyložit. Jako by vám nabídl mapu, ve které je několik cest a možností, a je jen na vás, kterou se vydáte,“ říká představitelka Rosalindy Lucie Štěpánková.

Martin Hilský, Jakub Nvota
Martin Hilský, Jakub Nvota


Další z chystaných premiér bude po dva červencové večery pořad NA SCÉNĚ MARTIN HILSKÝ uspořádaný u příležitosti významného životního jubilea překladatele Shakespearova díla, profesora Martina Hilského. Na jevišti Nejvyššího purkrabství jej vyzpovídá Marek Eben a během večera zazní také sonety v mluvené i zpívané podobě v podání výjimečných hostů; budou jimi Tereza Ramba, David Novotný, Barbora Munzarová, Zdeněk Piškula, Jessica Boone, Daniel Dobiáš a Jiří Stivín.

Jak se již stalo v posledních letech dobrým zvykem, opět ve spolupráci s Prague Shakespeare Company bude v premiéře uvedena jedna hra v Shakespearově rodném jazyce, tentokráte to bude klasická tragédie ROMEO AND JULIET. Inscenaci připraví umělecký ředitel souboru, režisér Guy Roberts.

Tereza Kostková, Guy Roberts
Tereza Kostková, Guy Roberts


Výčet novinek zde ještě nekončí. Svou pražskou premiéru bude mít slovenský HAMLET, oceňovaná inscenace režiséra Pavla Kheka, ve které se v hlavních rolích představí Ľuboš Kostelný, Marek Majeský, Tereza Kostková nebo Henrieta Mičkovicová.

Mimo ty výše uvedené jsou na programu i následující hry: MACBETH, BOUŘE, HAMLET, VESELÉ PANIČKY WINDSORSKÉ, ZIMNÍ POHÁDKA, ZKROCENÍ ZLÉ ŽENY, SEN NOCI SVATOJÁNSKÉ, ROMEO A JÚLIA, KOMÉDIA OMYLOVDVAJA PÁNI Z VERONY.

zpracoval + foto: Michal Novák