Zpráva

420PEOPLE vykreslí amorální chování jedinců
vydáno: 22.2.2023
Taneční performance volně inspirovaná knihou Aarona Jamese s názvem Assholes: a Theory.

Nový projekt souboru 420PEOPLE v choreografii Sylvy Šafkové v podání dvojice tanečníků Michala Heribana a Viktora Konvalinky zkoumá prostřednictvím současného tance téma eticky problematického charakteru. Chování osob, které Aaron James ve svém filozofickém pojednání jednoduše nazývá „assholles“, je často přehlížené, tolerované, někdy i oslavované, avšak má závažné dopady na život všech okolo. Taneční inscenace Why things go wrong, vytvořená speciálně pro prostor Studia Maiselovka, bude mít premiéru 11. března od 19:30. Vstupenky jsou k zakoupení na GoOut.cz.

Každý zažil situaci, kdy se vše vyvíjelo správným směrem, až se to najednou celé pokazilo. Někdy za to může prostě jen náhoda, někdy za to ale může konkrétní osoba. Tu jsme pak schopni nazývat všemi možnými nelichotivými přízvisky. Jedním takovým slovem a jedním z typů takových osob je člověk, kterého můžeme označit anglickým výrazem „asshole“. Specifické vlastnosti „asshole“ zkoumá a definuje ve své knize Assholes: a Theory, kterou je představení Why things go wrong volně inspirováno, profesor filosofie na Harvardu Aaron James. James v ní uvádí i základní definici „asshole“. Jde o osobu, která si zpravidla systematicky nárokuje používání zvláštních výhod v mezilidských vztazích na základě zakořeněného pocitu oprávněnosti, který ji imunizuje proti stížnostem ostatních. Je to osoba, která se chová bezohledně, aniž by si důsledky svého chování vůbec uvědomovala.

„Samotná skutečnost, že takzvaní ‚assholes‘ mohou být předmětem seriózní filosofické studie, je samo o sobě poměrně neotřelé. Zvolit si takové téma jako inspiraci pro choreografii je možná až trochu bláznivé, avšak za mě velmi aktuální,“ říká choreografka Sylva Šafková a dodává: „Nebezpečí, které ,assholes’ představují, je zejména v tom, že pokud nejste jejich chováním přímo postiženi, mohou vám připadat jako báječní lidé, které budete podporovat a přitom přehlížet následky jejich chování pro ostatní. Inscenace se tak svým námětem v širším chápání dotýká závažného tématu zla v jeho nejběžnější, ale nenápadné podobě.“

Představení využívá mluveného slova jak ke sdělení obsahu, tak i jako substituci hudebního doprovodu. Vedle hudebních skladeb se tak prostorem rozezní i věty, na které volně reaguje choreografie v podání tanečníků Michala Heribana a Viktora Konvalinky.

Premiéra představení Why things go wrong proběhne 11. a 12. března v 19:30 ve Studiu Maiselovka. Vstupenky jsou již nyní k zakoupení v systému GoOut.cz.

Why things go wrong
420PEOPLE

Premiéra: 11. 3. 2023
Reprízy: 12. 3. 2023 / 24. & 25. 3. 2023 / 21. & 22. 5. 2023
Místo: Studio Maiselovka
Délka představení: cca 45–50 min. bez pauzy
Vstupné / snížené vstupné: 450 Kč / 250,- Kč
Choreografie: Sylva Šafková
Text: Jiří Šafka
Účinkují: Michal Heriban, Viktor Konvalinka / 420PEOPLE
Hudba: Hudební koláž
Voiceover: Host 420PEOPLE
Zvukový editing: Golden Hive Studio & Amak Golden
Scénografie, kostýmy: Jiří Šafka, Sylva Šafková
Světelný design: Martin Špetlík
Fotografie: Pavel Hejný
Trailer: Tomáš Vlček


zdroj zprávy: Pavla Umlaufová