Zaostřeno na ...
Divadlo Na Jezerce

Jan Hrušínský: Ruce nám svazuje, že nevíme, za jakých podmínek bude možné hrát
[28.4.2020]
Ředitel Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský mi prozradil, s jakými potížemi se kvůli koronavirové pandemii jeho divadlo právě potýká. Poodhalil i plány na další sezónu a vysvětlil, proč nakonec nedošlo k realizaci kdysi zamýšlené letní scény.

…ptal se Jiří Landa…

Co se nyní děje v Divadle Na Jezerce?
Paradoxně mám dojem, že v kancelářích divadla je víc práce než za plného provozu. Ruce nám svazuje skutečnost, že nemáme žádnou informaci, za jakých podmínek bude možné znovu začít. Rychle se měnící termíny, od kdy divadla budou moct zase hrát, také příliš nepomáhají. Slyšeli jsme, že od 8. června, poté od 25. května. Bez upřesnění pro kolik diváků, jestli s rouškami a podobně. Vláda hraje s občany zábavnou hru Uhodni sám a na nic se neptej. Vláda rozhodla, že od 28. dubna se například začnou vybírat pokuty za stání na modrých zónách - ty jsou i v parku na Jezerce kolem divadla. Město Praha naopak říká, že vybírat pokuty za parkování bude až od 11. května. Občane, vyber si. Člověče, nezlob se. Snažíme se přesunout cca osm tisíc diváků, kteří na Jezerku měli zakoupené vstupenky, na pozdější termíny, které ale zatím neznáme.

Uzavření divadel vás zasáhlo v době příprav novinky Ze Života Čapka. Dáváte ještě naději tomu, že by k premiéře došlo do konce sezóny?
Ne. Bohužel to za daných okolností není možné. Premiéru přesouváme na 24. září a 22. a 23. září jí budou předcházet dvě veřejné generálky od 11:00 hodin. Naštěstí jsme stihli od začátku roku uvést dvě jiné premiéry - a sice Coburnův Gin Game a Genoveseho Naprosté cizince. Ti měli premiéru 5. března a první reprízu vyprodanou do posledního místa jsme už byli nuceni zrušit. Takže se těšíme i na tato nová představení.

Ještě k předchozí otázce. Bude se jednat o Čapkovu životopisnou hru?
Nová hra Ze Života Čapka je spojením jeho osudových životních událostí a tvorby. Obojí se ve hře Petra Vacka prolíná nenásilně, s citem a humorem. V titulní roli českého spisovatele, který dosáhl světového uznání, uvidíte Daniela Švába, znát ho můžete z úspěšné inscenace Pánský klub.

Při otevření Divadla Na Jezerce jste mimo jiné plánoval hraní v tamním parku. Nenadešel nyní čas pokusit se aspoň na několik večerů tento někdejší plán oživit a uvést několik inscenací open air během léta?
V minulosti jsme o letní scéně i oživení altánu v parku na Jezerce uvažovali a udělali jsme si propočty možností i finančních nákladů. Bohužel čísla jsou neúprosná a spojení zázemí divadla a vzdálenějšího altánu je nereálné nejen po technické stránce. Hlavní náplň naší činnosti a účel pronájmu areálu na Jezerce je kvalitní divadlo, které nás zaměstnává na sto procent.

Jaká konkrétní opatření města či Ministerstva kultury by vám coby divadelnímu podnikateli pomohla?
V každém případě rovné podmínky pro podnikání. A v neposlední řadě vymahatelnost práva. Obojí bohužel v České republice neexistuje. Od Ministerstva kultury jsme neobdrželi kulturní grant ani jednou a je pravda, že už o něj mnoho let nežádám. Nedávno mi současný ministr kultury Zaorálek osobně sdělil, že Divadlo Na Jezerce do kultury nepatří, protože jde o byznys a ten on nikdy podporovat nebude. Naše divadlo prý spadá pod Ministerstvo průmyslu a obchodu. Nechtějte po mně, abych jeho způsob uvažování o kultuře komentoval. Musel bych se totiž pozastavit nad skutečností, že nejtvrdší byznysmeni v kultuře, totiž někteří šéfové tzv. příspěvkových organizací, jsou podporováni už přes dvacet let částkami, které se za tu dobu dají počítat na miliardy korun. Grant HMP pro Divadlo Na Jezerce ve výši 1,5 milionu na rok, a to nám některé roky magistrát neschválil vůbec nic, mi v této souvislosti připadá úsměvný. Je ale možné, že tito ředitelé bez téměř stovky milionů dotací ročně - a to jen z magistrátu - divadlo dělat neumí. Chápu, že chtít po takových lidech rovné podmínky je nemožné. Jsou zvyklí na pohodlný a léta neměnný dotační systém, a přitom prodávají vstupenky stejně komerčně jako Divadlo Na Jezerce, jenže do mnohonásobně větších sálů. Takže příjem ze vstupného je u nich tím pádem také mnohonásobně vyšší, jenže málokdy o něm od nich uslyšíte.

Mohl byste poodhalit novinky, na které se diváci mohou těšit v příští sezóně?
Jak už jsem řekl, sezonu zahájíme Vackovým Čapkem. Na závěr roku už nyní připravujeme také původní českou hru autora i režiséra Jana Jirků s Milanem Šteindlerem a Janem Slovákem v hlavních rolích. Jde o téma, které mě - a jak se ukázalo i autora hry a zmíněné herce - zajímá už mnoho let. Jsem přesvědčen, že premiéra plánovaná na 10. prosince vzbudí mnoho vášní a zajímavých ohlasů, na které se v divadle těšíme už dnes.

Čím vám Jezerka udělala v poněkud kratší sezóně velkou radost?
Naprostí cizinci a Gin Game jsou jakýmsi vrcholem naší práce za poslední tři roky, pozvolna se rozrůstá i herecký soubor divadla o osobnosti, se kterými je radost pobývat při společné práci i po ní a osobně mám radost ze sehraného týmu v zázemí divadla, který je podle mého názoru nejlepší, jaký jsem kdy na Jezerce měl.
.