Počet komentářů: 0
Nový komentář

Zpráva z...
Divadlo Drak

Divadlo Drak 2017/18
[6.9.2017]
V nové sezoně oslaví Divadlo Drak 60. výročí a uvede tři nové inscenace.

Divadlo Drak zahájilo novou sezonu 5. září v La Fabrice pražskou premiérou loutkové inscenace Blátem po hlavě v režii Jiřího Havelky. „V říjnu 2017 bude následovat premiéra autorské pohádky Radka Berana a Marie Novákové Medová královna. Na březen 2018 pak připravuje Divadlo Drak inscenaci svého kmenového režiséra Jakuba Vašíčka v dramaturgii Tomáše Jarkovského a scénografii Antonína Šilara Bílý tesák na motivy slavného románu Jacka Londona,“ představila nadcházející sezonu ředitelka Eliška Finková.

Rok 2018 bude ve znamení oslav 60. výročí divadla. Oslavy budou probíhat v průběhu celého roku a vyvrcholí na podzim 2018.

Loutková inscenace pro dospělé hry Richarda Balouse Blátem po hlavě měla svou premiéru již na konci června na festivalu Divadlo evropských regionů. Nyní byla uvedena na své pražské domovské scéně v La Fabrice, která je koproducentem inscenace. „Režiséři Jiří Havelka a Marek Zákostelecký, který je zároveň autorem scénografie se vrátili do Draku po čtyřech letech od úspěšné spolupráce na inscenaci Poslední trik Georgese Méliése, která sklidila nebývalý úspěch a řadu ocenění jak u české kritiky, tak na zahraničních festivalech,“ uvedla umělecká ředitelka Divadla Drak Dominika Špalková.

První jarní den, 21. března 2017 založilo Divadlo Drak na své střeše včelstvo a může se pochlubit vlastním „dračím medem“. Ve stejný den byla také zahájena výstava Včelí dům, která bude otevřena v muzeu Labyrint až do konce roku 2017. Medová královna je tak třetím včelím projektem Divadla Drak v tomto roce. Dramaturgyní inscenace je Marie Nováková, která se v Divadle Drak podílela na projektu Labyrint světa a ráj srdce, pro režiséra Radka Berana, se jedná o první spolupráci s Divadlem Drak. „V každé sezoně přizveme do Draku jednoho hostujícího režiséra. Radek Beran, člen souboru Buchty a loutky a režisér filmu Malý pán, vyznává ve své tvorbě poetiku, která je našemu divadlo velmi blízká. Se souborem Buchty a louky je pravidelným hostem festivalu Divadlo evropských regionů, takže jeho letošní režie v Divadle Drak je dalším přirozeným krokem dosavadní úspěšné spolupráce,“ doplnila Špalková.

Druhým titulem sezóny bude inscenace Jakuba Vašíčka a Tomáše Jarkovského na motivy slavného románu Jacka Londona Bílý tesák. „Druhá inscenace sezony bude určena pro starší publikum, pro diváky od 9 let. Touto inscenací chceme pokračovat v dramaturgické linii o hrdinech a hrdinství. Stejně jako v případě inscenace Ikaros, je zde hlavním hrdinou mladý chlapec, se kterým se mohou dospívající diváci ztotožnit. Dobrodružným charakterem titul navazuje na inscenaci Amundsen kontra Scott. V příběhu psa, jemuž v žilách koluje vlčí krev, se představí výhradně pánská část souboru,“ uvedl dramaturg Tomáš Jarkovský. Premiéra je plánována na 3. března 2018.

V roce 2018 slaví Divadlo Drak šedesáté výročí od svého vzniku. „Oslavy budou zahájeny v lednu a po celý rok se příznivci divadla mohou těšit na speciální akce věnované tomuto významnému jubileu. Fenomén Drak, série komponovaných večerů věnovaných významným momentům, tématům a osobnostem, bude uveden ve speciální podobě se slavnostní premiérou dokumentu o Divadle Drak, který k výročí natočila České televize,“ poodhalila zákulisí připravovaných oslav Eliška Finková.

Speciálně k výročí si pak Drak nadělí inscenaci (v sezoně třetí), která bude mít premiéru pod širým nebem v rámci festivalu Divadlo evropských regionů. „V inscenaci se představí celý soubor, který si připomene kočovnické, jarmareční kořeny našeho divadla, aby tak mohl naplno projevit to, co Drak zdobí již téměř šedesát let – totiž komediantství a muzikálnost. V až barokních kontrastech, rozkročené mezi fraškou a tragédií, pokleslostí a moralitou, představíme malé i velké divadlo světa. A co by to bylo za loutkářské jubileum, kdyby se aspoň na okamžik neobjevil i sám dr. Johannes Faust,“ prozrazuje o autorském titulu režisér Jakub Vašíček.

Další novinkou je zřízení specializovaného pracoviště katedry výchovné dramatiky DAMU přímo v prostorách Divadla Drak, tzv. Kliniky.
„Cílem kliniky je nabídnout studentům KVD DAMU, potažmo i jiných kateder AMU, unikátní zázemí pro získávání praxe v divadelním a divadelně-pedagogickém provozu divadla. Klinika umožní zapojit do rozvoje tvůrčích dovedností studentů zkušené a erudované profesionály divadla Drak i kvalitní provozní zázemí divadla. Projekt je podpořen finančními prostředky z evropských strukturálních fondů, z projektu "Zajištění kvality studia na AMU a posílení reflexe nejnovějších trendů v umělecké praxi",“ představila projekt Dominika Špalková.

I v sezoně 2017/18 pokračuje spolupráce Divadla Drak s Katedrou alternativního a loutkového divadla Akademie múzických umění v Praze. V říjnu proběhne ve Studiu Divadla Drak desetidenní rezidence studentů DAMU pod vedením režisérky Anny Klimešové. Na jaře 2018 se v Draku uskuteční již sedmé Mezinárodní setkání uměleckých škol Gaudeamus Theatrum. Sezona vyvrcholí již tradičně 24. ročníkem Mezinárodního festivalu Divadlo evropských regionů, kterým je Divadlo Drak pořadatelem spolu s Klicperovým divadlem a sdružením kontrapunkt.

zdroj zprávy: Barbora KalinováKomentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.