Počet komentářů: 0
Nový komentář

Zpráva z...
Divadelní svět Brno

Mezinárodní festival Divadelní svět Brno 2017 bude plný vrcholů
[23.2.2017]
V Brně je měsíc květen zasvěcený divadlu. A to díky oblíbenému mezinárodnímu festivalu s názvem Divadelní svět Brno. Ten letos proběhne v termínu 12. – 17. 5. 2017 a bude plný vrcholů. Diváci se mohou těšit nejen na přední soubory z Česka, ale také z Dánska, Izraele, Německa, Slovenska či Spojených států amerických.

Zárukou kvality jednotlivých produkcí je dramaturgická rada festivalu složená ze zástupců všech institucí, které pod vedením Národního divadla Brno festival pořádají: Městského divadla Brno, Centra experimentálního divadla, divadla Radost a Janáčkovy akademie múzických umění v Brně.

Tématem letošního 8. ročníku bude „odpovědnost mocných“. „Při výběru jednotlivých produkcí je jediným, předem stanoveným kritériem jejich kvalita, přirozeně však vznikají jakési tematické linie. Možná je to tím, že v dnešním globalizovaném světě všichni čelíme podobným problémům a různými způsoby zpracováváme v podstatě stejná témata. Tentokrát jsme v dramaturgické radě nápadně často naráželi na otázku odpovědnosti mocných. Právě ta se pak samozřejmě promítla i do skladby festivalového programu,“ říká ředitel Divadelního světa Brno Martin Glaser.

Dramaturg činohry NdB Martin Sládeček láká na festival „plný vrcholů“: „Je obtížné vyzdvihnout jednu jedinou produkci. Letos se nám podařilo sestavit neuvěřitelně ambiciózní a přitom velmi vyrovnaný program. Považuji za zázrak, že do České republiky vůbec poprvé zavítá legendární dánský soubor Odin Teatret s inscenací Věčný život. U této příležitosti bude vůdčí osobnosti tohoto souboru Eugeniu Barbovi předán čestný doktorát Janáčkovy akademie múzických umění v Brně. Mimořádná bude také inscenace mnichovského Residenztheater Král Oidipus, starořečtí hrdinové vystoupí v kravatách a za sklem podivného ´open spacu´. Zástupcem moderního tanečního divadla pak bude strhující izraelská inscenace Horses in the Sky v podání Kibbutz Contemporary Dance Company.“

Pro nevšední zážitek si mohou diváci přijít i na jednu ze dvou inscenací amerického souboru Manual Cinema: Ada/Ava či Lula del Ray. Přímo před jejich očima a za zvuku živé hudby bude vznikat podmanivý animovaný film s prvky hororu. Již „tradičně“ se mohou těšit i na ukázku tvorby Theater Bremen, tentokrát půjde o inscenaci Brechtova Dobrého člověka ze Sečuánu a dojemný pohybový kus Zlaté srdce. Festivalová dramaturgie promyšleně rozšiřuje prostror věnovaný pohybovému divadlu. Kromě dvou zahraničních produkcí se představí i to nejzajímavější z domácí scény – mj. Lešanské jesličky Lenky Vagnerové a Sólo Radima Vizváryho.

Slovenské národné divadlo přiveze do Brna oceňovanou inscenaci Fanny a Alexander, v níž vystoupí i Emília Vašáryová nebo Táňa Pauhofová. České divadelnictví budou reprezentovat uhrančivý Spalovač mrtvol z ostravského Divadla Petra Bezruče nebo třeba Hovory na útěku z Divadla v Dlouhé, vůbec poslední režie letos zesnulého českého divadelníka a básníka Jana Borny.

„Čeká nás ale také řada představení pro celou rodinu. Moc se těším na pozoruhodnou inscenaci Naivního divadla Liberec s názvem Čechy leží u moře, která mimo jiné získala Cenu ERIK, udělovanou nejinspirativnější české loutkové inscenaci sezony, i Cenu Divadelních novin v kategorii Loutkové a výtvarné divadlo. Hradecké Divadlo Drak přijede s půvabným příběhem O bílé lani,“ uzavírá bohatý výčet dramaturg Městského divadla Brno Jan Šotkovský.

Novinkou letošního ročníku je exkluzivní spolupráce Divadelního světa Brno s kultovním brněnským Barem, který neexistuje. Tamní barmani vytvořili s dramaturgy jednotlivých divadel speciální „drinkové menu“, které divákům umožní divadlo doslova ochutnat. Spuštěním předprodeje festivalu se otevře možnost dát si drinky inspirované Oidipem, Louskáčkem či Carmen.

Vstupenky na vybraná představení je možné zakoupit od 28. února na pokladnách Národního divadla Brno, Městského divadla Brno, Centra experimentálního divadla a Divadla Radost nebo online na webových stránkách www.divadelnisvet.cz, kde je rovněž uveřejněn kompletní program. Aktuální informace jsou také na facebook/divadelnisvet. Po celý březen bude divákům nabídnuta speciální sleva 20% při včasném nákupu vstupenek.

PŘEDBĚŽNÝ PROGRAM FESTIVALU
změna programu vyhrazena

12. května
(Reduta) Slovácké divadlo: Nepřítel lidu 20h
(Divadlo Husa na provázku) Odin Teatret: Věčný život 18h
(Městské divadlo Brno, Činoherní scéna) Divadlo v Dlouhé: Hovory na útěku 20h
(Městské divadlo Brno, Hudební scéna) Slovenské národné divadlo: Fanny a Alexander 18h

13. května
(Mahenovo divadlo) Residenztheater: Král Oidipús 20h
(Janáčkovo divadlo) Národní divadlo Brno: Káťa Kabanová 19h
(Divadlo U stolu) Masopust: Lidový kousek 18h
(Divadlo Husa na provázku) Odin Teatret: Věčný život 15.30
(Městské divadlo Brno, Činoherní scéna) Divadlo Drak: O bílé lani 15 a 18h

14. května
(Reduta) Naivní divadlo: Čechy leží u moře 11 a 14h
(Divadlo Radost) Malé divadlo: Jak jsem byl Cyrano 16h
(Divadlo na Orlí) Lenka Vagnerová: Lešanské jesličky 17.30
(Městské divadlo Brno, Činoherní scéna) Radim Vizváry: Solo 19.30
(Industra) Divadlo Letí: Olga (Horrory z Hrádečku) 17 a 20h

15. května
(Městské divadlo Brno, Hudební scéna) Laterna magika: Cube 20h
(Divadlo na Orlí) Manual Cinema: Ada/Ava 18h
(Mahenovo divadlo) Theater Bremen: Dobrý člověk ze Sečuánu 20h
(HaDivadlo) Meetfactory: Malina 18h

16. května
(Janáčkovo divadlo) Kibbutz Contemporary Dance Company: Horses in the Sky 18h
(Reduta) Divadlo Petra Bezruče: Spalovač mrtvol 20h
(Divadlo na Orlí) Manual Cinema: Lula del Ray 18h
(Mahenovo divadlo) Theater Bremen: Zlaté srdce 20h

17. května
(Janáčkovo divadlo) Kibbutz Contemporary Dance Company: Horses in the Sky 19h

zdroj zprávy: Martina ProcházkováKomentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.