Z tiskových konferencí

My herci jsme magoři taky
vydáno: 3.3.2016
Komediální hra Noc bláznů autorského dramatika Louise Nowry začíná být stálicí na našich divadelních jevištích, uvedlo ji například ostravské Divadlo Petra Bezruče, pražská Fidlovačka, Divadlo J. K. Tyla v Plzni, často ji vyhledávají studentská divadla. V Městských divadlech pražských nás tedy nečeká dramaturgický „objev“, tvůrci v čele s režisérem Pavlem Khekem nezastírají, že do repertoáru MDP přibude pravděpodobně divácky velmi vděčný titul, který si klade za cíl pobavit (což je ale, jak známo, na divadle jedna z nejtěžších disciplín). Zároveň si můžete být jisti, že dramaturgie Městských divadel pražských by nesáhla po hře, které chybí poselství a určitý přesah do našich životů.

Oldřich Vízner (foto: Michal Novák)
Oldřich Vízner (foto: Michal Novák)


Aleš Bílík, Pavel Juřica, Stanislava Jachnická, Radim Madeja, Veronika Gajerová, Michael Vykus (foto: Michal Novák)
Aleš Bílík, Pavel Juřica, Stanislava Jachnická, Radim Madeja, Veronika Gajerová, Michael Vykus (foto: Michal Novák)


Komedie Noc bláznů (v originále jako „Così“, dle názvu Mozartovy opery Cosi fan tutte) stírá hranici mezi tím, kdo je vlastně normální a kdo blázen. Hra zavádí diváky do prostředí psychiatrické léčebny a nabízí jim možnost nahlédnout do divadelního zákulisí. Mladý nezkušený režisér totiž dostane za úkol režírovat hru v prostorách místního psychiatrického ústavu. Jelikož je momentálně nezaměstnaný, z nouze tuto práci přijme. Ve vyhořelém divadelním sále chtějí chovanci nazkoušet operu, ačkoli nikdo neumí zpívat, a jejich chování režiséra nejednou přivede do svízelné situace. Jak nakonec ono „představení“ dopadne, uvidíte od 12. března v Divadle Rokoko. Mladého režiséra si zahraje nová posila souboru Městských divadel pražských Michael Vykus (známý divákům již z Jihočeského divadla nebo Městského divadla v Mostě). „Do nového angažmá přicházím se stejnou nejistotou a nízkým sebevědomím jako ta moje postava ve hře z prostředí blázince,“ směje se Michael Vykus.
„Blázny“ si pak zahrají Pavel Juřica, Nina Horáková, Veronika Gajerová, Aleš Bílík, Diana Šoltýsová, Radim Madeja v alternaci s Michalem Balcarem a Oldřich Vízner. Sociální pracovnici zodpovědnou za tento arteterapeutický experiment pak ztvární Stanislava Jachnická. „Kdo pracuje v takovém zařízení, asi také nemůže být úplně v pořádku, ale to už je na divácích, aby poznali, jaká je její diagnóza,“ poznamenala ke své roli. Ostatní se představili takto:
„Já jsem polarický egoista a autista dohromady.“ (Pavel Juřica)
„Vdavekchtivá, živočišná, pudová, zkratkovitá, žravá a má u sebe jistou zbraň.“ (Veronika Gajerová)
„Bipolární afektivní porucha,“ (Oldřich Vízner)
„Holka, co je něčím zklamaná, hledající útočiště.“ (Nina Horáková)
„S traumatem.“ (Diana Šoltýsová)
„Málomluvný uzavřený právník.“ (Radim Madeja)
„Pyroman se sklony k agresi, s problémy s matkou a sexem.“ (Aleš Bílík)

Diana Šoltýsová, Nina Horáková (foto: Michal Novák)
Diana Šoltýsová, Nina Horáková (foto: Michal Novák)


Většina herců, až na výjimky, kteří si naopak na diagnóze zakládají, přiznává, že role jsou pro ně „těžkým“ protiúkolem. Z všechny to shrnula Nina Horáková: „Uchopení rolí hodně svádí k nějakým karikaturám. Kolikrát jsme zjistili, jak právě tohle by na jevišti absolutně nefungovalo. Musíme spíš vycházet ze sebe, hrát to přes něco jiného než přes určité konkrétní projevy závislostí. A najít pro ně tu adekvátní míru.“

Tradiční tiskové setkání k nové inscenaci proběhlo v Divadle Rokoko hodně netradičním způsobem. Celé si to vzal na povel režisér Pavel Khek, který si odmoderoval pečlivě připravenou půlhodinku nabitou informacemi a pohotovými reakcemi herců. Došlo i na pracovní videoukázku natočenou při jedné ze zkoušek. Tento způsob prezentace byl podle Pavla Kheka zvolen jako součást terapie nazvané „Boj s nervozitou před blížící se premiérou“.

Stanislava Jachnická, Radim Madeja, Veronika Gajerová, Michael Vykus, Pavel Khek (foto: Michal Novák)
Stanislava Jachnická, Radim Madeja, Veronika Gajerová, Michael Vykus a režisér Pavel Khek (foto: Michal Novák)


Jestli čekáte na očekávaný bonmot, který musel zaznít, tady je: „Podobnost prostředí léčebny a divadla? Je to stejné! Panoptikum těch různých charakterů a nuancí těch povah najdete v divadle minimálně hodně podobné. My herci jsme totiž magoři taky.“ (Pavel Juřica to však pronesl se smrtelnou vážností, takže na tom asi něco bude...)

Aleš Bílík (foto: Michal Novák)
Aleš Bílík (foto: Michal Novák)


„Autor pro nás nepřestává být inspirativní v tom, jakým způsobem dokázal poměrně drsné fragmenty ze svého života, resp. života jeho rodiny přenést na papír, a hlavně vyrovnat se s tím. Jeho někteří příbuzní si totiž ničím nezadají s postavami z McDonaghových her. Kromě toho, že si raději změnil i jméno, vypořádal se s těmi stigmaty s ohromnou komediální nadsázkou,“ říká Pavel Khek. (Autor, původním jménem Mark Doyl, má irské předky.) „Tato jeho hra v sobě snoubí dvě věci, které na divadle spolehlivě fungují: prostředí blázince, kde se dějí divné věci, tedy jakýsi mikrosvět, který je ovšem obrazem našeho světa, a k tomu se přidává princip divadla na divadle. To jsou ty nejlepší předpoklady pro vznik celé řady katastrof, jak se na správnou komedii sluší a patří. Jak to asi dopadne, když bojácný režisér pracuje s „divadelním souborem“ složeným z pyromana, mýtomana, narkomanky, hudebníka závislého na lithiu, koktajícího právníka a dalších a dalších diagnóz...“

Stanislava Jachnická, Radim Madeja, Veronika Gajerová (foto: Michal Novák)
Stanislava Jachnická, Radim Madeja, Veronika Gajerová (foto: Michal Novák)


O týden později, 19. března, se v Divadle ABC odehraje světová premiéra inscenace Proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách, kterou připravuje režisér Miroslav Hanuš. Hudební revue čerpá z knižních bestsellerů manželů Peasových, jež zkoumají rozdíly mezi myšlením žen a mužů. Poznatky z oboru výzkumu mozku, z evoluční biologie, psychologie a sociologie předkládají čtenářům humorným a čtivým způsobem. Miroslav Hanuš originální nápady předlohy upravil a převedl do jevištního tvaru, ve kterém nebudou chybět písně, živý orchestr a spousta humoru, který se často dotýká věcí, jež ve skutečnosti příliš veselé nejsou. Na jevišti uvidíte Jitku Smutnou, Zdeňka Velena, Lucii Pernetovou, Martina Písaříka, Jiřího Klema, Lukáše Jurka, Radima Kalvodu a další.

-mys-