Letní shakespearovské slavnosti

Jak se vám líbí

Premiéra: 27.6.2023 | 2:40
Překlad: Martin Hilský. Scéna: Pavol Andraško. Kostýmy: Markéta Oslzlá-Sládečková. Hudba: David Rotter. Pohybová spolupráce: Petr Nůsek. Režie: Jakub Nvota.
Komedie, v níž se ve jménu lásky dějí opravdu nečekané věci. Postavy si různě a často mění identitu, kdekdo by si spletl děvče s chlapcem. Mnozí, trápeni náhlými záchvaty vášně, se ztrácejí a zase nacházejí v lese, v němž na stromech podezřele přibývá milostné poezie. Bratři zjišťují, že nepřekonatelné rozpory, které je ženou až na okraj nenávisti, je možné ve skutečnosti řízením osudu překlenout, ženy si zase celkem nečekaně koupí ovčín. Les je tu zázračným místem, v němž se lze snadno ztratit, ale i náhle najít. Každý v něm může nalézt odpověď na svoje trápení či melancholii. Ta odpověď je jednoduchá, obvykle se nazývá láska...
Letní shakespearovské slavnosti
Hodnocení inscenace
Redakce
55 %
Uživatelé
44 %
44181000
Chci vidět - přidat do seznamu

Volby

Hodnocení (22)

HODNOCENÍ REDAKCE
Michal Novák  40 %
12.9.2023 | 1159 hodnocení
+ souhlasím
Přestože chápete cíle a limity letní produkce a vítáte razantní krácení (u této zdlouhavé hry zejména), zarazila mě jalovost celého konceptu, zvláště v přímém srovnání s inscenací MDP. Dramaturgie staví spíše jen takové atrakce, než vykládá situace, rozverné a rozpustilé i závažnější pro řád společenství. Nerozumím ani obsazení Orlanda mladým Václavem Matějovským proti Lucii Štěpánkové. Její Rosalinda je jedním z mála světlých bodů inscenace, zaujmou i představitelé menších rolí, Jakub Žáček či Tomáš Jeřábek. U výkonu, za který se posazuje na střídačku, Jaromíra Noska (šašek Prubíř) si jen zaspekulujete, že v tvůrčí kabině něco nefungovalo.
Pavel Širmer  50 %
14.8.2023 | 2036 hodnocení
+ souhlasím
45%. Souhlasím s komentářem kolegyně A. Kotoučové. Doplnil bych ještě, že inscenaci a koncepci režiséra J. Nvoty scházel dramaturgický dohled. Dílčím nápadům nechybělo opodstatnění, ale objevovaly se nahodile a nebyly uspořádány v konzistentní celek, což ještě umocnil rozdílný přístup a herecký styl, byť aktéři často jednotlivě dokázali poskytnout postavám překvapivé odstíny.
Lukáš Dubský  70 %
9.7.2023 | 1164 hodnocení
+ souhlasím
Režisér J.Nvota vytvořil příjemnou letní komedii, která se nesnaží o nějaké přesahy, ale hezky odsýpá a příjemně se na ni kouká. Výraznějším režijním vkladem zavání jen obsazení vyhnaného i současného vévody R.Zachem. Závěrečný happy end tak nechává otevřenou otázku, zda bude mít idyla delšího trvání. Skvělá je L.Štěpánková v roli Rosalindy, příjemně překvapil V.Matějovský jako Orlando. Příliš mě nezaujala scéna, která moc nedokáže navodit atmosféru kouzelného Ardenského lesa, naopak kostýmy jsou povedené, obléct družinu vyhnaného vévody jako hippies mi přišlo celkem smysluplné.
Anežka Kotoučová  60 %
28.6.2023 | 230 hodnocení
+ souhlasím
Shakespearova vrcholná sváteční komedie je okouzlující ódou na lásku, svobodu a přírodu, a poskytuje tak mnoho možností k zajímavému výkladu. Pojetí Jakuba Nvoty však nepovažuji za příliš podařené. Představení je nekoherentní (na premiéře to bylo posíleno i vracejícím se deštěm), téměř nudné a chybí mu jiskra. Jinak dokonalé autorovo dílo je zbytečně "obohaceno" o laciné scény typu sebeuspokojování se basovým smyčcem atd. Herecky překvapil Vašek Matějovský, který má se zkušenou a výbornou Lucií Štěpánkovou nečekaně dobrou chemii. Scéna, hudba ani kostýmy úplně nenadchly. Nevydařený je i nemastný neslaný konec. Velká škoda.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Stan  20 %
1.9.2023 | 49 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Velmi špatná adaptace. Závažným problémem je, a to mi u komedie přijde dost podstatné, že není vůbec vtipná. Místo okousaných nehtů jsem měřil, kdy přijde nějaký smích publika - a čekal jsem hodinu a sedm minut na větu o kopulaci skopové populace, pak už nic. Některé scény, jako mnohaminutová písnička provedením a kvalitou předškoláků mateřské školy, docílila u spousty diváků i několika spánkových fází. Druhou půlku mi bohužel pud sebezáchovy nedovolil absolvovat, stejně jako čtvrtině osazenstva. Z lepší stránky, herecké výkony nejsou vůbec špatné (Štěpánková a Tomicová), ale dramaturgickou tragédii režiséra Nvoty to nedokáže ani zmírnit.
Ilona  70 %
29.8.2023 | 17 hodnocení
+ souhlasím
Četla jsem před představením negativní hodnocení a po shlédnutí nevím, proč ta kritika....
Hra odpovídá tradici LSS, odlehčené provedení se na letní scénu hodí.
Lenka458  40 %
25.8.2023 | 132 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Bylo to takové nijaké, zdlouhavé?
R.JELEN.21  30 %
24.8.2023 | 251 hodnocení
+ souhlasím
Ta hra neutika, v podstatě se v ní nic neděje a na konci spolu všichni tak nějak skončí a vy jste spíš rádi, že to končí.
Takže vyplatí se : NE!
Koukněte na záznam z Krumlovskeho otacka a papa.
PS: Musím říci, že mě jistý věkový rozdíl L. Štěpánkové a V. Matějovského nechává chladnou (tedy hlavně Lucie je jeden ze světlých bodů představení), ale nevěřím, že by se mezi mladými herečkami nenašla jaksi vhodnější partnerka.
Michal1982  50 %
24.8.2023 | 167 hodnocení
+ souhlasím
Jak se vám líbí se mi líbí, ale co se s touto komedií občas děje v rukou režisérů, za to už Shakespeare nemůže. Chvíli jsem si připadal jako v Sherwoodu u Wilsonova nádraží, chvíli jako na hippies trzích. Do psychedelického transu mě dostávala i poměrně nenaturální hudba z lesa. Nudné pasáže střídaly ty lepší. Vašek je fajn, Lucie taktéž - ale jako zamilované dvojici jim to nefunguje ( dost možná věkový rozdíl je hlavní příčinou). Abych ale nebyl příliš negativní, musím vyzdvihnout herecký um a to právě Lucie Štěpánkové, která mě obzvlášťě v přestrojení dokázala strhnout a pobavit. Děkuji Lucie. Celkově neurazí, ale příště lépe, milí, drazí!
Kateřina Vodáková  40 %
23.8.2023 | 225 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Nelíbí. Přepropagovaná, dlouhá nuda s bezduchým "humorem". Po divnoverzi v ABC jsem textu ještě dala šanci, ale ta hra není dobrá a nemá dějově co nabídnout, ač se převážně kvalitní herci snaží. Výkony jsou ale individuální, jako celek spolu nesouzní. L. Štěpánková působí k V. Matějovskému jako jeho výrazně starší sestra, zamilování není uvěřitelné. Stejně typově nesourodé a bez chemie jsou i zbylé páry. Ukájení smyčcem, nalepené chlupy, "ovečky" a etno kostýmy nebaví, scénograficky se nic neděje, nic tu neevokuje les a divně groteskní hudba se dokola opakuje. Společné hudební číslo, které má rozbít statičnost, vyznívá jako besídka amatérů.
Fedorocko  40 %
24.7.2023 | 755 hodnocení
+ souhlasím
Zklamání.
Dost dobře nechápu,že se některá představení LSS nedělají pro řadového diváka,ale pro tu užší skupinu.
Diváci hojně odcházejí o přestávce a na závěr šest až osm jedinců nadšeně tleská ve stoje.
Druhá půlka byla krapet lepší, s větším spádem.
Ale celkový dojem rozpačitý.
JirkaS  50 %
23.7.2023 | 368 hodnocení
+ souhlasím
Jelikož jsem se s touto komedií setkal již před rokem na Vinohradech, kde jsem byl spokojen, byl jsem zvědavý na venkovní verzi na Pražském hradě. A bohužel musím říct, že tato novější verze z mého srovnání vychází v mnoha ohledech hůře. Nesedělo mi zvláštní pojetí postav žijících v lese (hippies?), prapodivné pitvoření a hrátky s basou (sebeukájení?) či poněkud zvláštně pojatý evidentně emočně nevyrovnaný vévoda. A to, že oba vévody ztvárnil jeden herec mi taky úplně nesedlo, byť závěr naznačil, co chtěl režisér tímto sdělit. Herecky mě nadchli snad jen V. Matějovský, P. Tomicová a J. Nosek. Zvláštní spíše průměrný zážitek. /12.7.2023/
Michal P.  40 %
14.7.2023 | 11 hodnocení
+ souhlasím
Letos velké zklamání, nemastné, neslané, nevtipné a občas to vypadalo, že i sami herci tuší, že to není nic moc. Už dlouho jsem neviděl na Shakespearovských slavnostech po přestávce prázdná místa. Tak snad za rok to bude lepší.
Domi.Mac  40 %
8.7.2023 | 88 hodnocení
+ souhlasím
Letos zklamání. Hezčí prostředí než v minulých letech, tam klady představení téměř končí. Divné výtvarno, nepodařené vtipy a stylizace do trampů. Muzika zvláštní. Představení působí nezvykle amatérsky, zachraňují ho pouze krásné verše. Nejlepší herecký výkon podává Tomicová v malé roli pastýřky. Hlavní pár nesourodý, zbytek herecká šeď. Nvotu to zřejmě nudilo, stejně jako diváky na mnou viděné repríze. Vstupné je velmi drahé, letos se nevyplatí. Škoda. 40%
Adeline_H  30 %
4.2.2024 | 43 hodnocení
Zachardi  20 %
31.10.2023 | 63 hodnocení
Koxi  40 %
14.9.2023 | 49 hodnocení
Lesovi  50 %
1.9.2023 | 61 hodnocení
Národosolsobě  20 %
3.8.2023 | 331 hodnocení
Braddy  70 %
13.7.2023 | 213 hodnocení
Tamcitu  80 %
12.7.2023 | 63 hodnocení
Klára Matiasovitsová  60 %
6.7.2023 | 69 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.