Z tiskových konferencí

Zlodějíčkovské komediální drama v Ungeltu
vydáno: 12.12.2019
Pražské Divadlo Ungelt vsází na dramaturgii kvalitních novinek, které není možné většinou nikde jinde v Česku vidět. Nyní se mu podařil husarský kousek. V prosinci totiž uvede inscenaci hry Housle, jejímž autorem je Dan McCormick, a to dokonce v evropské premiéře. Trojice atraktivního hereckého trojlístku ve složení Jiří Langmajer, Pavel Liška a Milan Hein ji připravuje v režii české divadelní legendy Ladislava Smočka.

„Ladislav Smoček se nám několikrát svěřil, že se do Ungeltu rád vrací i proto, že u nás cítí stejnou svobodu a přátelskou atmosféru jako ve svém Činoherním klubu,“ říká dramaturg připravované inscenace Pavel Ondruch.

O čem hra nezávislého newyorského herce a písničkáře Dana McCormicka pojednává? „Celý příběh se odehraje v krátkém časovém úseku a jeho dynamická zápletka se točí překvapivě kolem houslí... Sledujeme příběh dvou nešťastných bratrů a světem znaveného krejčího, kterým se nečekaně dostanou do rukou cenné stradivárky z roku 1710 v hodnotě 4 miliónů dolarů a stojí před těžkou otázkou - vrátit cenný nástroj, nebo jej zpeněžit a začít konečně naplno žít?,“ přibližuje napínavý děj Pavel Ondruch.

Zlodějíčkovské komediální drama odhalí pohnutou rodinnou minulost i sílu charakterů. Doposud se oba bratři protloukali newyorskými ulicemi jen těžko. Všechno se ale může změnit...

Jiří Langmajer
Jiří Langmajer


„Ladislav Smoček se s Jiřím Langmajerem již setkal v roce 1998 při své pohostinské režii Horváthových Povídek z Vídeňského lesa v Divadle na Vinohradech. Pavel Liška ke konci devadesátých let v Bouřlivém jaru u nás v Divadle Ungelt přezkoušel roli za Ondřeje Vetchého. A s Milanem Heinem Ladislava Smočka pojí dlouholeté přátelství – duo režiséra a principála po tolika letech plodné spolupráce prostě muselo přerůst, alespoň pro jednou, v partnerství režiséra a herce,“ dodává dramaturg.
„Ředitele a majitele Divadla Ungelt jsem umrtvil, s pokorou vůči režiséru Smočkovi a báječným kolegům jsem vstoupil do Ungeltu jako (příležitostný) herec…,“ glosuje Milan Hein.

„Pro Ungelt je obrovská pocta, že po jedenácté se sem vrací pan Ladislav Smoček. Jeho režijní vedení je velká škola nejen pro herce, ale i pro mě jako dramaturga,“ dodal Pavel Ondruch.

„Dělám tady nesmírně rád,“ říká Ladislav Smoček. „Jak asi víte, patřím především do Činoherním klubu, ale metoda práce se v Ungeltu vlastně vůbec neliší. Máme před sebou text, který je příležitostí k detailní práci. S rozkoší toho využívám, protože mám k dispozici skvělé herce a pracuje se zde přece jen méně svázaně než třeba ve velkých divadlech,“ pochvaluje si režisér, který letos oslavil již sedmaosmdesátku!

Hra Housle (v originále The Violin) měla premiéru na konci roku 2017 v New Yorku. „Byla sice přeložila do italštiny, ale v Itálii se ještě nerealizovala. My jsme tak v Evropě první… Plakát pražské inscenace si autor hrdě postnul na svůj facebook. Je nadšený z toho, že to bude první uvedení na - jak sám říká - mezinárodním poli,“ směje se Pavel Ondruch, který s autorem, jenž vzešel z newyorské nezávislé scény, vedl na dálku rozhovor – najde ho v programu k inscenaci.

Pavel Liška, Jiří Langmajer, Milan Hein
Pavel Liška, Jiří Langmajer, Milan Hein


„Pro mě tato práce skýtá velké dobrodružství,“ uvedl na setkání s novináři Jiří Langmajer. „Byl jsem zvyklý hrát poměrně velké dramatické role, tady se učím pracovat v týmu. I když to hrajeme jen ve třech, hra si týmovou práci doslova žádá, jinak by nefungovala.“

Slavnostní premiéry inscenace hry Housle jsou naplánovány na 17. a 18. prosince. Zájem diváků o novinku je poměrně značný (bohužel komorní prostředí Divadla Ungelt neumožňuje uspokojit momentální poptávku), ale divadlo oznámilo, že již brzy půjdou do prodeje další reprízy v jarní části sezony.
.