Zprávy

1 2  > 
17.7.2020
Divadelní zahrada 2020
Páté pokračování oblíbeného festivalu Divadelní zahrada v romantickém lesoparku prvorepublikové Wolfrumovy vily patřící Českému rozhlasu Sever pořádá ústecké Činoherní studio. Po šest po sobě jdoucích dnů tu uvede pět her ze svého repertoáru a jednou inscenací doplní program pražský Spolek Kašpar. V týdnu od 17. srpna tu pod širým nebem představí komedie Sen noci svatojánské a Benefice aneb Zachraň svého Afričana, hrabalovskou koláž Pábitelé a pro rodiny s dětmi Mikulášovy prázdniny následované letošní domácí novinkou, Bratrstvem kočičí pracky.
číst celý článek
11.2.2020
Hra, ve které jde o všechno
Činoherní studio se hlásí s druhou novinkovou inscenací 48. sezóny. V pátek 14. února uvede v české premiéře divadelní adaptaci stejnojmenného filmu Funny Games rakouského režiséra a scenáristy Michaela Hanekeho, napsali ji Tomáš Loužný a Karel F. Tománek. Na rozdíl od filmové předlohy, jež sází na demonstraci zla, má divadelní verze ambici bavit. Výrazně jí dominuje herní prvek, tedy hra a hráčství.
číst celý článek
2.10.2019
První premiérou nové sezóny Činoherního studia bude Stepní vlk
Ústecké Činoherní studio vstupuje do své 48. sezóny. První premiérou bude divadelní adaptace slavného románu Hermanna Hesseho Stepní vlk. Režisér David Šiktanc a dramaturg Karel F. Tománek jejím nastudováním uzavírají svou třídílnou sérii adaptací významných děl středoevropské literatury.
číst celý článek
3.9.2019
Pohled uměleckého šéfa Davida Šiktance na novou sezónu Činoherního studia
Ústecké Činoherní studio prochází v posledních měsících mnohými změnami, část z nich souvisí s nástupem Davida Šiktance do pozice uměleckého šéfa. Ten formuluje svůj pohled na nadcházející sezonu 2019/20 a seznamuje diváky se změnami.
číst celý článek
24.6.2019
Činoherní studio zinscenuje další Shakespearovu hru
Po dva červnové večery odehraje soubor ústeckého Činoherního studia komedii Sen noci svatojánské na hradě Střekov. Premiéra se koná ve čtvrtek 27. června a první repríza pak v neděli 30. června, obě představení začínají ve 20 hodin. Během léta soubor ČS odehraje Sen noci svatojánské i na Děčínském zámku, na zámku Nový hrad v Jimlíně a také v rámci festivalu Divadelní zahrada. Poté se inscenace přesune pod střechu střekovského divadla. V interiérové verzi Sen noci svatojánské zahájí 48. divadelní sezónu a stane se součástí celoročního repertoáru. Sen noci svatojánské režíruje Filip Nuckolls.
číst celý článek
8.4.2019
Činoherní studio představí českému publiku amerického autora Kennetha Lonergana
V české premiéře se na jevišti Činoherního studia představí hra uznávaného amerického dramatika, scenáristy a režiséra Kennetha Lonergana Lobby Hero. Zároveň to bude vůbec poprvé, kdy se může seznámit s jeho tvorbou český divadelní divák.
číst celý článek
14.3.2019
Činoherní studio v těsném sledu představí čtyři inscenace Williama Shakespeara, jež spojuje touha po moci
Všechny tři díly trilogie Jindřich VI. z repertoáru Činoherního studia a Richarda III. Spolku Kašpar nabídne ústeckým divákům v třetím březnovém týdnu ústecká činoherní scéna na pravém břehu Labe. Zatímco se Richard III. už dočkal své pražské derniéry a Spolek Kašpar ho prezentuje jen velmi výjimečně, trilogie Jindřich VI. se takto kompletně a za sebou na jevišti Činoheráku ukáže poprvé.
číst celý článek
13.2.2019
Slavná morbidní komedie v Činoherním studiu
„Račte dál. Místa je tu dost. Je tu jen ještě jedna mrtvola.“ Činoherní studio uvede svou 4. premiéru sezóny. Bude jí komedie Pan Kolpert německého dramatika Davida Gieselmanna.
číst celý článek
23.11.2018
Činoherní studio přichází s horovým příběhem s pohádkovým koncem
Ústecká činoherní scéna uvede na sklonku podzimu třetí premiéru 47. sezony. Bude jí adaptace známé knižní předlohy Otfrieda Preußlera Čarodějův učeň. Hororový a surový příběh nás zavede do samotného srdce Lužice, do kraje Lužických Srbů ve východním Německu.
číst celý článek
25.9.2018
Černá komedie o zpackané loupeži pro tři herce
Činoherní studio zahajuje sezónu první premiérou na studiové scéně v Obejváku. Režisér Jiří Pokorný se vrací po loňském Pazourovi znovu na ústeckou činoherní scénu, tentokrát s černou komedií pro tři herce s názvem Paškál. Hru napsal Jarol Ostraval, mezi jehož dramatické prvotiny se řadí například Plechovka, text z roku 1999 napsaný pro Činoherní studio. Přímo na míru Obejváku, studiové scéně Činoheráku, Ostraval napsal i Paškál.
číst celý článek
5.9.2018
47. sezóna ústeckého divadla bude pestrá a zároveň konfrontační
Ústecké Činoherní studio vstupuje do 47. divadelní sezóny, která dostala podtitul Kdo s koho. Diváky čeká 8 premiér – 5 na velké scéně, 2 na malé scéně v Obejváku ve třetím patře divadla, a na závěr sezóny jedna premiéra na otevřené scéně pod širým nebem. Dvěma premiérami se završí i tříletý projekt scénických čtení Překročit hranice. Sezónu už tradičně uzavře letní festival Divadelní zahrada v lesoparku Českého rozhlasu Sever. Stálý inscenační tým Činoherního studia posílil David Šiktanc, ten od úvodu sezóny vstupuje na post kmenového režiséra.
číst celý článek
27.6.2018
Divadelní zahrada 2018
Na sklonku letních prázdnin opět ožije kouzelná zahrada Českého rozhlasu Sever v samém centru Ústí nad Labem. Činoherní studio zde opět uspořádá festival nejen o Shakespearovi jménem Divadelní zahrada. Třetí ročník přehlídky se uskuteční v týdnu od 20. do 25. srpna.
číst celý článek
7.6.2018
Jelení troubení a tajemné vábení
Činoherní studio představí poslední premiéru sezony, autorskou inscenaci Anny Klimešové, Borise Jedináka, Kláry Flekové a Mikoláše Ziky. Myslivecký thriller Ticho po pěšině bude odehrán třikrát v ústeckém Letním kině. Souběžně však vzniká i varianta interiérová, ta se objeví v repertoáru divadla v následující sezoně.
číst celý článek
9.4.2018
Gangsterka v Činoherním studiu
Když někdo poruší zavedená pravidla, musí počítat s trestem. A to tím spíš, když jsou právně nevymahatelná. Tam, kde selhává stát, musí vzít obchodníci spravedlnost do svých rukou. Činoherní studio jako svou čtvrtou premiéru sezóny uvede gangsterku Pazour britského dramatika Howarda Barkera. Režíruje Jiří Pokorný, který se po letech vrací do Činoherního studia. Do hlavní role obsadil Adama Ernesta.
číst celý článek
29.11.2017
Život je otázkou priorit
„Život je otázkou priorit.“ Tak zní motto nové inscenace Činoherního studia. Nová satirická komedie s názvem Děkujeme, že zde kouříte se těsně dotýká hranic lidské svobody. Román amerického spisovatele Christophera Buckleyho a stejnojmenný film režiséra Jasona Reitmana se staly inspirací režiséru Jiřímu Antonínovi Trnkovi a dramaturgyni Dagmar Haladové.
číst celý článek
24.10.2017
Bouračky, humor a Maso v plechovce
I v nové sezoně Činoherního studia pokračuje projekt scénických čtení Překročit hranice. Po třech scénických čteních čerstvě přeložených a zdramatizovaných německojazyčných textů v minulé sezoně, nastal čas pro další počin. Scénické čtení textu Ferdinanda Schmalze Maso v plechovce (v originále Dosenfleisch) se premiérového uvedení dočká v divadelním Obejváku Činoherního studia 27. října, v první repríze bude uvedeno 30. října.
číst celý článek
13.10.2017
Hra o lásce, drogách a o tygrovi
Prvním titulem, jímž se hlásí ústecké Činoherní studio do své 46. sezony, bude původní česká hra Život je krásnej dramatika Karla Františka Tománka napsaná na tělo Činoherního studia. Je to příběh o krásných lidech, kteří žijí krásné životy. Někdy se jim ale stane, že tento pocit nemají. To ale není důvod k rezignaci. Jako bytostní hledači v tom spatřují další výzvu. Nikdy, za žádných okolností se nevzdávají. Což bývá nejen zábavné, ale občas i trochu smutné. Ostatně jako život sám. Hru poprvé uvede Činoherní studio 16. října v rámci divadelního festivalu KULT. Pražská premiéra proběhne záhy po ústecké, a to 18. října v Divadle v Celetné.
číst celý článek
3.8.2017
Do Ústí se vrací festival Divadelní zahrada
Ani letos nezůstane Ústí nad Labem bez letního divadelního festivalu pod širým nebem. Festival nejen o Shakespearovi – Divadelní zahrada se po loňské povedém prvním ročníku vrací předposlední týden letních prázdnin do romantické zahrady Českého rozhlasu Sever. Činoherní studio v týdnu od 21. do 27. srpna opět odehraje všechny svoje inscenace Williama Shakespeara a pro nejmenší diváky uvede poprvé venku pohádkový příběh Ronja, dcera loupežníka.
číst celý článek
15.4.2017
Česká premiéra Homo Faber
Román Maxe Frische Homo Faber je považován za jedno z nejzajímavějších děl německy psané poválečné literatury. Jako českou premiéru ho v nastudování režiséra Davida Šiktance uvede v sobotu 22. dubna ústecké Činoherní studio. V hlavní roli se představí Martin Finger, který se po letech vrací pohostinsky prkna Činoherního studia.
číst celý článek
25.1.2017
Divoký sever Irska v Ústí nad Labem
Ústecká činoherní scéna 11. února v jeden den odehraje všechny tři hry Martina McDonagha řazené do Connemarské trilogie! Jde o výjimečnou příležitost, kdy se diváci mohou v jeden den setkat s tvorbou uznávaného dramatika, jež se v budoucnu nebude opakovat.
10:00 Kráska z Leenane, 14:00 Lebka z Connemary, 19:30 Osiřelý západ.
číst celý článek
29.11.2016
Ukrutně horká Afrika a černoch, co se nevzdává
Zatímco si s přicházející zimou musíme zvykat na ledové a temné dny, Činoherní studio druhou premiérou své 45. sezóny vsadilo na pravý opak. Boj černocha se psy (v originále Combat de nègre et de chiens), hra francouzského dramatika Bernarda-Marie Koltèse, bude zářit do očí spalujícím sluncem, pálit horkem a dusit všudypřítomným tělesným pachem...
číst celý článek
7.9.2016
...až za hrob v ústeckém Činoherním studiu
Ústecké Činoherní studio vstupuje do své půlkulaté 45. sezony, která dostala podtitul ...až za hrob. Tvůrčí tým divadla zvolil toto motto sezony hned z několika důvodů. Prvním z nich je nezpochybnitelný „genius loci“ divadla, který zpět přitahuje výrazné umělecké osobnosti, jež tvořily některou z historických ér Činoherního studia. Druhým důvodem je samotné motto, které propojuje jednotlivé premiérové tituly. A v neposlední řadě je toto heslo poctou pro filozofii divadla, které navzdory různým peripetiím stojí a bude stát na Střekově.
číst celý článek
26.5.2016
Unikátní shakespearovský plán pokračuje v kostele
Činoherní studio v Ústí nad Labem v červnu opět pokročí v plnění unikátního plánu, kterým je nazkoušení kompletní shakespearovské trilogie Jindřicha VI.. Na řadu se dostává druhý díl mocenské ságy, se kterou ústecké divadlo začalo již vloni jako první česká scéna vůbec.
číst celý článek
Z tiskových zpráv a další aktuality
17.7.2020
Páté pokračování oblíbeného festivalu Divadelní zahrada v romantickém lesoparku prvorepublikové Wolfrumovy vily patřící Českému rozhlasu Sever pořádá ústecké Činoherní studio. Po šest po sobě jdoucích dnů tu uvede pět her ze svého repertoáru a jednou inscenací doplní program pražský Spolek Kašpar. V týdnu od 17. srpna tu pod širým nebem představí komedie Sen noci svatojánské a Benefice aneb Zachraň svého Afričana, hrabalovskou koláž Pábitelé a pro rodiny s dětmi Mikulášovy prázdniny následované letošní domácí novinkou, Bratrstvem kočičí pracky.
11.2.2020
Činoherní studio se hlásí s druhou novinkovou inscenací 48. sezóny. V pátek 14. února uvede v české premiéře divadelní adaptaci stejnojmenného filmu Funny Games rakouského režiséra a scenáristy Michaela Hanekeho, napsali ji Tomáš Loužný a Karel F. Tománek. Na rozdíl od filmové předlohy, jež sází na demonstraci zla, má divadelní verze ambici bavit. Výrazně jí dominuje herní prvek, tedy hra a hráčství.
2.10.2019
Ústecké Činoherní studio vstupuje do své 48. sezóny. První premiérou bude divadelní adaptace slavného románu Hermanna Hesseho Stepní vlk. Režisér David Šiktanc a dramaturg Karel F. Tománek jejím nastudováním uzavírají svou třídílnou sérii adaptací významných děl středoevropské literatury.
3.9.2019
Ústecké Činoherní studio prochází v posledních měsících mnohými změnami, část z nich souvisí s nástupem Davida Šiktance do pozice uměleckého šéfa. Ten formuluje svůj pohled na nadcházející sezonu 2019/20 a seznamuje diváky se změnami.
24.6.2019
Po dva červnové večery odehraje soubor ústeckého Činoherního studia komedii Sen noci svatojánské na hradě Střekov. Premiéra se koná ve čtvrtek 27. června a první repríza pak v neděli 30. června, obě představení začínají ve 20 hodin. Během léta soubor ČS odehraje Sen noci svatojánské i na Děčínském zámku, na zámku Nový hrad v Jimlíně a také v rámci festivalu Divadelní zahrada. Poté se inscenace přesune pod střechu střekovského divadla. V interiérové verzi Sen noci svatojánské zahájí 48. divadelní sezónu a stane se součástí celoročního repertoáru. Sen noci svatojánské režíruje Filip Nuckolls.
8.4.2019
V české premiéře se na jevišti Činoherního studia představí hra uznávaného amerického dramatika, scenáristy a režiséra Kennetha Lonergana Lobby Hero. Zároveň to bude vůbec poprvé, kdy se může seznámit s jeho tvorbou český divadelní divák.
14.3.2019
Všechny tři díly trilogie Jindřich VI. z repertoáru Činoherního studia a Richarda III. Spolku Kašpar nabídne ústeckým divákům v třetím březnovém týdnu ústecká činoherní scéna na pravém břehu Labe. Zatímco se Richard III. už dočkal své pražské derniéry a Spolek Kašpar ho prezentuje jen velmi výjimečně, trilogie Jindřich VI. se takto kompletně a za sebou na jevišti Činoheráku ukáže poprvé.
13.2.2019
„Račte dál. Místa je tu dost. Je tu jen ještě jedna mrtvola.“ Činoherní studio uvede svou 4. premiéru sezóny. Bude jí komedie Pan Kolpert německého dramatika Davida Gieselmanna.
23.11.2018
Ústecká činoherní scéna uvede na sklonku podzimu třetí premiéru 47. sezony. Bude jí adaptace známé knižní předlohy Otfrieda Preußlera Čarodějův učeň. Hororový a surový příběh nás zavede do samotného srdce Lužice, do kraje Lužických Srbů ve východním Německu.
25.9.2018
Činoherní studio zahajuje sezónu první premiérou na studiové scéně v Obejváku. Režisér Jiří Pokorný se vrací po loňském Pazourovi znovu na ústeckou činoherní scénu, tentokrát s černou komedií pro tři herce s názvem Paškál. Hru napsal Jarol Ostraval, mezi jehož dramatické prvotiny se řadí například Plechovka, text z roku 1999 napsaný pro Činoherní studio. Přímo na míru Obejváku, studiové scéně Činoheráku, Ostraval napsal i Paškál.
5.9.2018
Ústecké Činoherní studio vstupuje do 47. divadelní sezóny, která dostala podtitul Kdo s koho. Diváky čeká 8 premiér – 5 na velké scéně, 2 na malé scéně v Obejváku ve třetím patře divadla, a na závěr sezóny jedna premiéra na otevřené scéně pod širým nebem. Dvěma premiérami se završí i tříletý projekt scénických čtení Překročit hranice. Sezónu už tradičně uzavře letní festival Divadelní zahrada v lesoparku Českého rozhlasu Sever. Stálý inscenační tým Činoherního studia posílil David Šiktanc, ten od úvodu sezóny vstupuje na post kmenového režiséra.
27.6.2018
Na sklonku letních prázdnin opět ožije kouzelná zahrada Českého rozhlasu Sever v samém centru Ústí nad Labem. Činoherní studio zde opět uspořádá festival nejen o Shakespearovi jménem Divadelní zahrada. Třetí ročník přehlídky se uskuteční v týdnu od 20. do 25. srpna.
7.6.2018
Činoherní studio představí poslední premiéru sezony, autorskou inscenaci Anny Klimešové, Borise Jedináka, Kláry Flekové a Mikoláše Ziky. Myslivecký thriller Ticho po pěšině bude odehrán třikrát v ústeckém Letním kině. Souběžně však vzniká i varianta interiérová, ta se objeví v repertoáru divadla v následující sezoně.
9.4.2018
Když někdo poruší zavedená pravidla, musí počítat s trestem. A to tím spíš, když jsou právně nevymahatelná. Tam, kde selhává stát, musí vzít obchodníci spravedlnost do svých rukou. Činoherní studio jako svou čtvrtou premiéru sezóny uvede gangsterku Pazour britského dramatika Howarda Barkera. Režíruje Jiří Pokorný, který se po letech vrací do Činoherního studia. Do hlavní role obsadil Adama Ernesta.
29.11.2017
„Život je otázkou priorit.“ Tak zní motto nové inscenace Činoherního studia. Nová satirická komedie s názvem Děkujeme, že zde kouříte se těsně dotýká hranic lidské svobody. Román amerického spisovatele Christophera Buckleyho a stejnojmenný film režiséra Jasona Reitmana se staly inspirací režiséru Jiřímu Antonínovi Trnkovi a dramaturgyni Dagmar Haladové.
24.10.2017
I v nové sezoně Činoherního studia pokračuje projekt scénických čtení Překročit hranice. Po třech scénických čteních čerstvě přeložených a zdramatizovaných německojazyčných textů v minulé sezoně, nastal čas pro další počin. Scénické čtení textu Ferdinanda Schmalze Maso v plechovce (v originále Dosenfleisch) se premiérového uvedení dočká v divadelním Obejváku Činoherního studia 27. října, v první repríze bude uvedeno 30. října.
13.10.2017
Prvním titulem, jímž se hlásí ústecké Činoherní studio do své 46. sezony, bude původní česká hra Život je krásnej dramatika Karla Františka Tománka napsaná na tělo Činoherního studia. Je to příběh o krásných lidech, kteří žijí krásné životy. Někdy se jim ale stane, že tento pocit nemají. To ale není důvod k rezignaci. Jako bytostní hledači v tom spatřují další výzvu. Nikdy, za žádných okolností se nevzdávají. Což bývá nejen zábavné, ale občas i trochu smutné. Ostatně jako život sám. Hru poprvé uvede Činoherní studio 16. října v rámci divadelního festivalu KULT. Pražská premiéra proběhne záhy po ústecké, a to 18. října v Divadle v Celetné.
3.8.2017
Ani letos nezůstane Ústí nad Labem bez letního divadelního festivalu pod širým nebem. Festival nejen o Shakespearovi – Divadelní zahrada se po loňské povedém prvním ročníku vrací předposlední týden letních prázdnin do romantické zahrady Českého rozhlasu Sever. Činoherní studio v týdnu od 21. do 27. srpna opět odehraje všechny svoje inscenace Williama Shakespeara a pro nejmenší diváky uvede poprvé venku pohádkový příběh Ronja, dcera loupežníka.
1 2  >