Počet komentářů: 0
Nový komentář

Zpráva z...
Divadlo D21

Divadlo D21 uvede kontroverzní hru Vojcek
[23.2.2016]
Druhá premiéra sezóny Bez střechy a bez zákona v Divadle D21 přinese divákům inscenaci Vojcek německého autora Georga Büchnera. Kontroverzní hru už v minulých letech uváděly i další divadelní scény. Ne vždy se ale setkaly s pochopením diváků. Jak se povede Vojcek mladému divadlu D21, se mohou diváci přesvědčit už tento pátek 26. února.

Režie Büchnerova Vojcka se v D21 ujal mladý režisér Jiří Ondra. „Vypadá to, že náš Vojcek bude nekompromisní a nesmlouvavý, stejně jako náš přístup k inscenování toho textu, rezonující, apokalyptický, drásavě dylanovsko-thomasovský, výtvarně a hudebně výbušný, a taky asi bude, jak to tak vypadá, velmi krutě vtipný,“ slibuje Ondra.

Ředitelka divadla Hana Mathauserová už několikrát odpovídala na otázku, proč se D21 pouští právě do inscenování Vojcka – hry, která se nesetkává vždy s kladným přijetím ze strany diváků. Ač připouští, že jde o riskantní záměr, zároveň říká: „Kdo, když ne naše divadlo, by mohlo dělat Vojcka? Máme mladé herce, diváky, jsme otevřeni experimentům, novým formám, ale hlavně je náš Vojcek pekelně vtipný!“

Divadlo D21 tento titul zařadilo do letošního dramplánu také proto, že v současnosti má velice silný soubor. V hlavní roli Vojcka uvidí diváci Michala Dudka, hejtmana ztvární Petr Pochop a dvě ženské role – Vojckovu manželku a další postavy svěřil Ondra Kristýně Podzimkové a Haně Mathauserové. Roli lékaře dostal hostující Hasan Zahirovič. Pro inscenování hry je zásadní, protože je to právě on, kdo má vlastní zkušenost s válkou – herec narozený v bývalé Jugoslávii emigroval během války v Bosně do České republiky a do hry vnáší zajímavé postřehy a prožitky z toho období.

Mimo černého humoru Ondra slibuje také zajímavou hudební složku inscenace, kterou připravuje hudebník Jindřich Čížek a také výrazné scénografické pojetí výtvarnice Jany Smetanové. Ta přistoupila k výtvarnému řešení, které nahlíží na postavu Vojcka jako na experiment, jako na pouhou rostlinu ponechanou ve skleníku na pospas pokusům choré mysli.

V Divadle D21 nyní vrcholí generálky, ti diváci, kteří již mají rezervované vstupenky, si na premiéru Vojcka počkají do 26. února. Další mohou zajít na první reprízu, která je na programu 17. března. Na březnový termín je po představení naplánovaná navíc debata s režisérem a herci.

zdroj zprávy: Ilona MachováKomentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.