Počet komentářů: 0
Nový komentář

Zpráva z...
Pražské Quadriennale

Českou prezentaci na PQ 2019 vyhrál CAMP Q
[5.3.2018]
Českou republiku bude na Výstavě zemí a regionů nadcházejícího 14. ročníku Pražského Quadriennale scénografie a divadelního prostoru reprezentovat CAMP Q. Jedná se o koprodukční projekt tří divadel: Divadla LETÍ, Tygra v tísni a Jihočeského divadla. Kurátorem projektu je Ivo Kristián Kubák.

Vítězný projekt vybrala komise ve složení Vladimír Burian (světelný designér), Jan Dušek (vedoucí katedry scénografie DAMU), Jan Hančil (rektor AMU v Praze, dramaturg, překladatel a pedagog), Jan Horák (umělecký ředitel pražského divadla Studio hrdinů, dramaturg), Marie Jirásková (výtvarnice a scénografka), Simona Rybáková (kostýmní výtvarnice) a Nataša Zichová (odbor umění, literatury a knihoven Ministerstva kultury ČR).

Projekt CAMP Q chce představit dva progresivní proudy českého divadla – divadlo nezávislé a imerzivní. Na scénografickém konceptu se proto podílejí výtvarníci, jejichž tvorba je spjata s nezávislými projekty - urbanista Radek Kolařík a architekt Petr Jakšík a scénografové a scénografky Aneta Grňáková, Anna Hrušková, Pavla Kamanová, Ivana Kanhäuserová, Kamila Polívková, Jana Špalová, Antonín Šilar a Ján Tereba.

Česká expozice bude instalována na pražském ostrově Štvanice. Zde bude přístupná po celou dobu trvání PQ v obvyklých otevíracích hodinách. Bude mít podobu areálu fantazijního adaptačního tábora pro uprchlíky z cizích planet, která v průběhu konání přehlídky navíc několikrát ožije osmihodinovou imerzivní noční inscenací. Na této inscenaci se bude podílet až 100 účinkujících z řad spolupracovníků Divadla LETÍ, Tygra v tísni a členů souborů činohry a Malého divadla Jihočeského divadla. Diváci budou mít možnost během této noci prožít v táboře řadu paralelně se odvíjejících příběhů, navštívit zde obchody či využít dalších služeb, seznámit se s cizími kulturami, ale hlavně budou mít možnost vidět scénografickou výstavu „v akci“, tedy přímo v interakci s herci, v rámci netradiční divadelní inscenace.

„Imerzivní forma prezentace české nezávislé scénografie nabízí návštěvníkům i divákům zcela unikátní zážitek z poznávání scénografického umění - poprvé se mohou do umělého světa ponořit, dotknout se ho, ocitnout se díky instalaci v jiné, alternativní realitě. Mnohahodinová performance, která tento tábor několikrát oživí, je pak logickým vyústěním a ukázkou nejužší možné spolupráce mezi scénografií, režií, dramaturgií, hereckým ansámblem, hudbou a mnoha dalšími scénickými profesemi,“ říká o CAMPu Q Ivo Kristián Kubák.

Scénář projektu CAMP Q píší mladí čeští a katalánští autoři v rámci projektu Fabulamundi – Beyond Borders, který byl podpořen z evropského programu Creative Europe a jehož zástupcem v České republice je Divadlo LETÍ. „Střet kultur a hledání spojných bodů mezi nimi je pro nás zásadním tématem. Odpovídá tomu i proces vzniku. Na scénáři se podílí katalánští autoři, pro něž je téma uprchlictví mnohem hmatatelnější problematikou než pro náš kontext. Rádi bychom využili našich odlišných zkušeností a postojů k co nejkomplexnější reflexi této tematiky,“ říká o vznikajícím scénáři inscenace jeden z jejích autorů, dramaturg Divadla LETÍ David Košťák.

Imerzivní instalace vznikne pod režijním vedením Martiny Schlegelové, nové umělecké šéfky činohry Jihočeského divadla a zároveň stávající umělecké šéfové LETÍ. Po skončení PQ se instalace včetně imerzivní inscenace přesune do Českých Budějovic, kde proběhnou v září 2019 další dvě představení. Jedná se tak v historii České republiky o unikátní projekt, ve kterém své síly spojí tzv. kamenná a tzv. nezávislá divadla.

zdroj zprávy: Karolína MacákováKomentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.