Počet komentářů: 0
Nový komentář

Zpráva z...
Městské divadlo Zlín

Divadelní evangelium tady a teď
[11.2.2016]
INRI - Iesus Nazarenus Rex Iudaeorum – je nejen latinská zkratka pro označení Ježíš Nazaretský, král židovský. Zároveň se tak jmenuje nová inscenace Městského divadla Zlín a jeho umělecké šéfky Hany Mikoláškové, která je autorkou scénáře a zároveň hru také režíruje. INRI uvidí diváci na premiéře v sobotu 20. února ve Velkém sále.

Divadelní evangelium tady a teď, jak zní podtitul novinky, má být vyprávěním známého příběhu Ježíše Krista v souvislostech téměř dokumentárních. „Tedy podle očitých svědků, jejichž svědectví nám historie dochovala tak kusé a zkreslené, jak nám je dochovala. Zároveň mi nejde o nějaký naučný pořad o událostech starých 2000 let. Naopak v těch dochovaných detailech vidím velkou paralelu s tím, co zažíváme dnes. Jak se spousta lidí snaží najít smysl svého života, někteří se cítí být ohrožení, frustrovaní, nespokojení. Hledají nejrůznější návody, recepty a rady, ale pořád neví, jestli to pravé TO už našli nebo ne. A taky to trochu bude asi inscenace o tom, jak se může samotný příběh lišit podle toho, kdo ho vypráví, což je mediální realita, kterou si denně bolestně uvědomuji,“ přibližuje Hana Mikolášková.

Nasazení tohoto titulu na repertoár divadla komentuje i jeho ředitel Petr Michálek. „Dnes všichni hledají kořeny. V této hektické době snažíme se obracet do svého nitra a hledat počátky, původ všeho konání. Proto vyprávíme příběh Ježíše Krista, příběh o milosrdenství, který s těmi kořeny přece souvisí – ať už jsme či nejsme věřící.“

INRI je pátrání po pravdě a smyslu. Dobrodružné pátrání po síle jeho osobnosti. Po smyslu jeho oběti a jeho myšlenek. Co z jeho odkazu je podstatné? Láska? Víra? Milosrdenství?

V roli Ježíše se diváci mohou těšit na Zdeňka Lambora. „Snad dá INRI každému nějaký impuls. Někomu třeba radost z víry, někomu radost z hledání, někomu třeba položí nějakou otázku… A všem snad silný divadelní zážitek,“ říká herec.

V dalších rolích se na jevišti objeví: Josef Koller (Pavel z Tarsu), Marek Příkazký (Jidáš Iškariotský), Markéta Kalužíková (Máří Magdaléna), Vojtěch Johaník (Šimon Petr), Jan Řezníček (Jan), Tomáš David (Matouš Levi), Pavel Vacek (Pilát Pontský), Marta Bačíková (Marta, sestra Lazarova), Marie Vančurová (Marie, sestra Lazarova), Romana Julinová (Marie, matka Ježíšova) a další.

„INRI není v našem pojetí žádná pseudohistorická „sandálovka s prostěradly“, ale vnímáme ten příběh, či spíše snahu o jeho rekonstrukci, jako velice současné téma, které chceme spolu s výtvarnicemi Luckou Labajovou a Zuzkou Přidalovou přiblížit téměř dokumentárními prostředky. I proto diváci uvidí dění na scéně hned z několika perspektiv: z toho přirozeného pohledu ze svých míst, potom budeme mít jednu stabilní kameru umístěnou nad hracím prostorem a tahle ptačí perspektiva (nebo taky pohled Boha, chcete-li) bude promítána za herci na velké plátno. A občas bude mezi herci procházet někdo s ruční kamerou, na kterou bude snímat detaily přímo na scéně,“ říká režisérka Hana Mikolášková.

Klevetit na téma inscenace INRI budou moci všichni zájemci ve středu 17. února v 17 hodin v divadelním klubu Dílna na tradiční předpremiérové besedě s názvem Klevetivka. První zvědavci zhlédnou veřejnou generální zkoušku INRI v pátek 19. února v 10 hodin. Na premiéru 20. února v 19 hodin zbývají poslední vstupenky.

zdroj zprávy: Hana VondráškováKomentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.