Počet komentářů: 0
Nový komentář

Zpráva z...
A studio Rubín
> BurnOut aneb Vyhoř!

A studio Rubín se premiérově rozhoří tento pátek
[27.2.2019]
Záměrem nejnovější inscenace A studia Rubín Burnout aneb Vyhoř! je přiblížit pomocí kombinace dokumentárních prvků a divadelních obrazů téma syndromu vyhoření. Tím podle odborníků trpí každý pátý Čech. Režisér Jan Frič na tuto diagnózu doby upozorní v rámci zastřešujícího tématu "S kým žijem?" 51. sezony divadla A studia Rubín. Otevře tak intenzivní scénický dialog mezi naším Já a prací. Ke spolupráci si přizval „experty všedního dne“, tedy tvůrce a herce, kteří mají se syndromem své vlastní, minulé i současné, zkušenosti. Premiéra se uskuteční v pátek 1. března 2019.

Mezi prací, posláním a posedlostí existuje tenká hranice. Její překročení vede k vyhoření či sebevykořisťování. Příznaky syndromu, které mají psychickou i fyzickou podobu, se objevují pomalu a pozvolna. Extrémní snahy o výkon a nasazení způsobí nejčastěji „smrtelnou“ únavu, nechuť do života a emoční nestabilnost. Vyhoření postihuje především ty, kteří své povolání vnímají jako poslání či službu druhým, a tak nejsou schopni od své práce zdravě (preventivně) poodstupovat. A tím si vytvářet záchrannou síť pevných rodinných vazeb, širokých sociálních kontaktů, koníčků a prostého odpočinku.

„S nápadem vytvořit inscenaci o syndromu vyhoření jsem přišel já sám. Při náhodném přečtení jednoho článku mi došlo, že se s ním ve svém okolí setkávám až příliš často. A to, ať už se jedná o kolegy z divadla či kamarády působící v jiných pracovních oblastech. Zároveň jsem si uvědomil, že ačkoliv se jedná o vážnou problematiku, která může velmi negativně ovlivnit mentální i fyzické zdraví člověka, není dostatečně diskutovaná,“ říká režisér Jan Frič a dodává: „Já sám jsem si syndromem vyhoření prošel a uvědomuji si, jak těžké je dát nohu z plynu. Zpomalit. A začít žít svůj osobní život, nikoliv považovat práci za úplně vše.“

Původně chtěl režisér do inscenace obsadit známé a kamarády i mimo divadelní okruh, kteří se se syndromem vyhoření v jisté míře potýkali nebo potýkají dodnes. Všichni ale byli, jak je tomu u syndromu vyhoření běžné, příliš zaměstnáni svou prací a neměli dostatek času. Rozhodl se proto oslovit kamarády pouze z divadelního prostředí. Na scéně je možné vidět herečku Natálii Řehořovou, herce Jiřího Panznera, scénografku Janu Hauskrechtovou či samotného režiséra Jana Friče.

Jelikož jsou všichni aktéři „experty všedního dne” na syndrom vyhoření, inscenace vznikla částečně dokumentární metodou. Současně ale výsledný tvar tento dokumentární přístup kombinuje s klasickými divadelním postupy, tedy na scéně si chvílemi „oblékají” role, „normálně” hrají a dokonce k tomu používají části klasických divadelních textů. Inscenace zároveň vychází z odborných studií a konzultací s psychologem.

Text, který pro inscenaci vznikl, je montáží různých již existujících textů, ale i textů, které dramaturgyně Dagmar Radová napsala přímo pro tuto inscenaci a textů, které vznikly na základě improvizace. V inscenaci se objevují úryvky z naprosté dramatické klasiky jako je A. P. Čechov a jeho Ivanov nebo Strýček Váňa. Autoři nechají promluvit i básníka Vladimíra Holana, portugalského básníka a spisovatele Fernanda Pessou, nebo Matku Terezu.

Premiéra inscenace Burnout aneb Vyhoř! se uskuteční 1. března v A studiu Rubín od 19.30 hodin. První reprízy budou následovat 2., 15., a 25. března.

zdroj zprávy: Pavla UmlaufováKomentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.