Z tiskových konferencí

MDP uvedou novou českou hru a vzdají hold V+W
vydáno: 3.11.2014
Netradičně byly zahájeny zkoušky dvou nových inscenací, jejichž premiéry se v Městských divadlech pražských odehrají v listopadu. První premiérou sezony bude v Divadle Rokoko hra Marka Epsteina Veterán. Za druhou premiérou se vydejte do Divadla ABC, kde bude uveden nový autorský projekt Petra Svojtky a Jiřího Janků V+W Revue.

Kvůli ztvárnění hlavní role v dramatu Veterán čekal na Tomáše Novotného opravdu tvrdý trénink. V inscenaci totiž kromě velkého množství textu bude muset zvládnout bojové a akční scény, na kterých se podíleli i profesionální thaiboxeři. (Bohužel došlo i na zlomený nos, nicméně Tomáše zranění při zkoušení už tolik neomezuje a na premiéru bude určitě fit.) A na jednu z prvních zkoušek se přišel podívat i bývalý legionář Stanislav Gazdík, který se s herci podělil o svoje jedinečné zkušenosti z více než 15leté služby v armádě.

Tým připravující revuální hold pánům V+W+J zas zahájili zkoušení společnou výjezdní zkouškou na chalupě Romana Říčaře, kde se učili písně Jaroslava Ježka v nových aranžích Jiřího Janoucha. Výsledek vám vezme dech (ukázku jsme slyšeli), protože nazkoušet tyto mnohohlasy by byl obrovský úkol i pro profesionální zpěváky.

Drama Veterán s podtitulem Šlapej, nebo chcípni z pera známého scenáristy Marka Epsteina (Václav, Ve stínu, Clona ad.) připravil pro Divadlo Rokoko režisér Pavel Khek. Ten charakterizoval Veterána jako velké drama ze současného života, které je pro divadlo opravdovou výzvou: „Diváci se mohou těšit na napínavé a nekompromisní drama, novodobou variantu zločinu a trestu, odehrávající se v realitě českého maloměsta. Snažíme se pochopit duši člověka, jenž zažil hrůzy, o kterých se dozvídáme z médií, a vůbec si nedokážeme představit, co to obnáší.“
„Veterán Martin se vrací domů po mnoha letech služby v cizinecké legii, kam neodešel dobrovolně. Celý jeho dosavadní život byl útěkem před vinou, kterou neodčinil. Teď se rozhodne postavit se jí čelem a vykoupit ji láskou...,“ přibližuje děj hry dramaturgyně inscenace Věra Mašková.

Věra Mašková, Marek Epstein, Petr Svojtka (foto: Michal Novák)
Věra Mašková, Marek Epstein, Petr Svojtka (foto: Michal Novák)


Stejně jako ve svých ostatních dílech, i tady hledá Marek Epstein odpovědi na základní otázky lidské existence a poměřuje jimi prostředí současného maloměsta s jeho klientelistickými vazbami, sociálními rozdíly a neuskutečnitelností snů o velké lásce a vykoupení.

Jaké byly inspirační zdroje? „Inspirace jsem měl hned dvě. Jednou byla má oblíbená kniha od Jacka Londona Martin Eden a druhou byl můj spolužák z gymnázia, který kdysi po drobném incidentu utekl do cizinecké legie. Osudy obou příběhů se v mé hlavě propletly a přetavily v jediný. Mou prvotní snahou bylo napsat příběh o válce bez války. O člověku, který žil dvacet let v blízkosti smrti a po návratu se tu pokouší žít jako všichni ostatní, co neviděli a nezažili. Jenomže jeho životní hodnoty se diametrálně rozcházejí s našimi hodnotami. Jsou neslučitelné,“ říká o své hře Marek Epstein.

Nelze se nevrátit k hodně náročnému zkoušení, které zažívá Tomáš Novotný: „Příprava na Veterána vlastně začala už před půl rokem, když jsme se s režisérem Pavlem Khekem domluvili, že občas navštívím posilovnu. Jsou z toho pravidelné návštěvy 4x týdně. Navíc jsem se domluvil s kolegou Zdeňkem Venclem, skvělým trenérem fitness, že mě připraví. Spolupracuju tedy s ním, což je velmi fajn. Výsledkem je zatím pět kilo váhy navrch… Zatímco u Markéty Lazarové jsem zhubnul celkem dvanáct kilo, teď se snažím nabírat svaly... Spolupráce s Pavlem Khekem je vždycky nadoraz, tato inscenace není výjimkou, a já jsem tomu rád. Protože pokud to má vypadat, jak si všichni představujeme, tak to prostě nadoraz být musí. Divadlo navíc zařídilo ještě jednu úžasnou věc. Jsou to tréninky thaiboxu.“ Podle Tomáše Novotného se diváci mohou těšit na představení, které není úplně běžné, thaiboxeři totiž budou součástí představení...

Máša Málková, která hraje partnerku hlavního hrdiny, uvedla, že možnost vytvářet komplikovanou postavu v příběhu o mimořádné fatální lásce je pro herečku vždy krásná práce. Jan Vlasák dodal, že se jedná o dobrou hru se silným tématem, romantickým i společenským, a proto se do tohoto projektu rád zapojil.

Jan Vlasák, Máša Málková, Tomáš Novotný, Věra Mašková, Marek Epstein (foto: Michal Novák)
Jan Vlasák, Máša Málková, Tomáš Novotný, Věra Mašková, Marek Epstein (foto: Michal Novák)


Na scéně Divadla ABC finišují přípravy k uvedení hudební V+W Revue, která připomene slavnou éru Osvobozeného divadla. Hry Osvobozeného samozřejmě dost zestárly, jednak pro silný dobový kontext a jednak herectví V+W je prostě jenom jedno, a nápodoby téměř vždy dopadly neslavně. Petr Svojtka a Jiří Janků, osvědčená autorská dvojice, jsou si vědomi téměř povinnosti tvorbu V+W+J připomenout divákům, ale rozhodli se jít trochu jinou cestou než výběrem konkrétní hry nebo stylizováním herců do V+W. „V roce 2015 uplyne 110 let od narození dvou velkých ikon českého divadla Jana Wericha a Jiřího Voskovce. Svoje nejtvořivější a nejšťastnější období strávili zde, v divadelním sále Paláce U Nováků. Tvorba V+W a Jaroslava Ježka nám byla impulsem ke hře, hře s jejich komediemi, postavami, s jejich humorem, jejich písničkami, s tím, co tady během těch deseti let zažili. Protože právě hrou a hravostí bychom jim rádi vzdali hold. Jak již název napovídá, využijeme divadelní formu, která byla dvojici vlastní, tedy revue: pásmo, jehož součástí jsou různé skeče, písničky a tanec. To nám například umožňuje využít jejich největší hudební pecky. Pokusíme se interpretovat je trochu nečekaně, tedy opět – hrát si s nimi,“ popisuje režisér Petr Svojtka.

Petr Svojtka, Jiří Janků, Jiří Janouch, Lucie Pernetová, Roman Říčař (foto: Michal Novák)
Petr Svojtka, Jiří Janků, Jiří Janouch, Lucie Pernetová, Roman Říčař (foto: Michal Novák)


Inscenace možná zboří i pár mýtů (například, že Osvobozené divadlo mělo stále vyprodáno) či vyvrátí některé zažité představy o tom, jak Osvobozené divadlo fungovalo, a také si uvědomíte, jací mladí kluci, když s divadlem začínali, V+W vlastně byli... Nespoutanou Westpoketku uvedli jako dvaadvacetiletí a řadu svých nejslavnějších her napsali do třicítky.

Za hudebními aranžemi 14 písní Jaroslava Ježka, které v inscenaci zazní, stojí Jiří Janouch (již se podílel na úspěšné inscenaci Divadla ABC Bedřich Smetana: The Greatest Hits). „Od autorů jsem dostal těžké zadání - udělej to jinak, protože písně Jaroslava Ježka byly zaranžované již mnohokrát. Snažil jsme se, aby aranže byly hravé a každá píseň byla zahraná jinak, např. píseň Svítá budou zpívat herci a capella,“ přiblížil Jiří Janouch.-mys-