Rozhovor

Michal Kocourek: V září ohlásíme významný herecký přestup do týmu Divadla Kalich
vydáno: 30.5.2020
…ptal se Jiří Landa…
foto: Lenka Hatašová

Řediteli Divadla Kalich Michalovi Kocourkovi jsem položil nejen otázky ohledně Hvězdného léta pod Žižkovskou věží, které se letos bude, byť s malými změnami, nakonec opravdu konat… V rozhovoru se však dozvíte i to, proč se Divadlo v Rytířské přejmenovalo na Komorní divadlo Kalich, a co se na této činoherně muzikálové scéně v příští sezóně chystá.


Jak dlouho jste se rozmýšlel, zda uskutečnit letošní ročník Hvězdného léta pod Žižkovskou věží?
Nebyla to otázka rychlého rozhodnutí na první dobrou. Zatím stále platné restrikce ze strany státu velmi výrazně omezí kapacitu hlediště a nás dostávají na samotnou mez ekonomické udržitelnosti provozu letní scény. Takže coby subjekt nedotovaný městem ani státem jsme nejdřív pochopitelně museli hodně počítat. Nicméně nakonec jsem si řekl, že to riskneme, protože by mi přišel už nezdravý ten stav, kdy by naši diváci i herci museli stále sedět doma. Prostě považuji za důležité zase hlavně hrát. Věřím, že lidé budou po tak dlouhé době chtít si jít vyčistit mysl a zase se normálně bavit. Kulturu chápu jako jeden ze symbolů návratu k běžnému životu a jako nejlepší způsob, jak z hlavy dostat tu tříměsíční mediální masírku.

S jakými omezeními mají diváci počítat a pro kolik diváků budete hrát?
Momentálně se nedostaneme nad nějakých pětatřicet procent kapacity hlediště. Stále sledujeme vyjádření vlády, která slíbila mimořádná opatření do léta i v průběhu léta ještě rozvolňovat. Samozřejmě že i my máme bezpečí a zdraví diváků na prvním místě, to je jasné. A uděláme pro ně maximum. Vedle standardní dezinfekce všech prostor povoláme na pomoc i stroje čistící areál od virů ozónem.

Dotkne se současná situace nějak repertoáru letní scény?
Byli jsme nuceni upravit začátek provozu letní scény. Hvězdné léto pod Žižkovskou věží rozeběhneme o týden později oproti původním plánům, tedy od 1. července. Teď už ale k žádným dalším změnám docházet nebude.

Původní bloky muzikálových inscenací Osmý světadílPomáda ale neodehrajete. Proč?
S muzikály jsme se museli pro letošní léto rozloučit, neboť jde o ekonomicky i provozně tak náročná představení, že je při omezené kapacitě hlediště nemůžeme odehrát. Navíc jejich uvedení na Hvězdném létě by si vyžádalo napřed značné investice do technického vybavení, s nimiž jsem původně počítal, ale po čtyřech měsících nedobrovolné nečinnosti si je zkrátka momentálně nemůžeme dovolit. Takže se na muzikály můžeme těšit až od září v Divadle Kalich.

Jak pandemie ovlivní příští sezónu Divadla Kalich?
Kdybych měl po ruce křišťálovou kouli, možná bych vám uměl odpovědět. Ale žádnou nemám, takže musíme počkat, co nám o chuti diváků přijít se bavit do divadel prozradí následující letní měsíce. Ekonomicky pandemie ovlivnila chod divadla samozřejmě naprosto zásadně. Pokud jde o program, jedinou změnou je posun obnovené premiéry muzikálu Horečka sobotní noci ze září na listopad.

Na jaké novinky se vaši diváci mohou v příští sezóně těšit?
Kromě zmíněného návratu Horečky, o který si diváci hodně psali, to bude premiéra činoherní Silnice na motivy slavného Felliniho filmu s Bárou Hrzánovou a Radkem Holubem v hlavních rolích, přeložená z dubna na 1. října. Plánujeme například i novinku s Janou Paulovou a v září ohlásíme jeden významný herecký přestup do týmu Divadla Kalich. A pokud se bude vše vyvíjet dobře, pustíme se také do příprav muzikálu Pokrevní bratři.

Poodhalil byste tvůrčí tým a obsazení muzikálu Pokrevní bratři?
Nastudování Pokrevních bratrů jsem svěřil Jánu Ďurovčíkovi a moc se na jeho pohled na tento mimořádný příběh těším. Obsadit hlavní role se nám podařilo opravdu exklusivně, uvidíme, co s časovými možnostmi těchto dost vytížených herců udělá nová situace a nové termíny různých filmových natáčení. Každopádně platí, že raději hýbneme s datem uvedení, než abychom uhnuli z kvality obsazení.

Z jakého důvodu došlo k přejmenování Divadla v Rytířské na Komorní divadlo Kalich? Kdy jste nad změnou názvu začal uvažovat?
To byl můj dlouhodobý plán, který jsem nosil v hlavě už od chvíle, kdy jsme v Rytířské začali uvádět činoherní tituly. Jen jsem čekal, až se v repertoáru nakumulují a z této scény se stane divadlo pro komorní činohru s pestrým výběrem. Chci, aby diváci věděli, že obě divadla spolu souvisejí třeba už jen tím, jak ke svým inscenacím přistupují stejně poctivě.

Otázka na závěr. Může si divadelní ředitel kromě finančních ztrát odnést z letošní situace i něco dobrého, pozitivního?
Přiznám se vám, že pozitiva zatím pořád hledám. Nicméně určitě mezi ně patří ta velká vlna solidarity v prvních týdnech karantény, kdy nám diváci psali moc krásné věci. Viděli jsme, že pro ně nejsme jen zábavou na jeden večer, ale že jsme se jim do životů zavrtali mnohem hlouběji. Toho si nesmírně vážím. Ohromnou podporu pro nás představovali a stále představují lidé, kteří se vzdávají svých vstupenek na zrušená představení, nechtějí jejich náhradu a pořizují si vstupenky nové, aby nás tímto podrželi. Za to jim chci moc poděkovat.
.