Počet komentářů: 0
Nový komentář

Za oponou

Muzikál erbenovské nálady
[vydáno: 1.7.2018]
Nabídka komorně koncipovaných muzikálů se po prázdninách rozšíří o inscenaci určenou rodinnému publiku. Nepůjde však o muzikál pro nejmenší, určitou roli v něm totiž hraje motiv smrti. Ponese název Alice, Alenka a voda živá a vzniká v Divadle Semafor jako hostující produkce. Dohoda s vedením divadla je pro sezonu 2018/19 taková, že se počítá s odehráním vždy jednoho až dvou představení měsíčně, vedle toho muzikál bude vyrážet na zájezdy po celé republice. Zajímavostí i lákadlem je, že v muzikálu (v alternaci) vystoupí herečka a zpěvačka Jana Fabiánová, bývalá členka Semaforu žijící v Los Angeles.

Autorem námětu, scénáře a textů písní je Milan M. Deutsch. „Miluji muzikály. Ale ne ty české, komerční, se kterými se roztrhnul pytel v posledních letech a jejichž kvalita je kolísavá. Od dětství jsem poslouchal Semafor, později jsem jezdil do Londýna na Fantoma opery, Billyho Elliota, Sweeney Todda a další. V mé nové divadelní hře s hudbou a zpěvy – což je asi lepší definice než muzikál – jsem měl jeden hlavní cíl: otisknout do ní svůj obdiv k Máchovi a Erbenovi, k Werichovi a Suchému. Poezie a romantika, kterou přináší lidové písničky, dnešní mladou generaci, bohužel, zcela míjí,“ říká.

Petra Slaninová, Jana Fabiánová, Milan M. Deutsch, Nikol Fischerová
Petra Slaninová, Jana Fabiánová, Milan M. Deutsch, Nikol Fischerová


Tvůrčí a herecký tým pracuje pod vedením režiséra Ivo Šormana, který je jinak spjatý především se studiovým Divadlem Neklid. S Milanem M. Deutschem již spolupracoval na politickém kabaretu Červený Kukiš aneb Sorry jako!, který v minulém roce uvedlo Vršovické divadlo MANA.

O čem příběh rodinného muzikálu bude vyprávět? O fantazii, o odrazech v zrcadlech a vodních hladinách a o tom, že voda nejen bere a škodí, ale také dává nový život. Alice se den před svými osmnáctinami vydá do světa za zrcadlem, aby pochopila a odpustila staré křivdy. Tam se setká se svým odrazem - Alenkou, která jí provede fantazií až ke šťastnému konci, aby Alice mohla vstoupit do dospělosti. „Takový typ muzikálu se, myslím, u nás zatím nikde nehraje,“ uvedl Ivo Šorman. „Nabízí existenciální téma, které diváka vede k přemyšlení. Muzikály jsou většinou méně či více kvalitní zábava, ale tady jde o náladu Erbenových balad. Tuto tesknou či melancholickou polohu samozřejmě budeme vyvažovat komediálními scénami. Balanc musí být,“ dodal s úsměvem. Inscenace bude částečně stavěná také na audiovizuálních prvcích, zapojena má být i akrobacie.

na tiskovém setkání v Divadle Semafor
na tiskovém setkání v Divadle Semafor


Hudební rozkročení muzikálu je přiznaným kompilátem. Uslyšíte autorskou píseň Milan M. Deutsche, ale hlavně písně s jeho texty zkomponované Simonou Maierovou (nevidomá zpěvačka, skladatelka, textařka, lektorka zpěvu a vynikající pianistka) a jednu píseň z dílny Nikol Fischerové (skvělá muzicírující herečka, jak ji označil hudební publicista Leoš Kofroň). K nim se přidá známá píseň o „vodě, co má rozpuštěné vlasy“, jež je neodmyslitelně spojená s Hradišťanem. Jedna skladba je převzata z repertoáru předčasně zemřelé britské zpěvačky Amy Winehouse. A také zazní píseň z legendární semaforské Kytice – Bludička, která propojí produkci s hostitelským divadlem. „Tyto převzaté písně budou do představení zařazeny s laskavým svolením autorů, respektive při splnění všech licenčních náležitostí,“ ubezpečil Milan M. Deutsch.

Jana Fabiánová - písňová ukázka z připravovaného muzikálu
Jana Fabiánová - písňová ukázka z připravovaného muzikálu


O spolutvůrkyních muzikálu a Janě Fabiánové se Milan M. Deutsch vyjadřuje jako o třech krásných múzách. „Se Simonou Maierovou dlouhodobě spolupracuji na hudebním poli, hudbu písničkářky Nikol Fischerové, která nám věnovala píseň „Dravé ryby“ a která se v muzikálu stane Maminkou / Vodní vílou, miluji. A Jana Fabiánová, zkušená zpěvačka a herečka s nezaměnitelným sametovým hlasem, se kvůli tomuto muzikálu vrací do Prahy. To je pro mne neskutečná čest.“

„Moc děkuji za tu příležitost. Navíc krásně to dopadlo, když mohu zase stát na semaforských prknech. Pořád je považuji za svůj domov,“ říká Jana Fabiánová. „Na té naší společné práci se mi nejvíce líbí, že nepředstoupíme před diváky s komerčním produktem, ale příběhem, jenž nese krásné poslání. A hudbu Simony Maierové neváhám označit za nadčasovou…“

„Až padaj slzy… I dnešní doba píše řadu podobných příběhů, jako je ten, který prožívá hlavní hrdinka. Dnešní doba zároveň už daleko víc ví, co s traumaty. Umění rozhodně nepřichází s ambicí dávat návody, spíše může vytvářet sdílený prostor, který snad může napomoci, jak se s našimi méně příjemnými příběhy vyrovnat,“ zamýšlí se Nikol Fischerová.

Petra Slaninová, Jana Fabiánová, Milan M. Deutsch
Petra Slaninová, Jana Fabiánová, Milan M. Deutsch


„Víme, je to na hraně…je tam řad explicitních momentů, ale chceme ukázat, jaký ten život je. Především by ale naše inscenace by měla poctou panu Suchému a jeho „způsobu“ divadla,“ zdůraznil na závěr Milan M. Deutsch.

Premiéra muzikálu Alice, Alenka a voda živá je plánována v Divadle Semafor na 6. září 2018.

.....
foto: Michal NovákKomentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.