Zpráva

Geisslers Hofcomoedianten a Tygr v tísni uvádějí nomádskou operní travestii na ostrově Štvanice
vydáno: 2.9.2021
Parodická opera Římská Lukrécie v režii Petra Haška se odehrává v nomádském kempu, který se počátkem září usídlí na ostrově Štvanice. Vztahy jedné uzavřené společnosti nahlédnete na pozadí příběhu o zneuctění krásné Lukrécie, který slouží jako inspirace četným umělcům již od dob antiky. Poslední dny římského království jsou ve znamení bojů, intrik a malicherností. Je třeba sesadit samozvaného krále, aby se do země vrátila morálka!

Premiéra proběhne 3. září ve 20 hodin na parkovišti mezi Hlávkovým mostem a Divadlem VILA Štvanice, veřejná generální zkouška 2. září a další reprízy pak 4.–9. a 11. září 2021 tamtéž. Inscenaci uvádějí v koprodukci soubory Geisslers Hofcomoedianten a Tygr v tísni.

„Vyprávíme o vládcích, kteří se bojí válčit, bohaté mládeži, která odmítá nést odpovědnost za svoje činy, manželkách zlatokopkách a kariéristkách, veřejných činitelích, jejichž mediální obraz mnohonásobně nadnáší skutečné vlastnosti, hodnoty a konání, o lidech, kteří je sledují a následují, a obětech doby,” vysvětluje režisér Petr Hašek.

Nově-barokní site-specific opera současného hudebního skladatele Tomáše Hanzlíka (Ensemble Damian) vznikla na základě úpravy dochovaného barokního libreta Heinricha Rademina k parodické opeře na antický námět z roku 1731. „Stylově vycházím z baroka, ale často je přetavované do minimalismu nebo pop music. To bylo podle mne podstatou i původního konceptu parodie Římské Lukrécie, postaveného na kontrastu ‚vysokého‘ a ‚nízkého‘ stylu,“ uvádí Tomáš Hanzlík. Herce - zpěváky souboru Geisslers Hofcomoedianten doprovodí živý komorní orchestr a chlapecký pěvecký sbor Bruncvík.

„Prostředí, do kterého zasazujeme děj Římské Lukrécie, je parkoviště, kde se usídlila herecká společnost. Její členové žijí v karavanech, čekají na příležitost uspět se svým operním kusem a pomalu obrůstají kostýmy. Přestávají rozlišovat realitu a fikci a srůstají se svými rolemi, což je neustále zdrojem konfliktu - už třeba jen proto, že jde o travestii, čili muži hrají ženy a ženy hrají muže,“ říká o inscenaci dramaturgyně Helena Koblischková.

Mediálním partnerem inscenace jsou Divadelní noviny. Akce vzniká pod záštitou pražské radní pro kulturu, cestovní ruch a výstavnictví MgA. Hany Třeštíkové.

Operní seminář pro veřejnost pod vedením Tomáše Hanzlíka
Jak vytvořit operu podle barokních pravidel o formě, harmonii i scénografii? Ateliér k inscenaci Římská Lukrécie povede hudební skladatel a pedagog Tomáš Hanzlík, autor hudby k letošní Antické Štvanici. Kurz je primárně určen pro nehudebníky, neherce a nevýtvarníky, kteří si chtějí vyzkoušet různé profese související se vznikem hudebního divadla a principy barokní hudby i vizuality.
Kurz je dvoudenní, probíhá o víkendu 4. a 5. září od 10 do 17 hodin v Divadle VILA Štvanice. Cena za jeden den kurzu je 1 200 Kč, za oba dny pak 1 800 Kč, vstupenky na seminář jsou v prodeji na GoOut.net. V ceně ateliéru je zahrnuta vstupenka na představení Antická Štvanice 2021: Římská Lukrécie.

O festivalu Antická Štvanice
Festival Antická Štvanice se koná každoročně na začátku sezóny na ostrově Štvanice a uvádí inscenace antických dramat, či her s antickým námětem v koprodukci se stálými soubory Divadla VILA Štvanice a spřátelenými režijními osobnostmi (Jan Nebeský, Tomáš Loužný). Letošní ročník doplní dosavadní dramatickou nabídku (Oresteia, Orfeus, Konec Faidry / Prosebnice, Plodnost! Mír! A Bohatství!, Šílený Herkules) o hudebně-dramatickou adaptaci příběhu ctnostné římské šlechtičny.

zdroj zprávy: Zuzana Fuxová