Počet komentářů: 0
Nový komentář

Za oponou

Rok 2012 - rok Pomády
[vydáno: 4.6.2012]
40. výročí premiéry Pomády na newyorské Broadwayi si připomíná celý divadelní svět. Nové nastudování hlásí vedle 27 produkcí ze čtyř kontinentů také pražské Divadlo Kalich. Práva jsou zakoupena na sto repríz. Premiéra se uskuteční 6. září tohoto roku za účasti nejslavnějšího představitele Dannyho – Johna Travolty!

Michaela Doubravová, Zbyněk Fric, Ján Ďurovčík, Michal Kocourek, Nela Pocisková, Roman Tomeš, Přemysl Pálek
Michaela Doubravová, Zbyněk Fric, Ján Ďurovčík, Michal Kocourek,
Nela Pocisková, Roman Tomeš, Přemysl Pálek


Autoři Jim Jacobs a Warren Casey uvedli své dílo nejdříve s amatérskými herci v malém divadélku v zapadlém koutu Chicaga a za rok, konkrétně 14. února 1972, se Pomáda ocitla už rovnou v muzikálové Mekce. A zrodil se fenomén. Pomáda patří mezi nejdéle uváděné tituly v muzikálové historii. Celkem byla přeložena do 37 jazyků. Divácké rekordy ve všech zemích trhala také její filmová verze s Johnem Travoltou a Olivií Newton John v hlavních rolích.

Zbyněk Fric, Ján Ďurovčík
Zbyněk Fric, Ján Ďurovčík


Herecké obsazení nového pražského uvedení vzešlo z náročných konkurzů s rekordní účastí čtyř stovek zájemců o role, další stovka zpívajících tanečníků se utkala o místa v company. „Kritéria našeho výběru se dají pojmenovat velice jednoduše: výjimečný talent po stránce taneční, pěvecké i herecké. Výkony účinkujících musí být excelentní ve všech třech složkách. Pomáda je muzikál, u kterého v tomto smyslu nelze přivřít ani jedno oko. A nepovažuji za náhodu, že se do finálního obsazení Pomády probojovalo poměrně dost jmen z našich muzikálů Robin Hood a Osmý světadíl. Také u těchto titulů jsme při výběru nehleděli na nic jiného než na komplexní umělecké dispozice každého herce a na jeho chuť své nadání dále rozvíjet,“ vysvětluje producent Michal Kocourek.V hereckém týmu Pomády se sešly přední tváře nastupující generace muzikálových profesionálů, kteří už stačili přesvědčit o svých kvalitách. Na tiskové konferenci ansábl zastupovali představitelé „travoltovského“ Dannyho Roman Tomeš, Přemysl Pálek a Jan Kříž (ten v převtělení do své druhé postavy Johnnyho Casina) – všichni tři už mají na svém kontě velké role. Představitelky hlavní dívčí role Sandy reprezentuje jeden z nejvýraznějších talentů slovenské hudebně – divadelní scény Nela Pocisková, čerstvě ověnčená cenou OTO (obdoba TýTý) jako nejpopulárnější zpěvačka Slovenska. V Čechách si diváky i odbornou kritiku získala svými výkony v hlavních ženských rolích muzikálů Robin Hood a Osmý světadíl.
Ve výraznou osobnost své herecké generace dle odborníků zraje Michaela Doubravová, jež se představí jako Rizzo, mezi velice respektované tuzemské muzikálové herce se vypracovali Tomáš Savka (zde Kenickie), Ivana Korolová (Jane) a rozhodně ne v poslední řadě Zbyněk Fric, který si dlouhodobý respekt publika i recenzentů vybudoval právě také na roli Dannyho, jíž ztvárnil v první pražské inscenaci Pomády, nyní bude hrát Johnnyho Casina. Obsazení Anděla a učitelky Miss Lynch bude známo až v červenci, kdy se začne s ostrými zkouškami.Režisér Ján Ďurovčík tento muzikál režíroval v Praze již před jedenácti lety. Sám o sobě řekl, že byl tehdy živelnější, dnes je intelektuálnější a rozhodl se to v nové Pomádě namíchat. Tehdejší choreografie i zbrusu novou celkovou koncepci. V konkurzu si vybral většinu svých stálic, s nimiž pracoval už na jiných muzikálech divadla Kalich. „Ve většině svých inscenací se snažím vsadit na hodnoty jistota versus talent. Vybraní herci navíc musí od začátku fungovat dohromady jako tým. Záleží mi na tom, aby se v obsazení našli lidé, od kterých se druzí můžou v průběhu zkoušení učit a tahali se navzájem výš a výš. Ten proces vzniku je pro mě nesmírně důležitý,“ říká Ján Ďurovčík. „Prozradím vám jeden paradox,“ pokračuje, „zjistil jsem, že lidé mají o tomto muzikálu jinou představu, než jakou by ve skutečnosti měli mít. Po pěvecké stránce nepatří mezi špičku těch úplně nejtěžších – jistě, je v něm těžké zpívání, ale například Osmý světadíl je pěvecky o poznání náročnější. Na druhou stranu je Pomáda herecky obtížnější, než by se možná mohlo na první pohled zdát. Činohry je v ní dost a je zrádná: herectví tu je stylizované, musí být proto jemné, aby nevyznělo trapně. Tanečně je Pomáda záludná v jednom zásadním ohledu. Tanec je dopředu určený. V Pomádě chce publikum vidět osobitý styl, kteří vytvořili John Travolta s Olivií Newton John. Dosáhnout toho není vůbec jednoduché.“
...a jedem!!!


Představitelé Dannyho se shodli na tom, že poprat se s kultem Johna Travolty je velký oříšek. Herečka Michaela Doubravová se na tiskové konferenci přiznala, že se jí rolí v Pomádě splnil velký dětský sen.

Nela Pocisková, Michaela Doubravová
Nela Pocisková, Michaela Doubravová


Producent a ředitel Divadla Kalich Michal Kocourek na tiskové konferenci sdělil (ke všeobecnému překvapení), že oslovil Johna Travoltu, nejslavnějšího Dannyho, a on prý souhlasil a na pražské uvedení přijede! Na otázku, proč Pomáda v Kalichu Michal Kocourek řekl: „Po třinácti letech, kdy jsme uváděli naše původní muzikály, rozhodli jsme se sáhnout k produkci světového muzikálu a vyzkoušet si to obráceně.“
Kostýmy připravuje Zuzana Straková, herci na tiskové konferenci však pózovali v oblečení, které Pomádu jen mělo připomenout – byly to jen jakési citace, na skutečné kostýmy si budeme muset počkat na září.
K muzikálu se připravuje nová nahrávka, velkolepá scéna (na níž nebude chybět ani červený Cadillac), inscenace má podobně jako u Osmého světadílu pracovat s výrazným light-designem.-sar-
[foto: Michal Novák, Šárka Schmarczová]Komentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.