Počet komentářů: 0
Nový komentář

Za oponou

Moudré komedie pro chytré publikum...
[vydáno: 17.1.2014]
Na přelomu ledna a února se Pardubice opět stanou hlavním městem smíchu. Východočeské divadlo zde pořádá další ročník oblíbeného festivalu, který k poměrně nekompromisnímu soutěžnímu klání sezval sedm komediálních inscenací, které podle mínění dramaturgické rady patří k tomu nejlepšímu, co v daném žánru vzniklo v tuzemských divadlech v uplynulém roce. GRAND festival smíchu se uskuteční již počtrnácté a jeho hlavní program se odehraje od 27. ledna do 2. února a završen bude 3. února Galavečerem smíchu, v jehož průběhu budeme seznámeni s výsledky.

Festival nestanovuje jednotné téma, dramaturgie se jen snaží ve více jak třech desítkách divadel po celé České republice najít takové komediální inscenace, které nejlépe splňují dvě kritéria: dobře zvládnuté řemeslo a řekněme přesah komedie. „Nevyhýbáme se komediím, které se dotýkají mantinelů žánru, výběr záměrně sestavujeme tak, aby přehlídka motivovala k diskusi. Je jasné, že každý divák má jiné preference. I mně se loni dostalo káravých názorů, že jsme nepřivezli jenom ryzí komedie. Někteří diváci na naše krédo „moudrá komedie pro chytré publikum“ někdy neslyší, ale z podmínek pro zařazení komedie slevovat nechceme. Inscenace, která se dostane do finále, mezi sedm nejlepších, nemůže být „jenom“ zábavná, i když slovo smích máme obsaženo v názvu festivalu,“ vysvětluje dramaturgyně festivalu Jana Uherová.


(foto: Michal Novák)


Pro 14. ročník GRAND festivalu smíchu se vybíralo z 37 inscenací, pro finálovou přehlídku jich bylo vybráno šest, které doplní jedna inscenace domácí. I v tomto případě volba nebyla jednoduchá, neboť za minulý rok ve Východočeském divadle vznikly dvě souměřitelné a divácky oblíbené komediální inscenace. Nakonec byla vybrána ta novější, konverzačka A je to v pytli!. O titul Komedie roku se budou dále ucházet tyto inscenace: Dabing Street Dejvického divadla Praha, Všemocný pan Krott Městského divadla Brno, Sluha dvou pánů Moravského divadla Olomouc, Lháři Divadla J.K.Tyla Plzeň, Soudce v nesnázích Klicperova divadla Hradec Králové a Jak utopit dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách Západočeského divadla v Chebu.

A jaká je metodika pro stanovení držitele sošky Génia smíchu, kterou pro festival opět připravila sochařka Klára Klose? Do hodnocení se mohou aktivně zapojit diváci (cena diváků), dále bude vyhlášena cena odborné poroty a cena studentské poroty. Průnik ze všech hodnocení nakonec rozhodne o hlavní festivalové ceně. Jak si pamatujeme z minulých ročníků, souhrnné spojení výsledků od všech hodnotících skupin často přinese velké překvapení! GRAND festival smíchu udělí také ceny za nejlepší herecké výkony.
Dodejme, že odborná porota se sejde ve složení divadelní recenzentka Jana Paterová, šéfredaktor Divadelních novin Jan Kolář, dramaturg České televize a pedagog DAMU Zdeněk A. Tichý a režiséři Lída Engelová a Otakar Kosek.

Stalo se již milou tradicí, že každé soutěžní představení bude mít svého kmotra – známou osobnost, budou to například Jana Paulová, Luba Skořepová nebo Pavel Nový.

GRAND festival smíchu není jen soutěžní program, v rámci prologu a epilogu festivalu se divákům představí ještě devět představení. Často jde o inscenace, které se z nejrůznějších důvodů nemohly zúčastnit loňského ročníku, či nesplňovaly podmínky soutěže. K tomu se přidává nabídka inscenací zacílená na mladé nebo odvážné diváky.

V rámci festivalového prologu diváci mohou zhlédnout také jednu „malou“ premiéru, 20. ledna Východočeské divadlo na své komorní scéně uvede v rámci cyklu INprojekty českou premiéru komedie Sexy prádlo. INprojekty (Malé inscenační projekty světových novinek) jsou určené mladému publiku (rozumějte mladému duchem, ne věkem!) a realizují se formou inscenovaného čtení. Nejedná se však jen o samotné veřejné přečtení textu, jako spíše o náčrt inscenace, který se v mnohém blíží plnohodnotnému inscenačnímu tvaru, pouze s tím rozdílem, že herci hrají situace v prostoru s textem v ruce.

Zdeněk Janál, Adam Doležal (foto: Michal Novák)
Zdeněk Janál, Adam Doležal (foto: Michal Novák)


Současnou komedii kanadské autorky Michele Riml nastudoval mladý a talentovaný režisér, absolvent brněnské JAMU Adam Doležal. Účinkovat budou Romana Chvalová a Alexandr Postler.

Děj hry přibližuje dramaturg cyklu INprojektů Zdeněk Janál: „Jedná se v ní výhradně o problematiku partnerského vztahu. Alice a Henry spolu žijí již pětadvacet let. Jejich děti odešly na studia a oni se ocitli v situaci, kterou znají tisíce párů v jejich věku: jiskra v jejich krbu skomírá a žijí ve stereotypu. Alice se s tím nechce smířit, a proto zakoupí knihu „Sex pro zaostalé“ a přinutí Henryho objednat na víkend luxusní hotelové apartmá. Kromě poněkud komických rad technického rázu kniha navrhuje, aby se oba „rekvalifikanti“ navzájem svěřili se svými sexuálními fantaziemi. Fantazie, se kterými se oba „vytasí“, jsou v komickém protikladu s těmi, které se jim opravdu honí hlavou a o nichž referují pouze divákům. Hra si pohrává s žánrem sitcomu, nakonec se ovšem dostává hluboko k důvodům, které mohou držet dva lidi, aby žili spolu.“

Komediální novinka sice pojednává o partnerském problému lidí středního věku, ke kterému má režisér Adam Doležal sice velmi daleko, přesto je mu hra blízká: „Téma hry totiž s věkem postav souvisí pouze formálně, problém, který řeší, je obecný a člověk ho může pocítit, ať je mu dvacet, třicet nebo čtyřicet... Je to jistým způsobem modelová situace. Každý vztah se v určitém okamžiku může ocitnout (a většinou ocitne) přesně na takovém bodě, na jakém se ocitly postavy této komedie.“

-mys-Komentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.