Z tiskových konferencí

Muzikál Maminy (Motherhood) v české premiéře
vydáno: 19.5.2022
Po dubnové premiéře crazy muzikálu Láska je láska připravuje pražské Divadlo Lucie Bílé další hudební novinku. I tentokrát tým scény původně známé jako Ta Fantastika vsadil na humor a divákům představí komedii americké autorky Sue Fabisch. Komorní muzikál Maminy, ve kterém opět nebude chybět principálka Lucie Bílá, divadlo uvede v září letošního roku.


Co slibuje anotace, která jako by naznačovala, že pro muže „bude vstup jen na vlastní nebezpečí“? Prvorodička Amy, ambiciózní právnička Brooke, sarkastická matka pěti dětí Barb a svobodná matka Tina. Čtyři maminy se setkávají na předporodním večírku a společně sdílejí strasti i radosti mateřství. Mezi padouchy, se kterými jako superhrdinky dennodenně bojují, totiž nepatří pouze domácí úkoly, školní svačinky a hory špinavého prádla. Mateřství je jízda na emoční horské dráze, kde je narození dítěte teprve začátek… Být maminou, to je poslání na celý život!

Komediální muzikál Maminy (v originále Motherhood – The Musical) autorky Sue Fabisch se poprvé představil v USA v roce 2010 a během několika let si získal srdce diváků po celých Spojených státech, v Austrálii, ve Skotsku, ale také v Peru nebo ve Venezuele. V představení zazní celkem dvacet původních písní včetně „The Kids Are Finally Asleep”, která se umístila mezi TOP 10 komediálními hity v populární hitparádě Billboard. Divadlo Lucie Bílé muzikál uvede v překladu Adama Nováka v české premiéře 21. září 2022. „Lucie Bílá mě požádala, zda bych pro ni našel komorní, vtipný muzikál. Hledal jsem… a našel. Získal jsem práva, muzikál přeložil a napsal k němu české texty. Muzikál má skvělou hudbu a myslím, že osloví široké spektrum zvláště dámského publika,“ vysvětluje autor překladu Adam Novák (který mimochodem stál u vstupu Lucie Bílé na muzikálová jeviště, když tento žánr u nás začínal skoro od nuly).


„Chtěla jsem něco přímo pro holky. V příběhu se tutově najdou všechny maminky, i ty budoucí,“ směje se Lucie Bílá.
Adam Novák k tomu dodal: „Je to i přes komorní charakter svěží dílo, kterému budeme dobře rozumět. Ne vždy se k takovému jednoznačnému závěru doberu. Když zkoumám různé scénáře z Ameriky, velice často si uvědomím, že tohle by české publiku nevzalo, z řady důvodů: pro odlišný styl stavby libreta, nebo téma bez přesahu, nebo témata, s nimiž my zkušenost (zatím?) nemáme. Tento muzikál prezentuje přesně ty situace, které ženy od 20 do 80 by snad nepoznaly. A muži, pokud přijdou (a já doufám, že ano), to poznají z druhé strany.“

Stejně jako v muzikálu Láska je láska se diváci mohou těšit na populární zpěvačku a principálku divadla Lucii Bílou. V roli svobodné matky Tiny bude účinkovat bez alternace. „Mám radost, že nás v divadle čeká další skvělý projekt, a ještě větší radost mám z toho, že se opět setkám z mými úžasnými kolegyněmi z muzikálu Láska je láska. Maminy jsou plné náročných, ale krásných písní, a já jsem si na jevišti nemohla přát lepší parťačky. Už teď se těším, až začneme naostro zkoušet,“ uvedla Lucie Bílá.


Na přípravách muzikálu bude v Divadle Lucie Bílé spolupracovat stejný realizační tým, který se podílel i na komedii Láska je láska. Režie se tedy opět ujme Antonín Procházka, choreografií byla pověřena Ivana Hannichová a kostýmy Maminám navrhne Michaela Horáčková Hořejší. „Muzikál Láska je láska jsme už dělali před patnácti lety, takže to byla částečně slezená hora, kdežto Maminy budou výletem do neprobádaných vod. Navíc si nevzpomínám, že bych někdy pracoval pouze s dámami. Mně to ale nedělá žádný problém. Já mám k ženám kladný vztah. Nic jiného mi ostatně nezbývá, protože mám doma tři – ženu, dceru, a i náš pes je fenka. A kdyby mně při zkoušení bylo moc úzko, můžu zajít na jedno do hospody U Parlamentu, kde sedí většinou chlapi,“ říká o zkoušení nového muzikálu režisér Antonín Procházka a dodává: „Tato režie přišla tak akorát přesně. Deset patnáct let zpátky bych věcem, o kterých se má hrát, možná moc nerozuměl a měl nejspíše tendenci je ironizovat, ne-li zesměšňovat. Teď je naprosto chápu a myslím, že těm situacím rozumím, přestože zůstávám Adamem (a tak to také zůstane!). Už se nacházím v takové životní etapě, kdy mě už nevytočí situace, že chlap a ženská má na stejnou věc naprosto odlišný názor. A nad tím vším je to nejpodstatnější: každá ženská, bez ohledu, jestli je z Ameriky, z Libanonu, nebo z Nuslí, ví, nebo alespoň tuší, co mateřství obnáší. Tedy že se musí něčeho vzdát, něco obětovat. Nejsem si jistý, zda všichni Adamové by to dokázali.“


V hereckém, ryze dámském, obsazení také nebudou chybět tváře známé z muzikálu Láska je láska. Maminy si zahrají Markéta Schimmerová Procházková, Markéta Poulíčková, Kateřina Pechová nebo Tereza Hálová. Poprvé se na jevišti Divadla Lucie Bílé naopak představí herečka Iva Pazderková, která ztvární právničku Brooke, a Pavlína Ďuriačová jako sarkastická Barb.

Iva Pazderková s přijetím role v tomto muzikálu neváhala: „Vstoupila jsem, a připadám si v tomto divadle jako doma“. Pochvaluje si i jiný styl práce, než se kterým se potkává na velkých jevištích.

V tuto chvíli jsou podzimní termíny uvádění muzikálu Maminy již známy (20. a 23. září, 7. – 9. října a 19. – 20. listopadu) a zahájen byl také předprodej vstupenek.


Představení nedoprovodí živá hudba, ale pouze z nahrávky. „To však proto, že původní orchestrace je poměrně „chudá“, využijeme bohatší verzi, která nám byla poskytnuta,“ vysvětlil Adam Novák.
„Ovšem u dalšího chystaného muzikálu již zvažujeme, že živá hudba by byla,“ uvedla na závěr principálka Lucie Bílá a zároveň naznačila, že bude na další skvělé téma, a to krize středního věku... :)

zpracoval + foto: Michal Novák
.