Počet komentářů: 0
Nový komentář

Za oponou

Osmý světadíl - hit-muzikál s písněmi Elánu
[vydáno: 4.5.2011]
Milovníci skvělé hudby a podmanivých textů slovenské legendární skupiny Elán nechť zbystří pozornost. A možná nejen oni. Elánovské hity, kultovní už pro několik generací posluchačů, se poprvé dostávají na divadelní jeviště. Jako základní stavební kámen velkého česko-slovenského hit-muzikálu nazvaného Osmý světadíl. Příznivci Elánu jistě okamžitě odtuší, že muzikálu dalo jméno první album této skupiny, které vyšlo před 30 lety. To už je důvod ke vzpomínce a malé oslavě, a tak producent a ředitel Divadla Kalich Michal Kocourek připravil pro Jožo Ráže, Vašo Patejdla a Jano Baláže překvapení – velký dort s třiceti svíčkami. Pak přišel v pražském hotelu Mövenpick čas na představení chytaného projektu.

Důležité je hned zdůraznit, že muzikál Osmý světadíl nevypráví o osudech skupiny Elán! Libreto je od toho zcela odtažité. Půjde o zcela původní příběh o lásce, touze a pominutelnosti okamžiku štěstí.
„Chtěli jsme se přiblížit klasickým kusům světového muzikálového repertoáru, ctíme jejich styl. Osmý světadíl se opírá o kvalitní muziku i texty a o silný příběh. Vedle pěveckých čísel v něm najdou velký prostor tanec i činoherní party. Věříme, že dokážeme diváky rozesmát, ale také dojmout. Kapela Elán a texty Borise Filana v sobě nesou mnohá poselství. Jejich písničky vyprávějí příběhy, které jsme všichni prožili nebo prožíváme. Už proto je krásné tento muzikál připravovat,“ říká spoluautor libreta, režisér a choreograf Ján Ďurovčík.

Ján Ďurovčík, Jano Baláž, Jožo Ráž, Vašo Patejdl
Ján Ďurovčík, Jano Baláž, Jožo Ráž, Vašo Patejdl


Diváci se mohou těšit na takové hity skupiny Elán, jako jsou například Stužková, Valiace se kamene, Královna bielych tenisiek, Vymyslená, Láska moja, Neviem byť sám, Kaskadér a nesmí chybět ani Voda, čo ma drží nad vodou. K výběru těchto nestárnoucích skladeb přibudou dvě zbrusu nové písně skupiny Elán, napsané speciálně pro tento muzikál. Kapela půjde do nahrávacího studia ještě před prázdninami.

Premiéra muzikálu se uskuteční zanedlouho, v září v pražském Divadle Kalich a poté v listopadu na Slovensku. Herecké obsazení přesto dosud je drženo pod pokličkou. „Ať už se v hereckém obsazení objeví jakékoli jméno, největší hvězdou tohoto muzikálu jsou hity skupiny Elán a zárukou vybroušené muzikálové show je Ján Ďurovčík,“ odvádí pozornost jinam producent Michal Kocourek. Divadlo Kalich v tuto chvíli má za sebou několik kol konkurzů na obsazení hlavních rolí i míst v company, ve kterých bojovalo na čtyři stovky zájemců. „Nehledali jsme pouze skvělé zpěváky, pouze skvělé tanečníky, pouze skvělé herce, my jsme hledali „muzikálová monstra“. Tedy lidi, kteří všechny tři vyjmenované profese zvládají na výjimečné úrovni,“ popisuje náročné požadavky Ján Ďurovčík.
Michal Kocourek k tomu doplnil: „V současné chvíli herecké obsazení pilujeme. V první řadě nám šlo o to najít talenty, kteří beze zbytku splňují nároky této náročné divadelní disciplíny. V Divadel Kalich v tomto smyslu neděláme kompromisy a už dlouhá léta se nám to vyplácí. I nyní jsme byli v této snaze úspěšní, jakkoli to výběr nebyl snadný. Jedno je v tuto chvíli jisté: představíme ty nejlepší z nejlepších muzikálových herců u nás.“ Mimoděk bylo dodáno, že při předváděčce před členy legendárního Elánu mnozí najednou byli kvůli trémě „poloviční“. Ale to se spraví. Nezbývá než čekat na finální odtajnění, kdo se v seznamu účinkujících objeví aneb kdo jsou údajně těmi nej z nej v branži česko-slovenského hudebního divadla. Každá země přitom bude mít své vlastní obsazení.

Muzikál Osmý světadíl Divadlo Kalich promění. Scénograf Martin Černý využije jeviště tak, jak zatím využito nebylo. Scénografie má být velmi dynamická, má umožňovat rychlé střídání prostředí příběhu. Velice osobitá by měla být také práce se světlem, na jevišti například budou čtyři tisíce žárovek.

Z popsaného a na tiskové konferenci zachyceného je tedy zřejmé, že divák má zatím jedinou jistotu, a to jaké skvělé písně v tomto hit-muzikálu zazní. Tato informace podle slov Michala Kocourka stačila k tomu, aby se již zaprášilo po třetině vstupenek. „Ani jsme ještě nespustili naplánovanou reklamní kampaň, takový zájem nás upřímně mile překvapil.“

-mys-
(s využitím tiskových materiálů Divadla Kalich)Komentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.